Tavio lähti taas Qatariin eikä haitannut tippaakaan vaikka CEP kehotti boikotoimaan Hamasin ystäviä!

Anonyymi-ap

"Näin ministeri Tavio kommentoi osallistumistaan kritisoituun Qatarin talous­foorumiin

Lähi-itä|Terrorismin tutkimukseen erikoistunut Counter Extremism Project (CEP) -kansalaisjärjestö vaati tiistaina boikotoimaan Qatarin talousfoorumia."

https://www.hs.fi/politiikka/art-2000010428274.html

"Ulkomaankauppa- ja kehitysministeri Ville Tavio (ps) perustelee osallistumistaan Qatarin talousfoorumiin sillä, että Suomelle ”pienenä avotaloutena on tärkeää kasvattaa vientiä ja rakentaa yhteyksiä kasvaville markkinoille”.

”Olen käynyt keskusteluja paikallisten ministerien ja elinkeinoelämän edustajien kanssa yrityselämän yhteyksien lisäämisestä ja siitä, mitä suomalaiset yritykset voivat tarjota Qatarille”, Tavio kommentoi asiaa lyhyesti HS:lle sähköpostitse.

Vientiin liittyvien syiden lisäksi Tavio muistuttaa Qatarin roolista välittäjänä neuvotteluissa Israelin ja Hamasin kanssa.

”Neuvotteluissa on saavutettu panttivankien vapautuksia ja toivon neuvottelujen johtavan loppujenkin vapauttamiseen ja de-eskalaatioon”, Tavio kirjoittaa.

TERRORISMIN tutkimukseen erikoistunut Counter Extremism Project (CEP)  -kansalaisjärjestö vaati tiistaina boikotoimaan Qatarin talousfoorumia. Kolmipäiväinen foorumi järjestetään tällä viikolla ja sen ensimmäinen päivä oli tiistaina.

CEP vaati verkkosivuillaan julkaistussa tiedotteessa yrityksiä peruuttamaan osallistumisensa foorumiin Qatarin Hamas-yhteyksien takia.

CEP kirjoittaa, että osallistumalla foorumiin yritykset osallistuvat suoraan ”Qatarin pitkäaikaisiin pyrkimyksiin valkopestä Hamasille antamaansa tukea”.

Tavion mukaan vienninedistämisen rinnalla Qatarissa on tarkoitus käydä myös laajempaa vuoropuhelua, jossa Suomi edistää omia ”oikeus- ja arvopohjansa mukaisia tavoitteita”.

Tarkemmin Tavio ei tätä vuoropuhelua avaa. Sitä Tavio kuitenkin korostaa, että viennin kasvattamiselle Qatariin on hyvää potentiaalia.

Hänen mukaansa on ”kansallinen etumme hyödyntää mahdollisuudet, jotta saamme Suomen hyvinvointivaltion ylläpitämiseen tarvittavia tuloja”.

”Suomalaisyritysten kiinnostus Qataria kohtaan on nousussa. Tällä hetkellä Qatarissa toimii parisenkymmentä suomalaisyritystä, joiden myynti vuositasolla on satoja miljoonia euroja”, Tavio kirjoittaa sähköpostivastauksessaan."

Näin sitä persuministeri edistää vientiä Hamasin ystävien kanssa. Näkyy olevan Purrallekin ihan ok, kun ei ole sanallakaan asiasta hiiskunut. Eihän tuosta ole kuin noin puolitoista vuotta, kun Tavio oli yhdessä Hurun kanssa viimeksi Qatarissa ja oli kuulemma "kehittävä reissu" :)))))

https://www.hs.fi/politiikka/art-2000009179090.html

27

832

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      PS onkin Hamasin ystävä?

    • Anonyymi

      Ottiko mukaan helmitaulunsa?

      • Anonyymi

        Mahtaa olla ihan erilaiset puheet rättipäiden edessä kuin koto-Suomessa. Vai uskaltaisiko ihan pikkiriikkisen tirauttaa muslimiterroristeista ja väestönvaihdosta.....


      • Anonyymi

        No varmasti. Sillä sitten laskeskelee joutessaan pesujen 100 prosenttista suosiota. Hihihii !


      • Anonyymi

        Otti ja kymmenen muuta vapaamatkustajaa. Ja me maksamme. Nyt on saatava tietää mitä konkkaronkan huvimatka maksoi.
        .


    • Anonyymi

      Sinne se meni jutskaan kehitysmaamuslimien kanssa. Qatar islamisoituu tätä menoa todella nopeasti ja väestönvaihto on totta. Kohta Qatarissa on moskeija joka nurkalla ja viis kertaa päivässä kuuluu rukouskutsu. Äänestetään Israel voittoon ,niin kyllä sitten vassaria oikeen harmittaa.

      • Anonyymi

        Mihin voittoon. Kirjoitat paskapaperriin
        Israel voittoon. Hohhoi.


      • Anonyymi

    • Anonyymi

      Jopa persujen trolliosasto meni täysin mykäksi.

      • Anonyymi

        Hiljaisuus laskeutui ketjuun.


      • Anonyymi

        venäläisten pääsy palstalle on blokattu?


      • Anonyymi

        Tänään on olleet aika vaisua porukkaa.


      • Anonyymi

        Perheriita?


    • Anonyymi

      Paras matkustella,kun hallitus vielä pystyssä!

    • Anonyymi
      • Anonyymi

        Eivät myös tykkää persujen haukkumanimistä. Voisivat suurentaa kaljua.


    • Anonyymi
      • Anonyymi

        Näyttääpä olevan.


    • Anonyymi

      Ne ei ymmärrä tai halua ymmärtää. Töppö Tavio vaan haluaa matkustaa kun vajaan kahden vuoden jälkeen matkustaakin omilla rahoilla ilman apujoukkoja. Joutaa taas kaatuilemaan hellareiden kokouksissa.

    • Anonyymi

      Mitähän tuo hihhuli kehitti.

    • Anonyymi

      Laitetaanko vinkki Qatariin!!

      • Anonyymi

        Meinaat, että Taviolla saattaisi olla vähän seliteltävää, kun seuraavan kerran menee "kehittämään itseään" Qatariin?


    • Anonyymi

      No persuthan on aina vastarannan kiiskejä

      • Anonyymi

        Ihan samanlaisia änkyröitä kuin syvimmän päädyn jihadistit.


    • Anonyymi

      Onkos Tavio keskustellut Qatarin kumppaneiden kanssa Gazan tilanteesta?

    • Anonyymi

      Kuinkas Tavio on onnistunut kehittämään suhteitaan Hamasin ystävien kanssa vajaan puolentoista vuoden aikana?

    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kylläpä on nautinnollista taas tämä palstan vassari valitus!

      Lähes jokainen avaus on vassareiden kitinää ja valitusta. Eikö se tarkoitakin, että silloin asiat menee maassamme parem
      Maailman menoa
      102
      3304
    2. Palkansaajilta kupattiin 27,5 mrd euroa työeläkkeisiin

      Jo pelkän himmelin toimintakulut olivat 400 miljoonaa euroa, jolla olisi mukavasti tuottanut myös sote-palveluja hyvinvo
      Maailman menoa
      17
      2707
    3. HS: persujen v. 2015 turvapaikanhakijoista alle puolet töissä

      Aikuisina Suomeen tulleista ja myönteisen päätöksen saaneista vain 42 prosenttia oli vuonna 2023 töissä, vaikka he ovat
      Maailman menoa
      76
      2562
    4. Mikä kaivatussasi herätti mielenkiintosi

      Kun tapasitte ensi kerran? Ulkonäössä? Luonteessa tai olemuksessa? Kuinka nopeasti mielenkiinto muuttui ihastukseksi?
      Ikävä
      97
      1544
    5. Persut muuten hyväksyvät 2 + 8 mrd. euron maatalous- ja yritystuet

      Vaikka molemmat tukimuodot tiedetään haitallisiksi, koska ovat käytännössä pelkkää säilyttävää tukea, eivätkä kannusta k
      Maailman menoa
      74
      1498
    6. Valkoinen Golf

      Kukahan on tämä ukko, joka työkseen kyylää pienen ässän asiakkaita viikon jokaisena päivänä.
      Kuhmo
      16
      1105
    7. Kaikki ovat syntisiä!!!

      Näin täällä koko ajan vakuutellaan uskovaisten toimesta. Myös Päivi Räsänen on toistanut tätä samaa matraa jatkuvasti. N
      Luterilaisuus
      352
      1023
    8. Martina Aitolehti podcastissa: Ero

      Martina Aitolehti podcastissa: Ero Martina Aitolehti kertoi BFF-podcastin https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/696
      Kotimaiset julkkisjuorut
      192
      1019
    9. Moottorisahalla kauppaan

      Missäs päin kaupunkia tämä yöllä moottorisahalla kauppaan yrittänyt asiakas askaroi? https://poliisi.fi/-/mies-yritti-s
      Kajaani
      11
      905
    10. Jos olisit kaivattusi

      Kanssa kahdestaan samassa tilassa niin miten kävisi
      Ikävä
      50
      844
    Aihe