Tasoryhmät lasten ja nuorten jalkapallossa herättävät paljon keskustelua. Mitä tasoryhmät ovat ja mikä on niiden tarkoitus?
Suomen Palloliiton asiantuntijat keskustelevat ja vastaavat kysymyksiin lasten ja nuorten jalkapallon tasoryhmistä maanantaina 20.5.2024 kello 16–20. Keskustelu on osa Ylen ja Erätauko-säätiön Hyvin sanottu -hanketta. Hankkeen tavoitteena on kehittää suomalaista keskustelukulttuuria.
Keskustelussa noudatetaan Suomi24:n sääntöjen lisäksi Erätauon rakentavan keskustelun pelisääntöjä
Kaikki näistä säännöistä poikkeavat viestit moderoidaan, jotta keskustelu pysyy rakentavana, asianmukaisena ja siihen on helppo liittyä mukaan. Pidäthän siis nämä ohjeet mielessä keskustelussa:
* Pysythän asiassa. Keskustelu voi luonnollisesti polveilla, mutta etenkin Erätauko-keskusteluiden aihe on rajattu aloituksen mukaisesti.
* Kerro omista kokemuksistasi. Mitkä asiat, tapahtumat ja tilanteet ovat vaikuttaneet omiin näkemyksiisi?
* Kunnioita myös omistasi poikkeavia mielipiteitä ja anna jokaiselle mahdollisuus kertoa näkemyksistään. Ristiriitoja voidaan käsitellä rakentavalla tavalla – provosoituminen voi pahimmillaan tuhota hyvän keskustelun.
* Tavoitteena on käydä dialogia. Keskity toisten ajatuksiin, ja yritä jatkaa niiden pohjalta keskustelua. Etsi ja kokoa, ja koita etsiä myös piiloon jääneitä asioita. Kysy lisää. Näin voi syntyä uusia näkökulmia ja oivalluksia.
Keskustelua käydään aikarajatusti 20.5.2024 klo 16-20. Palloliiton asiantuntijat ovat mukana keskustelussa- Ketju avataan maanantaina kello 16 ja se suljetaan kello 20. Jos et pääse tapahtuma-aikaan paikalle, voit jättää kysymyksesi tai kommenttisi ennakkoon tähän blogiin.
Tervetuloa mukaan keskustelemaan! Linkki keskusteluun jaetaan myöhemmin tähän blogiin.
Suomen Pallolitto: Tasoryhmät lasten jalkapallossa - Erätauko-tilaisuus ma 20.5.2024

7
10248
- Kiinnitetty viesti
Keskustelua käydään tänään maanantaina klo 16-20 täällä
Tervetuloa mukaan keskustelemaan!
Vastaukset
- Anonyymi
Kappas, tännehän pystyy ihan jopa kommentoimaan :). Näin helppoa se on. https://www.youtube.com/watch?v=yvozyxQNQYQ. Lempipelaajani. Lisäksi, paras tekniikka on ollut Ronaldinholla ja Messillä on hyvä pelin rytmittäminen pallon kanssa. Modricin ulkosyrjä on maaginen. Oikea Ronaldo oli paras paikoista viimeistelijä. Litmanen on paras siihen nähden, kun otetaan huomioon kulttuuri ja maakonteksti mistä pelaaja on kotoisin.
- Anonyymi
Kanada voittaa helposti
- Anonyymi
Suomen jääkiekko.....per...siitä
- Anonyymi
Kanada on terästä..muut tulee perästä...jipiiiii,suomi ylimielistä otetta.Saavt omaa myrkkyä.ha haaaaaaa.Finaalissa kanada-ruotsi.Fakta homma.
- Anonyymi
Ensin pitäisi päästä eroon siitä, että lasten joukkueissa on aina jokun joukkuelaisen "iskä" tai "äiskä" valmentajana. Se ei voi johtaa hyvään. Siinähän muut ovat vain ne tarvittava lisä, jotta se ima kultamussukka pääsee pelailemaan.
- Anonyymi
Tasoryhmät on hyvä juttu, jos ne pystytään toteuttamaan objektiivisesti.
Sen kehitysryhmän valmentaminen on usein palkitsevinta, koska jalkapalloa oikeasti rakastavat lapset saavat usein siivet selkäänsä.
Intohimoinen yksilö ottaa kehitysryhmässä vastuuta, oppii pelaamaan oman ryhmänsä ominaisuuksia hyödyntäen. Ymmärtää, että se pikkumaaliin tekeminen on vain matkan määränpää pallon kauniilla matkalla maaliin.
Valmentajien, jojojen, huoltajien ja heidän ystäviensä suosiminen romuttaa kuitenkin koko järjestelmän. Lapset eivät ole tyhmiä he huomaavat katteettoman suosimisen.
Olen nähnyt junnujalkapalloa 12v seuranneena kymmenien todella lahjakkaiden poikien lopettavan jalkapallon "kultapossukerhon" takia. Valitettavasti valmentajat pyrkivät usein, myös johtamaan joukkuetta omaa lasta tukemaan.
Vapaan kilpailun estäminen on iso ongelma suomalaiselle juniorijalkapallolle. Lapset oppisivat oikeassa valmennuksessa mitä vaan,. Suurin osa valmentajista ei kuitenkaan edes tähtää oppimiseen , vaan seuraavan paikallispelin voittoon omien lasten suorittamina.
Osalta valmentajia puuttuu "pallit" pystyäkseen kehittämään lapsia kokonaisvaltaisesti. Keskitytään voittoihin, kun intohimo pitäisi olla lasten oppimisessa ja kehittymisessä.
-Jalkapallokuiskaajaätprotonmail Keskustelua käydään tänään maanantaina klo 16-20 täällä
Tervetuloa mukaan keskustelemaan!
Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen VigeIius noIasi taas itsensä
Kun uhriutui vuonna 2024 (siis persujen "vahtivuorolla") Tampereella aloittaneen perheryhmäkodin toiminnasta. ”Leviää k2394419- 174239
Oli kiva nähdä sut
vaikkakin kaukaa ja nopeasti. Tiedän kyllä tasan tarkkaan missä mennään, joten anteeksi jos pilasin päiväsi, ei ollut mi394061Joko alkaa menemään tajuntaan tämä yliluonnollinen yhteys?
Varmaan pikkuhiljaa. Muista olla kiltisti ❤️343945Maataloustuet pois
Jokainen maksakoon harrastuksensa itse. Eihän golfin peluutakaan maksa yhteiskunta.1663851Kohtalokas laukaus
IL 20.9.25 "Ihminen kuoli baarin edustalla Kajaanissa Poliisi ei epäile tapauksessa rikosta." "Kajaanin keskustassa on k263842Työeläkkeen saamiseksi olisi tehtävä töitä
Meillä on Suomessa iso joukko ihmisiä, joilla olisi vielä työkykyä jäljellä, mutta joilta puuttuu arjesta mielekäs tekem1253582Joulukinkku NYT
Sian kankuista tulee vielä pula. Nyt on oikea aika hankkia joulukinkku.202984Muistattekos kun Sannan aikana suomalaisten varallisuuteen lisättiin viidennes
Köyhät voittivat eniten mutta rikkaimmat kuitenkin köyhtyi!202926Jos voisit kysyä
Kaivatultasi vielä yhden kysymyksen, mikä se olisi? Aloitan: Mitä sinä halusit minusta?2632659