Poltettu hirsipinta?

Onko tietoa tai huhupuheita polttamalla käsitellystä hirrenpinnasta? Lisääkö säänkestoa ulkopinnassa kun on saanut vähän väriä ja lämpökäsittelyä esim kosaanilla. Entäs sisäpinnoissa? Ennen poltettiin munmuassa heinäseipäiden päät keston lisäämiseksi.
21231
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Auttaahan se suojaamaan puun pintaa, polttaminen kait tukkii puun solukon.

Äänestä
  • Saksalaiset suojasivat ystävällisesti jatkosodassa kaikki Lapin talot polttamalla ne.
    Niissä taloissa ei ainakaan ole ollut lahovaurioita sen jälkeen.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


??? kirjoitti:

Onko tietoa tai huhupuheita polttamalla käsitellystä hirrenpinnasta? Lisääkö säänkestoa ulkopinnassa kun on saanut vähän väriä ja lämpökäsittelyä esim kosaanilla. Entäs sisäpinnoissa? Ennen poltettiin munmuassa heinäseipäiden päät keston lisäämiseksi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu