Mistä netistä löytyy tai kuka vois antaa vinkkejä satamaan tulosta toisten väliin ajosta ...tuulen ja virtausten huomioiminen ym ym ...Neuvosta kiitollinen :-)
Miten satamaan!!!!!!!!!!
apua!!
102634
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Se on semmonen juttu, ettei siihen oikein kukaan voi antaa hyviä ohjeita. Se on vaan pakko harjoitella, ja vielä kullakin veneellä erikseen koska ne kaikki käyttäytyvät eri tavoin.
Ota huomioon että kun käännyt vastatuulesta sivutuuleen, niin vene kääntyy jyrkemmin, kun taas myötätuulesta sivutuuleen, niin ei välttämättä tahdo kääntyä ollenkaan.
Itse päädyin hankkimaan keulapotkurin koska paatissani on suhteellisen pieni peräsin ( ei käänny pakilla ollenkaan) , ei kölin köliä ( = tuuli puskee helposti sivuttain menemään).
mutta harjoittelua vaan reippaasti ja varovaisesti, ja alussa ainakin kaveri mukana keksillä tai melalla avustamassa, niin selviää tiukoissakin paikoissa ( itse piti laittaa anoppi melan varteen ( siis sen puisen vedessä uitettavan)).
siinäpä kysymys. Harjoittelemalla tosiaan. Kyllä se on niin, että ei se rantautuminen muiltakaan aina taiteen sääntöjen mukaan suju. Rantautuvia on kiva mennä auttamaankin, jos keli on huono (kova tuuli), eikä katsella vierestä "kuinka äijän käy" :-)
Meillä on opettelemista nyt akselivetoisen kanssa, joka painaa kuormattuna sen 3500 kg ja tuulipintaa löytyy. Keulapotkuri on hyvä apu, vaikka miehellä onkin periaatteena, että ilmankin on opeteltava ja käyttäisi sitä mielellään mahdollisimman vähän ;-)
Yksi tärkeä asia on se, että hermoja ei menetetä. Rantautuminen (köydet, lepuuttajat ym) valmistellaan ajoissa.
Et maininnnut mitään venetyypistä, joten vinkkejä on aika mahdoton antaa. Akselivetoinen käyttäytyy eri tavalla kuin vetolaite ja vetolaitteenkin käytös vaihtelee tyypin mukaan (Volvon Duoprop on ihan erilainen kuin yksipotkuriset), liukuvat ovat erilaisia kuin uppoumaveneet jne.
Etsi jostain poiju tms. (jos vaikka kotisatamassasi sattuisi olemaan muista erossa oleva tyhjänä) ja kieputtele venettä sen ympärillä. Yhden käytännön vinkin uskallan antaa: kaasua on uskallettava käyttää, ts. jos yrität hiipiä paikallesi hiljaa ja varoen (kuten autolla), niin tuuli ehtii viedä sivuun. Tätäkin voi harjoitella sen poijun ympärillä, jottei sitten laituri tai naapureiden kyljet kolise, kun sitä kaasua olikin liikaa :)
Olen tuosta kaasun käytöstä osittain eri mieltä. Siten vain useinmiten paikataan puutteellista veneen hallintataitoa. En väitä etteikö se jonkun venetyyppien kohdalla (mm. fiskarityyppiset) auttaisi veneen kääntämisessä. Sen sijaan tuulen sorron kompensointiin kovavauhtinen rantautuminen on kyllä osoitus harjoittelun puutteesta. Usein näkee aika hurjia tilanteita näissä vauhdikkaissa lähestymisissä.
Itselläni on liukuvarunkoinen vetolaitteella varustettu vene, jossa tuulipintaa riittää. Jos en järkevällä vauhdilla pysty rantautumaan, haen toisen paikan ja jätän kyseisen "kamikazeille".
...kyse nyt varsinaisesta erimielisyydestä on, käsitteistä ehkä. Minulla oli erityisesti mielessä liukuvat veneet, joissa on paljon tuulipintaa eikä käytännössä lainkaan köliä. Tuuli vie pysähdyksissä tai hiipimisvauhdissa kuin leijaa. Siksi kaasua on oltava riittävästi, koska lähestyminen ei yksinkertaisesti onnistu muuten sivutuulessa. "Riittävästi" ei tarkoita samaa kuin "urku auki". Muistan ihan niiltä alkuajoilta vuosien takaa, miten yritin rantautumisia niin, että otin kaasun pois ennen poijua ajatellen, että se liukuu varovasti ja nätisti poijuun. Eihän siinä niin käynyt, vaan naapurin peräköysi alkoi olla vaarassa.
Tuuli vie kuin leijaa, olet aivan oikeassa. Tilannetta voi hallita kuitenkin ottamalla "tuulenvaraa". Joko lähestytään nokka käännettynä hieman vastatuuleen, jolloin veneen kulkusuunta on kuitenkin juuri sinne mihin haluaa tai sitten aloitetaan lähestyminen reilusti tuulen puolelta jolloin tuuli vie venettä viistoon kohti aiottua paikkaa.
Ensinmainitussa tapauksessa vetolaitteella varustettu vene on helppo "suoristaa" kääntämällä vetolaite vastatuulen suuntaan ja kytkemällä vaihde hetkeksi peruutukselle. Vene liikkuu silti massansa avulla eteenpäin esim. kahden veneen väliin, mutta on sitten jo oikeassa asennossa.
Ei se helppoa aina ole, eikä aina kerralla onnistukaan, mutta on mielestäni kuitenkin paljon tyylikkäämpää kuin vauhdilla tehtävät rantautumiset. Vaikka itse sanonkin, osaan hooman jo aika hyvin (harjoitellut 30 vuotta).
ohjeita, mutta eivät ne liukuvan veneen kohdalla toimi. Kun vaihde käännetään vapaalle, pysähtyy vene kuin seinään ja lähtee ajelehtimaan tuulen mukana keulan, perän tai kyljen suuntaan tuulesta riippuen. Ainoa keino ohjata venettä on JRxxx:n mainitsema riittävän vauhdin pito. Se pitää vain opetella.
Katsoppas tuolta : http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=111&conference=669&posting=22000000003793453
Oli aika paljon ihan asiaakin viime kesänä.
Kunnolla hanaa vaan. Pellet siellä viuhtoo ja karjuu mutta anna karjua. Se ei haittaa jos vähän kolisee. Ei sille mitään voi eikä se ole niin justiin.
Olisikohan toi jo 13 vuoden aikana oppinu. Aloittajan Viesti kirjoitettu 2005