ensi kesäksi purjelentäjäksi?

Vieläkös lähes 24-v miehestä tulee purjelentäjä? Ajattelin nimittäin yrittää jos saisi lupakirjan aikaiseksi ensi kesäksi. Millaiset vaatimukset ovat nykyisin?
1432
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Purjelennon voit aloittaa vaikka viisikymppisenä jos terveys on ok. silmälasit eivät ole este, normaalilla painolla pääsee lentämään.
vaatimukset samaa luokkaa ajokortin kanssa.
kurssiin kuuluu 50 lentoa (yleisesti)
joista n.10 yksin, tämän jälkeen alkaa oikea purjelento, esim hc-merkki eli itsenäinen nousu johonkin 1500m, jonkinlainen matkalento sekä 5tuntia ilmassa, siitä on hyvä jatkaa

Mutta tutustu kerhoihin ja niiden toimintaan siellä osataan kertoa paremmin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


purtsikka pilotiksi? kirjoitti:

Vieläkös lähes 24-v miehestä tulee purjelentäjä? Ajattelin nimittäin yrittää jos saisi lupakirjan aikaiseksi ensi kesäksi. Millaiset vaatimukset ovat nykyisin?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu