Takakaiuttimet ??

Minua askarruttaa auton takakaiuttimet.

Autohifi piireissähän ei tälläisiä todellakaan suositella, koska ne väärentävät stereo kuvan. Olen kuitenkin testaillut jo jonkin aikaan kuuntelu pelkillä etukaiuttimilla, ja sekä etu- ja takakaiuttimilla.

Mielestäni sointi on "puhtaampaa" ja ennenkaikkea "elollisempaa" silloin kun kuuntelee molemmillla tai siis kaikilla neljällä.

Voiko auto olla ns. "kunnon hifi auto", jos se sisältää takakaiuttimet ja jos eksyn joskus kilpailemaan johonkin autoni kanssa, niin nauretaanko minut sieltä ulos kun minulla on takaiuttimet. ?????
72808
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Itselläni oli edellisessä autossa sama homma. en oikein muutenkaan ymmärrä miksi ei käytettäisiin kaikkia "resursseja" jos kerran stereoissa on neljä kanavaa.
Vähän sama jos kotiteatteri vahvistimesta käyttäisi 5.1 lähdöistä vain kahta kanavaa. tyhmää.
No minä en olekaan mikään kunnon "hifisti" mutta olen kanssasi samaa mieltä että auton äänentoistosta saa paljon enemmän irti kun on neljä kanavaa käytössä. paljon laajempi jotenkin.

tosin ei se subbarikaan varmaan pahitteeksi olisi mutta neljällä olen pärjännyt tähän asti.

Äänestä

Kyllä taka kajarit tuo hyvän lisän ja
pitäähän vähän hemmotella takanaistujia, ettei
basari hakkaa pelkästään.

Äänestä

Olet ihan oikeassa!! Paljon mukavempi kuunnella neljästä silloin stereokuva laajenee ainakin minun kohdalla! Ja onhan niitä autoteatteri järjestelmiä joista saa aika avaran äänen pieneenkin autoon. No antaa 3 ämyri poikien olla omassa yksikössä ja me 5 ämyri pojat omassa!

Äänestä

Ittelleni ainakin tulee aika orpo olo ilman takakajareita. Kyllä mun mielestä "hifi"autoissakin on takakajarit, mutta pääpaino on aina edessä. Takakajarit vain lisäävät stereokuvaa. Mielestäni hyvä asetelma olisi erillissarja eteen ja 6*9 taakse. (erillissarja takanakin kuulostaa aika mahtavalta). Unohda tuollaiset tylsät TrueHifi-miesten väittelyt ja keskity olennaiseen eli kokeile mikä miellyttää juuri sinua! Eihän sillä mietään väliä ole, mitä muut siitä ajattelee!?
Jos kerran kaikilla kajareilla sointi on elollisempaa, niin eikös vastaus ole jo siinä???

Eikös 'kunnonkilpahifi'autossa ole takapenkitkin purettuna ja takakontti pullollaan subbareita ja vahvareita vieri vieressä ;D

Äänestä

kyllähän kaiuttimet on hyvä olla takanakin.. niinhän ne sanoo et se ei olis hyväks jos tunkee taakse jotain mutta tarviiko noista välittää??? erillissarja vaan taaksekkin ni kuule ihmiset takapenkin pohjallaki jotain muuta kuin epämäärästä mökää edestä..

Äänestä

Kyllä mun mielestä autossa pitää olla takakaiuttimetki. Silleen on ihan kätevä, että eteen laittaa erillissarjat, taakse hattuhyllylle 6*9 ja/tai jotain midibassoja ja sit peräkonttiin subbari. Subbari voi olla joku 10" tai 12", sellanen riittää ihan hyvin.
Kyllä musiikissa pitää kuulua korkeat äänetki. On aivan kauhean kuulosta jos peräkontti on täynnä subbareita eikä kuulu muuta ko matalat äänet ja pellin räminää. Mut kyl autossa pitää olla takakaiuttimia mutta sopivassa määrin.

Äänestä

juo paljon coca colaa niin ei oo niin hapokasta =) and my name is harry potter!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


-mazdatuning- kirjoitti:

Minua askarruttaa auton takakaiuttimet.

Autohifi piireissähän ei tälläisiä todellakaan suositella, koska ne väärentävät stereo kuvan. Olen kuitenkin testaillut jo jonkin aikaan kuuntelu pelkillä etukaiuttimilla, ja sekä etu- ja takakaiuttimilla.

Mielestäni sointi on "puhtaampaa" ja ennenkaikkea "elollisempaa" silloin kun kuuntelee molemmillla tai siis kaikilla neljällä.

Voiko auto olla ns. "kunnon hifi auto", jos se sisältää takakaiuttimet ja jos eksyn joskus kilpailemaan johonkin autoni kanssa, niin nauretaanko minut sieltä ulos kun minulla on takaiuttimet. ?????

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu