Pitäisi perustaa 2000 m2 nurmikkoa vanhalle pellolle, joka on kesannolla ja kasvaa heinää. Vaikuttaisi olevan melko savista maata. Pitääkö pellolle tosiaan ajaa 20 cm multaa ennen kylvöä (eli 400 m3 --> väh. 4000 euroa) vai riittääkö, jos maata kuohkeuttamaan sekoittaa hiekkaa tai turvetta?
Nurmikon perustaminen pellolle
Juha
1
1252
Vastaukset
- Pellollinen
Meillä maanviljelijä kävi toukokuussa kyntämässä ja jyrsimässä traktorilla pihan. Nyt on tarkoitus uudelleen kyntää ja jyrsiä tai vain jyrsiä. Ajatuksena päästä rikkaruohoista eroon edes vähän. Sitten siemenet maahan ja ehkä kevyt jyräys.
Maa 30cm peltomultaa ja sitten savea. Kyntäminen tasoitta pienet kuopat ja koneiden jäljet-ei tarvita lisämaata. Kaupunki tehnyt uuden omakotialueen puistoalueelle samoin.Jos maa olsi savisempaa levittäisin hiekkaa ennen jyrsimistä, tekisi kuohkeamman.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 18711428
- 585439
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html462697- 402365
Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia131841Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,441795Otavassa tapahtuu!
Rakennuspalo, yläkerta tulessa. Henkirikosta epäillään. Tiettyä henkilöautoa etsitään, minkä mahdollinen epäilty ottanut271483Tiedän kuka sinä noista olet
Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta411450Tulemmeko hyvin
Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s61386Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v371369