sonera adsl

mistä johtuu kun avaan laajakaista yhteyden niin tulee että yhteys on vajaa tai sillä ei ole liitettävyyttä?? ja jos jollain on zyxel prestige 623 adsl modeemi yhdistettynä suoraan verkkokorttin niin kuuluuko siinä modeemissa räppiä keltanen vai vihreä valo?? ku mulla räppii keltanen joka vähän epäilyttää.. netti toimii..
51422
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Ensin räppi vihreä,verkkokortin nopeus 100megaa kun vaihdettiin emo siinä kiinteä kortti räppii keltainen 10megaa se on koneen ja modeemin välinen nopeus joka ei vaikuta netin nopeuteen??Muilta osin en osaa kommentoida.

Äänestä
  • juu juu.. joo tuskin se vaikuttaa netin nopeuteen.. ärsyttää vaan toi keltanen valo merkki siitä et kaikki ei oo kohdallaan =)

    Äänestä

Mun zyxelissä PWR/SYS:vihreä kiinteä valo, LAN4:kiinteä keltainen valo ja DSL/PPP:vihreä valo vilkkuu .

Äänestä
  • mun zyxelis kans pwr ja sys kiinteä vihreä valo.. mut toi lan mul on keltanen ja kiinteä kun ei käytä nettiä.. sit ku käyttää nii se rupee räppimään.. miten sen saa vihreäks??

    Äänestä

  • zyxel kirjoitti:

    mun zyxelis kans pwr ja sys kiinteä vihreä valo.. mut toi lan mul on keltanen ja kiinteä kun ei käytä nettiä.. sit ku käyttää nii se rupee räppimään.. miten sen saa vihreäks??

    Keltainen valo tarkoittaa, että tietokoneen verkkokortin ja ADSL-purkin välinen yhteys on kymmenen megainen ja vihreä sata megainen. Tämä siis on vain tuon välin (Tietokone --> ADSL) fyysinen nopeus eikä vaikuta mitenkään netin nopeuteen. Jos käytössäsi on myös kotiverkko, niin sen nopeuteen se sitten toki vaikuttaa.

    Kannattaa muuten varmistaa ohjekirjasta menikö nuo värit valoissa oikein päin. Ne kun tuppaa eri valmistajilla olemaan eripäin...

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


zyxel kirjoitti:

mistä johtuu kun avaan laajakaista yhteyden niin tulee että yhteys on vajaa tai sillä ei ole liitettävyyttä?? ja jos jollain on zyxel prestige 623 adsl modeemi yhdistettynä suoraan verkkokorttin niin kuuluuko siinä modeemissa räppiä keltanen vai vihreä valo?? ku mulla räppii keltanen joka vähän epäilyttää.. netti toimii..

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu