Mulla on BMW:n 650 enkka ja tänään sen öljynpaineen merkkivalo syttyi muutamaksi sekunniksi palamaan hetki sen jälkeen, kun olin lähtenyt vehkeellä liikenteeseen. Mistä moinen mahtaa kertoa ja mitkä jutut voisivat kyseisen tempun aiheuttaa? Pärrällä on ajettu n. 20 000km ja mitään merkittävää muutosta käyntiäänessä en ole havainnut.
Yksi mikä tulee mieleen on tietenkin öljykellon hajoaminen/jumitus, piuhan maadoittuminen runkoon, roska tai laakerivika. Ostin pyörän hetki sitten ja mieleen tulee väistämättä tuo viimeisin pahin vaihtoehto, mutta kait siitä sitten saa paremman varmuuden hetken kuluttua, kun kone posahtaa, jos posahtaa...
Muuten, onko tässä pyörässä jonkin kopan alla öljynsuodatin ja miten se vaihdetaan? Runkoputkessa ainakin kiertää öljy, joten voisiko suodatin olla malli "vapaavirtaus", joka on hieman tukossa kylmällä kelillä öljyn ollessa normaalia paksumpaa?
-Rotax-
Öljynpaineen merkkivalo paloi hetken
3
1129
Vastaukset 3
- Funduro
Tarkista öljykellon liittimet. Pakkaavat hapeuutmaan ja/tai löystymään tärinässä.
Joskus öljy saattaa seisokin aikana valua runkoputkesta alakertaan oletettavasti öljypumpun kautta, joten runkoputki saattaa käydä tyhjänä liikkelle lähdettäessä. Paluupumppu nostaa öljyn takaisin putkeen, mutta se ottaa hieman aikaa. Itselläli näin on käyyt kerran. Samaa ilmiötä esiintyy ainakin NX Hondissa.- Rotax
...runkoputken tyhjeneminen mullakin on tullut näin jälkikäteen mieleen vehkeen tekniikkaan paremmin tutustuttuani. Öljykellon liittimien hapettumista en oikein usko, koska käsittääkseni kello maadoittaa valon syttyessä, joten hapettuneet liittimet yms. pitäisi nimenomaan ehkäistä valon syttymistä.
Anyway, pyörä toimii moitteetta ja kyseisen "vian" jälkeen mittariin on tullut sellaiset 3000km, joten suurempaan huoleen on tuskin aihetta.
Miten muuten tarkistat fundurosi öljyn määrän, kun hiemankin kylmänä saat aivan eri tuloksen kuin täysin kuumaksi ajettuna? Ainakaan kilsan ajo ei riitä mihinkään, joten nykyään tarkistan öljyt vasta, kun öljynlämpömittari osittaa 80 astetta.
-Rotax-
- miksa
Minkälaista öljyä muuten käytätte f650:sen moottorissa? Kun olen uutena omistajana etsinyt tietoa, lähinna f650.com-sivuilta, että mikä olisi parasta kyseiselle motille?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jos SDP ei voita reilusti, persut kumoavat demokratian Suomesta
Näin tekisi ainakin Rydman seuratessaan idolinsa Trumpin mallia https://www.is.fi/politiikka/art-2000012187244.html6141600Anteeksi arkuuteni
Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän44867Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.
https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl485739Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?
Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll12711- 45652
- 41614
Tykkäätköhän vielä minusta?
Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin30556- 32523
Olet ihana
Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩❤️👩❤️😼😘37510Vihervasemmistofeministinaisasianaiset
Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE160494