Psykopaatti

Näillä palstoilla on silloin tällöin puhuttu psykopaateista ja narsisteista.

Jos asia kiinnostaa lukekaa vastikään ilmetynyt hyvä kirja asiasta ; Robert Hare: Psykopatia
2393
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Pinnallinen kirja joka sipaisee hiukan päältä psykopaatteja. Keskittyy lähinnä sarjamurhaajiin tai muihin koko maailman huomiota saaneisiin tapauksiin. Se mikä olisi ollut mielenkiintoista olisin odottanut sitä 'naapurin Matin' kuvausta, jota kukaan ei uskoisi psykopaatiksi. Tämä puuttui. Sen sijaan plussaa annan Haren psykopaatin piirrelistalle, jossa on suuntaa antavia pirteitä psykopaatille. Yrjö Puskan, (George Bush) kiihkoa kuitata kuoleman tuomiota kirja suosii ja antaa toivottomudessa ymmärrystä.

Raimo Mäkelän 'Naamiona terve mieli' on hiukan inhimillisempi, joskin toivoton psykopaatien suhteen. Itse en usko etteikö ihminen voisi muuttua elämän kokemusten myötä. Onhan minullekkin sanottu vankilan poliklinikalla päin naamaa: sinä olet psykopaatti.
Asia on moneen kertaan vahvistettu. Mutta tänään en täytä psykopaatin kriteerejä ainakaan täysin. Lääkäri sanoi parempaan päin menossa. Tuossa vain näytän näiden asiantuntija-kirjailijoiden neuvottomuuden toteen.

Äänestä
  • Ellien ihmissuhteet-palstalla on samasta aiheesta keskustelua. Luin heinä-elokuun Trendi-lehdestä artikkelin Parisuhde helvetistä.
    Sonja seurusteli kaksi vuotta narsistin kanssa.
    Sinä aikana mies tuhosi Sonjan itsetunnon, terveyden ja ihmissuhteet.

    Vuosia Ellien palstoilla pyörineenä tarina tuntui ihmeen tutulta. Kaipa samanlaisia tarinoita on maailma täynnä.

    Ellit on taas jumissa. Ehkä joku heittää joskus ystävällisesti linkin ko. keskusteluun.

    En osaa sanoa onko narsismi pahempi sairaus kuin alkoholismi. Melko paljon samoja piirteitä löytyy myös juovista ihmisistä.

    Kirjoja en ole lukenut narsismista. Ainostaan katsonut telkkarista dokumentin psykopaateista.

    Olen perehtynyt ehkä liiankin kanssa alkoholismiin. Moni muu mielenkiintoinen asia on jäänyt sitten vähemmälle huomiolle.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


jusu kirjoitti:

Näillä palstoilla on silloin tällöin puhuttu psykopaateista ja narsisteista.

Jos asia kiinnostaa lukekaa vastikään ilmetynyt hyvä kirja asiasta ; Robert Hare: Psykopatia

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu