Öljynpaineen merkkivalo paloi hetken

Rotax

Mulla on BMW:n 650 enkka ja tänään sen öljynpaineen merkkivalo syttyi muutamaksi sekunniksi palamaan hetki sen jälkeen, kun olin lähtenyt vehkeellä liikenteeseen. Mistä moinen mahtaa kertoa ja mitkä jutut voisivat kyseisen tempun aiheuttaa? Pärrällä on ajettu n. 20 000km ja mitään merkittävää muutosta käyntiäänessä en ole havainnut.

Yksi mikä tulee mieleen on tietenkin öljykellon hajoaminen/jumitus, piuhan maadoittuminen runkoon, roska tai laakerivika. Ostin pyörän hetki sitten ja mieleen tulee väistämättä tuo viimeisin pahin vaihtoehto, mutta kait siitä sitten saa paremman varmuuden hetken kuluttua, kun kone posahtaa, jos posahtaa...

Muuten, onko tässä pyörässä jonkin kopan alla öljynsuodatin ja miten se vaihdetaan? Runkoputkessa ainakin kiertää öljy, joten voisiko suodatin olla malli "vapaavirtaus", joka on hieman tukossa kylmällä kelillä öljyn ollessa normaalia paksumpaa?

-Rotax-

3

1107

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Funduro

      Tarkista öljykellon liittimet. Pakkaavat hapeuutmaan ja/tai löystymään tärinässä.

      Joskus öljy saattaa seisokin aikana valua runkoputkesta alakertaan oletettavasti öljypumpun kautta, joten runkoputki saattaa käydä tyhjänä liikkelle lähdettäessä. Paluupumppu nostaa öljyn takaisin putkeen, mutta se ottaa hieman aikaa. Itselläli näin on käyyt kerran. Samaa ilmiötä esiintyy ainakin NX Hondissa.

      • Rotax

        ...runkoputken tyhjeneminen mullakin on tullut näin jälkikäteen mieleen vehkeen tekniikkaan paremmin tutustuttuani. Öljykellon liittimien hapettumista en oikein usko, koska käsittääkseni kello maadoittaa valon syttyessä, joten hapettuneet liittimet yms. pitäisi nimenomaan ehkäistä valon syttymistä.

        Anyway, pyörä toimii moitteetta ja kyseisen "vian" jälkeen mittariin on tullut sellaiset 3000km, joten suurempaan huoleen on tuskin aihetta.

        Miten muuten tarkistat fundurosi öljyn määrän, kun hiemankin kylmänä saat aivan eri tuloksen kuin täysin kuumaksi ajettuna? Ainakaan kilsan ajo ei riitä mihinkään, joten nykyään tarkistan öljyt vasta, kun öljynlämpömittari osittaa 80 astetta.

        -Rotax-


    • miksa

      Minkälaista öljyä muuten käytätte f650:sen moottorissa? Kun olen uutena omistajana etsinyt tietoa, lähinna f650.com-sivuilta, että mikä olisi parasta kyseiselle motille?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      262
      4606
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      132
      3003
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      43
      2786
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      76
      1761
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      106
      1614
    6. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      28
      1493
    7. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      58
      1351
    8. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      94
      1253
    9. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1129
    10. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      212
      1128
    Aihe