Suomen Pallolitto: Tasoryhmät lasten jalkapallossa - Erätauko-tilaisuus ma 20.5.2024

Tasoryhmät lasten ja nuorten jalkapallossa herättävät paljon keskustelua. Mitä tasoryhmät ovat ja mikä on niiden tarkoitus?

Suomen Palloliiton asiantuntijat keskustelevat ja vastaavat kysymyksiin lasten ja nuorten jalkapallon tasoryhmistä maanantaina 20.5.2024 kello 16–20. Keskustelu on osa Ylen ja Erätauko-säätiön Hyvin sanottu -hanketta. Hankkeen tavoitteena on kehittää suomalaista keskustelukulttuuria.


Keskustelussa noudatetaan Suomi24:n sääntöjen lisäksi Erätauon rakentavan keskustelun pelisääntöjä
Kaikki näistä säännöistä poikkeavat viestit moderoidaan, jotta keskustelu pysyy rakentavana, asianmukaisena ja siihen on helppo liittyä mukaan. Pidäthän siis nämä ohjeet mielessä keskustelussa:

* Pysythän asiassa. Keskustelu voi luonnollisesti polveilla, mutta etenkin Erätauko-keskusteluiden aihe on rajattu aloituksen mukaisesti.

* Kerro omista kokemuksistasi. Mitkä asiat, tapahtumat ja tilanteet ovat vaikuttaneet omiin näkemyksiisi?

* Kunnioita myös omistasi poikkeavia mielipiteitä ja anna jokaiselle mahdollisuus kertoa näkemyksistään. Ristiriitoja voidaan käsitellä rakentavalla tavalla – provosoituminen voi pahimmillaan tuhota hyvän keskustelun.

* Tavoitteena on käydä dialogia. Keskity toisten ajatuksiin, ja yritä jatkaa niiden pohjalta keskustelua. Etsi ja kokoa, ja koita etsiä myös piiloon jääneitä asioita. Kysy lisää. Näin voi syntyä uusia näkökulmia ja oivalluksia.

Keskustelua käydään aikarajatusti 20.5.2024 klo 16-20. Palloliiton asiantuntijat ovat mukana keskustelussa- Ketju avataan maanantaina kello 16 ja se suljetaan kello 20. Jos et pääse tapahtuma-aikaan paikalle, voit jättää kysymyksesi tai kommenttisi ennakkoon tähän blogiin.

Tervetuloa mukaan keskustelemaan! Linkki keskusteluun jaetaan myöhemmin tähän blogiin.

7

9028

  • Kiinnitetty viesti

    Keskustelua käydään tänään maanantaina klo 16-20 täällä
    Tervetuloa mukaan keskustelemaan!

Vastaukset

Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
5000
  • Anonyymi

    Kappas, tännehän pystyy ihan jopa kommentoimaan :). Näin helppoa se on. https://www.youtube.com/watch?v=yvozyxQNQYQ. Lempipelaajani. Lisäksi, paras tekniikka on ollut Ronaldinholla ja Messillä on hyvä pelin rytmittäminen pallon kanssa. Modricin ulkosyrjä on maaginen. Oikea Ronaldo oli paras paikoista viimeistelijä. Litmanen on paras siihen nähden, kun otetaan huomioon kulttuuri ja maakonteksti mistä pelaaja on kotoisin.

  • Anonyymi

    Kanada voittaa helposti

  • Anonyymi

    Suomen jääkiekko.....per...siitä

  • Anonyymi

    Kanada on terästä..muut tulee perästä...jipiiiii,suomi ylimielistä otetta.Saavt omaa myrkkyä.ha haaaaaaa.Finaalissa kanada-ruotsi.Fakta homma.

  • Anonyymi

    Ensin pitäisi päästä eroon siitä, että lasten joukkueissa on aina jokun joukkuelaisen "iskä" tai "äiskä" valmentajana. Se ei voi johtaa hyvään. Siinähän muut ovat vain ne tarvittava lisä, jotta se ima kultamussukka pääsee pelailemaan.

  • Anonyymi

    Tasoryhmät on hyvä juttu, jos ne pystytään toteuttamaan objektiivisesti.

    Sen kehitysryhmän valmentaminen on usein palkitsevinta, koska jalkapalloa oikeasti rakastavat lapset saavat usein siivet selkäänsä.

    Intohimoinen yksilö ottaa kehitysryhmässä vastuuta, oppii pelaamaan oman ryhmänsä ominaisuuksia hyödyntäen. Ymmärtää, että se pikkumaaliin tekeminen on vain matkan määränpää pallon kauniilla matkalla maaliin.

    Valmentajien, jojojen, huoltajien ja heidän ystäviensä suosiminen romuttaa kuitenkin koko järjestelmän. Lapset eivät ole tyhmiä he huomaavat katteettoman suosimisen.

    Olen nähnyt junnujalkapalloa 12v seuranneena kymmenien todella lahjakkaiden poikien lopettavan jalkapallon "kultapossukerhon" takia. Valitettavasti valmentajat pyrkivät usein, myös johtamaan joukkuetta omaa lasta tukemaan.

    Vapaan kilpailun estäminen on iso ongelma suomalaiselle juniorijalkapallolle. Lapset oppisivat oikeassa valmennuksessa mitä vaan,. Suurin osa valmentajista ei kuitenkaan edes tähtää oppimiseen , vaan seuraavan paikallispelin voittoon omien lasten suorittamina.

    Osalta valmentajia puuttuu "pallit" pystyäkseen kehittämään lapsia kokonaisvaltaisesti. Keskitytään voittoihin, kun intohimo pitäisi olla lasten oppimisessa ja kehittymisessä.

    -Jalkapallokuiskaajaätprotonmail

  • Keskustelua käydään tänään maanantaina klo 16-20 täällä
    Tervetuloa mukaan keskustelemaan!

Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.

Luetuimmat keskustelut

  1. Et siis vieläkään

    Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
    Ikävä
    51
    2254
  2. Hyvä että lähdit siitä

    Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
    Ikävä
    25
    988
  3. Aavistatko että moni tietää

    Vai ollaanko hyvin vedätetty pokerinaamalla. No kun vähiten odotat niin yllätämme sinut
    Ikävä
    82
    952
  4. Yritin saada

    Vastauksia mutta et voinut olla rehellinen ja kaiken kannoin yksin. Halusin kovasti ymmärtää mutta en voi enää ymmärtää.
    Ikävä
    11
    914
  5. Onko vielä

    mahdollista nähdä?
    Rakkaus ja rakastaminen
    68
    873
  6. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

    Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
    Maailman menoa
    54
    853
  7. Olisitko mies valmis?

    Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
    Ikävä
    121
    842
  8. Kronikat..

    Mikä hele… on tää yks kronikat mikä suoltaa facessa kaikkea julkaisua ja AINA samoista firmoista imatralla??? Eikö ne mu
    Imatra
    10
    773
  9. vieläkin sanoa voin...

    💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
    Ikävä
    22
    753
  10. Täällä istun ja mietin

    Miten paljon haluaisin katsoa sinua juuri niin kuin haluaisin katsoa sinua. Rakastavin silmin. Näkisit vihdoin senkin pu
    Ikävä
    49
    749
Aihe