sellasta lähin miettiin että eikö enää ole mahdollista että kelan äitiysraha katsotaan viimesen 6kk palkan mukaan? sivuilla luki että 2 vuotta aiemman verotuksen mukaan tai viimesen kuukauden jos työsopimus jatkuu raskauden jälk.väh.6kk.. entäs jos oon töissä määräaikasesti vaan siihen äitiyslomaan asti?
äitiysrahasta
iina
3516
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Kyllä äitiysraha lasketaan edelleen viimeisen 6kk palkan mukaan, jos tulosi ovat nousseet viimeisestä verotuksesta. Itse olin just sen verran määräaikaisissa töissä viime talven ja kevään ja äit.rahakausi alkoi huhtikuussa, ja siis laskettiin tuon 6kk mukaan.
Kelan systeemit muuttuu oliko se nyt syyskuussa vai lokakuussa, jonka jälkeen äitiysraha voidaan kait laskea jopa yhden kuukauden mukaan.
Löytyykö jostain netistä tietoa miten nuo systeemit muuttuu lokakuussa? Yritin googlettaa mutta en keksinyt oikeaa hakusanaa... Tai mistä tuo tieto löytyy jos ei netistä?
Kelan netisivuilta kela.fi löytyy tietoa. Sieltä löytyy otsikko "lapsiperheille" ja sen alta sitten kaikki mahdollinen. Siellä löytyy myös ao asia, jota varmaankin tarkoitit:
Vuosityötulot ovat vähintään 20 % suuremmat:
Hakija voi saada päivärahan verotusta tuoreempien työtulojen perusteella, jos hänellä on ollut työtuloa jatkuvasti vähintään 20 % enemmän kuin verotuksessa todetut palkkakertoimella korotetut työtulot. Tällöin hänen tulee esittää Kelalle tulonsa kuuden kuukauden ajalta ennen äitiys-, isyys- tai vanhempainrahakauden alkamista.