muutama kysymys vanhassa trilogiassahan ei ole yhtään taistelu, tuhoaja tai super taistelu droidia?
Anakinhan ei kerennyt olla jedi?
kutsuuko jedit entistä opettajaansa mestariksi tai entinen opettaja entistä oppilastaan padawaniksi?
Jos sithi tulee takaisin hyvällle puolelle osaisiko hän tehdä salamoita?
tuli vaan mieleen
3
560
Vastaukset
- lord.vader
Vanhoissa elokuvissa ei ole ollenkaan kauppaliiton droideja koska kauppaliiton johto tuhottiin kolmosessa. ¨
Anakin kerkesi olemaan jedi mutta hänelle ei annettu jedi mestarin nimeä koska Obi-Wan ei luottanut Anakiniin, niinkuin ei muukan neuvosto.
Mestareitaan he kutsuvat mestareiksi aina, mutta en tiedä kutsuvatko mestarit padawanejaan aina padawaniksi.
No kyllä se vois jos se vois kääntyy hyvälle puolelle. Anakinhan oli itseasiassa dark jedi ja sen takia hän pystyi kääntymään valoiselle puolelle. - Darth Gnoramus
20 vuotta on pitkä aika antaa käyttökelpoisten osien lojua. Eiköhän koko separatistien droidiarmeija ole nelososaan mennessä kierrätetty muuhun käyttöön sen jälkeen kun se määrättiin sammutettavaksi. Separatistien planeetathan kai liitettiin sodan jälkeen takaisin tasavaltaan, tai siis imperiumiin.
Anakin ehti olla jediritari, mutta kuka tietää miten kauan? Elokuvien romaaniversioista ehkä selviäisi.
Vaikuttaisi siltä että mestarin arvon saaneet jedit eivät kutsu enää toista mestaria, edes opettajaansa, erikseen mestariksi. Poikkeuksena tapaukset joissa jedi haluaa erityisesti korostaa että toinen oli hänen entinen mestarinsa. Ja sama päinvastoin, jediä ei enää kutsuta padawaniksi, ellei taas korosteta entistä opettaja-oppilas suhdetta. Vrt. Yodan ja Dookun keskustelu Ep.II:ssa.
Onkohan noissa tempuissa lopulta mitään todellista eroa jedien ja sithien välillä? Yoda ainakin osasi käsitellä sithien salamoita ja Luke kuristaa etäisyydeltä. Ehkä tietyt voimat liittyvät pimeään puoleen koska ne on helpompi saada aikaan vihan voimalla, tai niiden käyttö houkuttaa pimeän puolen tielle. Eli valoisalle puolelle palannut sithi osaisi ehkä tehdä salamoita, mutta ei varmaan käyttäisi sitä taitoa enää. Siksi kun ne sammutettiin ja myöhemmin ilmeisesti tuhottiin tai uudelleenkäytettiin.
Jedi on aina jedi, oli se sitten padawan tai oppilas tai ritari tai mestari.... Jediritarina Anakin oli noin 4-4,5 vuoteen ennen kun käänty sithiks
Normaalisti jos kutsutaan niin kyse on siitä että entinen oppilas kunnioittaa yhä mestariaan tai sitten mestari on arvoltaan jedimestari.
Tietenkin osaa.... Ei Voimat pimeitä oo, vaan se miten niitä käyttää
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2844755Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1353056Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?
Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k512963Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn281541Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2271242- 471189
Yksikään persu ei ole saanut Nobelin palkintoa
Kertoo paljon persujen älyn puutteesta. Demareista mm. Ahtisaari on kyseisen palkinnon saanut.7986Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme
Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu58981Miten antaa merkki hyvin eri ikäiselle miehelle, että kertoisi toiveensa ja ajatuksensa?
Olen pitkään pitänyt miehestä, joka myös varmasti minusta. Hän ei tosin kerro ihastumisesta, eli voi hyvin olla, että tu78971Paskalaista valokuitulakiin
Nyt maksajiksi joutuvat kaupunkilaiset eivätkä mökkiensä ulkohuusseissa kakistelevat mummot. Nimittäin EU määrää jokais52969