Joko nyt kärhön kukinta ohi?

tumpelo

Istutin ruukkuihin pari alppikärhöjä, jotka näyttivät viihtyvän hyvin ja kukkivat kauniisti. Vaan nyt kukat putoilevat eikä uusia näytä olevan tulossa. Tässäkö oli kärhöjen kukinta? Mitä tehdään kukinnoista jääneille kodille, napsaistaanko pois? Ja auttaako se uusien nuppujen muodostumiseen. Olen kyllä tosi pettynyt, jos kukinta olinäin lyhyt. Ajattelin saavani iloa koko kesäksi.

2

817

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 1111

      alppikärhön kukinta-aika on alkukesä.
      Jos haluat jatkuvaa kukintaa niin jalokärhö tai ruukkukärhö-voi kasvattaa ruukussa ja talvehdittaa, koko 2m-sopivat paremmin.

    • eri...

      lajikkeita.Jotka kukkivat sitten eri aikaan.Voit aloittaa talven varmoista lajikkeista ensin.On vuorikärhöjä,viinikärhöjä.Virolaiset lajikkeet ovat myös kestäviä.Köynöskuusamat ovat mös hyvä valinta.Mikä kukki koko kesän on KÖNIGSKIND mutta olis hyvä olla ruukussa ja vaikka talliin säilöön talveksi.Ei oikei kestä suomen talvea. Sit pitää muistaa kärhö voi nukkua yhden kesän eikä suinkaan ole kuollut. Onnea sinulle !

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      109
      2250
    2. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      896
    3. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      67
      861
    4. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      825
    5. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      22
      822
    6. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      535
      756
    7. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      80
      677
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      650
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      23
      600
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      57
      561
    Aihe