Miksi raakileet tippuu

tsikko

punaviinimarjapensaasta. Kuivuudesta ei ole kärsinyt ja lannoitettu on kompostoituneella hevonkakalla ja tuhkalla. Isoimmat marjat terttujen tyvessä vielä on tallella, vaan saa nähdä kuinka kauan.

5

2907

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ovat joka vuosi

      käyneet marjavarkaissa puskissamme. Niille kelpaavat raa'atkin marjat. Oletko huomannut marjoja puskan juurella? Muuta syytä en valitettavasti tiedä marjojen putoamiseen.

    • syy eli esim. sade

      Tänä keväänä meilläkin näkyy käyneen niin, että punaherukkapensaiden marjatertut ovat kärjistään tyhjiä. Omasta mielestäni syynä voi olla joko halla tai sitten sade eri tavoilla. Joko niin, että pensaan kukinnan alkaessa (= tertun alkupää) oli sen verran hyvät ilmat, että pölyttäjät olivat liikkeellä, mutta loppupään kukkiessa taas satoi eli pölyttäjät pitivät sadetta. Toiseksi sade on myös voinut piiskata marjatettuja ja terttujen päistä ovat nuput tippuneet.

      En jaksanut tarkistaa maata, mutta kuvittelisin, ettei noihin terttuihin ole edes tullut raakoja, jotka olisivat tippuneet. Ainakin siltä ne minusta näyttivät.

      Mielestäni olemme aina luonnon armoilla ja saamme satoa sitten parhaan yritettyämme, jos ei tule sitä vähentäviä tekijöitä. Ja jos tulee, olkaamme kiitollisia niistä marjoista, joita saamme. (Toki asia on harmillinen, jos kyse on marja-alan yrityksestä. Itse olen vain harrastelija eli kasvattelen niitä näitä omaksi ilokseni ja huvikseni ja tietysti syödäksenikin.)

      Eli ei kaikesta ei voi aina räkättejäkään syyttää, vaan muitakin luonnontekijöitä on ns. liikkeellä.

      • tsikko

        Maassa tosiaan näkyy raakileita ja vettä tuli kyllä joku aika sitten voimalla, joten voihan tosiaan olla että sade piiskasi pienimmät marjat alas. Mutta jos jäljellä olevat säästyy niin kyllä meidän pienperhe mehunsa niistäkin saa keiteltyä.


      • pois on
        tsikko kirjoitti:

        Maassa tosiaan näkyy raakileita ja vettä tuli kyllä joku aika sitten voimalla, joten voihan tosiaan olla että sade piiskasi pienimmät marjat alas. Mutta jos jäljellä olevat säästyy niin kyllä meidän pienperhe mehunsa niistäkin saa keiteltyä.

        marjat terttujen kärjistä tippuneet. Pensaan alta löytyivät. Hallaa vähän epäilin, tai se sade sitten...


    • Anonyymi

      Meillä ollut jo useina vuosina tuo että punaherukka kukkii runsaasyi ja sitten alkaa tulla raakileita jotka pikkuhiljaa tippuvat pois. On myöskin koitettu leikata puska lyhyeksi vaan ei auta. Viereinen punaherukkapensas voi hyvin ja tuottaa paljon isoja marjoja. Kannattais varmaankin hävittää tuo huonosti voiva(päällepäin hyvi voiva) pendas kokonaan.Punaisia karviaisia tulee taas runsaasti tänä vuonna.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle

      Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle
      Joensuu
      19
      2600
    2. Oletko nainen alkanut kammoamaan minua

      Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom
      Ikävä
      67
      1649
    3. Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen

      Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A
      Kotimaiset julkkisjuorut
      7
      1597
    4. Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä

      Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise
      Maailman menoa
      112
      1579
    5. Kuka? Riehui valtuuston kokouksessa tänään ?

      Onko puolangan puolesta porukkaa. Vaikuttaa siltä. Sairasta.
      Puolanka
      47
      1483
    6. Huh, huh! Sofia Belorf ei ole itse pessyt hiuksiaan kolmeen vuoteen

      Sofia Belorf elää ökyelämää Dubaissa. Sofian arjessa kulta, raha ja luksus ovat vahvasti läsnä. Luksuselämään tottuneell
      Kotimaiset julkkisjuorut
      91
      1423
    7. Toivoisitko Rakas vielä?

      Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.
      Ikävä
      68
      1346
    8. Keskustelua kasteesta

      You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti
      Kaste
      400
      1214
    9. Ihan pieni näkeminen vaan

      👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥
      Ikävä
      31
      1137
    10. En haluaisi kaiken kuihtuvan pois

      ilman, että olemme voineet jutella rauhassa kasvotusten... Mutta mistä ihmeestä löydän sinut?
      Ikävä
      52
      1086
    Aihe