Miksi raakileet tippuu

tsikko

punaviinimarjapensaasta. Kuivuudesta ei ole kärsinyt ja lannoitettu on kompostoituneella hevonkakalla ja tuhkalla. Isoimmat marjat terttujen tyvessä vielä on tallella, vaan saa nähdä kuinka kauan.

5

3028

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ovat joka vuosi

      käyneet marjavarkaissa puskissamme. Niille kelpaavat raa'atkin marjat. Oletko huomannut marjoja puskan juurella? Muuta syytä en valitettavasti tiedä marjojen putoamiseen.

    • syy eli esim. sade

      Tänä keväänä meilläkin näkyy käyneen niin, että punaherukkapensaiden marjatertut ovat kärjistään tyhjiä. Omasta mielestäni syynä voi olla joko halla tai sitten sade eri tavoilla. Joko niin, että pensaan kukinnan alkaessa (= tertun alkupää) oli sen verran hyvät ilmat, että pölyttäjät olivat liikkeellä, mutta loppupään kukkiessa taas satoi eli pölyttäjät pitivät sadetta. Toiseksi sade on myös voinut piiskata marjatettuja ja terttujen päistä ovat nuput tippuneet.

      En jaksanut tarkistaa maata, mutta kuvittelisin, ettei noihin terttuihin ole edes tullut raakoja, jotka olisivat tippuneet. Ainakin siltä ne minusta näyttivät.

      Mielestäni olemme aina luonnon armoilla ja saamme satoa sitten parhaan yritettyämme, jos ei tule sitä vähentäviä tekijöitä. Ja jos tulee, olkaamme kiitollisia niistä marjoista, joita saamme. (Toki asia on harmillinen, jos kyse on marja-alan yrityksestä. Itse olen vain harrastelija eli kasvattelen niitä näitä omaksi ilokseni ja huvikseni ja tietysti syödäksenikin.)

      Eli ei kaikesta ei voi aina räkättejäkään syyttää, vaan muitakin luonnontekijöitä on ns. liikkeellä.

      • tsikko

        Maassa tosiaan näkyy raakileita ja vettä tuli kyllä joku aika sitten voimalla, joten voihan tosiaan olla että sade piiskasi pienimmät marjat alas. Mutta jos jäljellä olevat säästyy niin kyllä meidän pienperhe mehunsa niistäkin saa keiteltyä.


      • pois on
        tsikko kirjoitti:

        Maassa tosiaan näkyy raakileita ja vettä tuli kyllä joku aika sitten voimalla, joten voihan tosiaan olla että sade piiskasi pienimmät marjat alas. Mutta jos jäljellä olevat säästyy niin kyllä meidän pienperhe mehunsa niistäkin saa keiteltyä.

        marjat terttujen kärjistä tippuneet. Pensaan alta löytyivät. Hallaa vähän epäilin, tai se sade sitten...


    • Anonyymi

      Meillä ollut jo useina vuosina tuo että punaherukka kukkii runsaasyi ja sitten alkaa tulla raakileita jotka pikkuhiljaa tippuvat pois. On myöskin koitettu leikata puska lyhyeksi vaan ei auta. Viereinen punaherukkapensas voi hyvin ja tuottaa paljon isoja marjoja. Kannattais varmaankin hävittää tuo huonosti voiva(päällepäin hyvi voiva) pendas kokonaan.Punaisia karviaisia tulee taas runsaasti tänä vuonna.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      171
      1437
    2. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      41
      1029
    3. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      38
      725
    4. Auto ajoi päälle?

      Ja pakeni luin iltapäivälehdestä. ! Ken on kuski joka tuollee teki
      Kuusankoski
      14
      650
    5. Sama ransetti taas!

      Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver
      Hyrynsalmi
      21
      640
    6. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      37
      637
    7. Miksi Lapset kiusaa yöllä

      Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä
      Kauhava
      28
      632
    8. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      46
      607
    9. Ajatteletko ollenkaan minua

      Naiselle, jonka kanssa vahva tunne yhteydestä. Jota kipeästi kaipaan, mutta jota ei juuri näe. Onko siitä jo kolme vuott
      Ikävä
      30
      577
    10. Viimeinen lankafest

      Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .
      Puolanka
      17
      573
    Aihe