olisin kyselly tällästä asiaa et ootteko käyneet ultrassa jo ennen rv 12? mulla rv nyt 4 6 ja ens viikon tiistaina ultra, yksityisellä., sillon viikkoja ois 5 6.. onko toiveita et jotain näkyy jo näin varhaisessa vaiheessa..
halusin ultran aikaisin koska lapsettomuus hoitoja takana jo vuosia ja nyt 1 passista tärppäsi..haluan vain varmistaa että kaikki ok...ja sitäpaitsi alkioita siirrettiin 2 kpl..=)
halusin ultran aikaisin koska lapsettomuus hoitoja takana jo vuosia ja nyt 1 passista tärppäsi..haluan vain varmistaa että kaikki ok...ja sitäpaitsi alkioita siirrettiin 2 kpl..=)
Vastaukset 6
Vanhimmat
rauhoitu,odota ja rentoudu :)
valitettavasti ennen rv9 tapahtuu paljon keskemenoja(etenkin lapsettomuus hoidoissa) ja vielä rv12:kaan ei olla turvassa :(
malta mielesi ja odota tulevaa...
paljon onnea ja enkeleitä matkallenne ):
Ennen rv12 keskenmenojen riski on paljon suurempi kuin sen jälkeen. Mulla eka ultra oli rv13 paikkeilla. Minusta ainakin olisi kauheaa jos olisin ehtinyt nähdä vauvan ultrassa ja sen jälkeen tulisi keskenmeno. Toki tällaista tapahtuu, mutta viikon 12 jälkeen riski on kuitenkin huomattavasti pienempi.
...nimimerkillä kokemusta on voin sanoa että lapsettomuushoidoissa ja etenkin alkionsiirrolla alkuun lähteneissä raskauksissa eka ultra tehdään noin viikolla 6...Se on yleinen käytäntö. Muutenkin hoidoilla alkanutta raskautta seurataan tiiviimmin, koska sitä pidetään positiivisessa mielessä "riskiraskautena"...On se kuitenkin joissakin tapauksissa vaatinut niin paljon kyyneleitä ja rahaa, ettei lääkärit halua ottaa enää mitään riskejä.Ja hyvä niin, on paljon turvallisempi olo. Eikä sille sitten mahda mitään jos menee kesken oli ultraa tehty tai ei..alkionsiirrossa nimittäin nähdään alkiot omin silmin ennen niiden siirtoa kohtuun, että on se/ne "sikiö" jo nähty ennen sitä vkon 6 ultraa tavallaan..=) Eikä nykyään ole todettu hoidoilla alkaneissa raskauksissa sen enempää keskenmenoja kuin luomuraskauksissakaan (kysytty juttu asiantuntijalta).
Mut alkuperäisen viestin lähettäjälle onnea odotukseen!
mäkin varasin ultran heinäkuulle ja oisin sillon n.vkolla 7 4 ja mietin et toivottavasti sillon näkys jo jotain..ei malta oottaa joo =) aika samassa vaiheessa ollaan eli mulla kans vkoja nyt jotain 4 3/5. viittisitkö kertoilla mulle kuinka paljon näky sun ultrassa?
Kävin itse yksityisellä ultrassa muistaakseni rv 7 tai rv 6 lopulla ja kyllä siellä jotain näkyi.... se oli positiivinen kokemus! Mieskin uskoi sen jälkeen, että ihan oikeasti meille on vauva tulossa :-)
Mene ihmeessä yksityiselle ultraan, jos haluat mennä. Mutta kysele vähän heiltä, onko tuo 5 6 hyvä aika vai pitäisikö mennä esim. viikolla 6 jotain, että varmasti näkyy jotain.
Onnea!
Moi!
Ultra onnellisesti takana, eilen rv 5 6 ja kyllähän siellä masussa vaan 2 möykkyä asustelee!! =) Toisen sykekin näkyi todella hyvin, mutta toisen ei vielä..jännityksellä odoellaan ensiviikkoa, silloin uusinta ultra..