Tavio lähti taas Qatariin eikä haitannut tippaakaan vaikka CEP kehotti boikotoimaan Hamasin ystäviä!

Anonyymi-ap

"Näin ministeri Tavio kommentoi osallistumistaan kritisoituun Qatarin talous­foorumiin

Lähi-itä|Terrorismin tutkimukseen erikoistunut Counter Extremism Project (CEP) -kansalaisjärjestö vaati tiistaina boikotoimaan Qatarin talousfoorumia."

https://www.hs.fi/politiikka/art-2000010428274.html

"Ulkomaankauppa- ja kehitysministeri Ville Tavio (ps) perustelee osallistumistaan Qatarin talousfoorumiin sillä, että Suomelle ”pienenä avotaloutena on tärkeää kasvattaa vientiä ja rakentaa yhteyksiä kasvaville markkinoille”.

”Olen käynyt keskusteluja paikallisten ministerien ja elinkeinoelämän edustajien kanssa yrityselämän yhteyksien lisäämisestä ja siitä, mitä suomalaiset yritykset voivat tarjota Qatarille”, Tavio kommentoi asiaa lyhyesti HS:lle sähköpostitse.

Vientiin liittyvien syiden lisäksi Tavio muistuttaa Qatarin roolista välittäjänä neuvotteluissa Israelin ja Hamasin kanssa.

”Neuvotteluissa on saavutettu panttivankien vapautuksia ja toivon neuvottelujen johtavan loppujenkin vapauttamiseen ja de-eskalaatioon”, Tavio kirjoittaa.

TERRORISMIN tutkimukseen erikoistunut Counter Extremism Project (CEP)  -kansalaisjärjestö vaati tiistaina boikotoimaan Qatarin talousfoorumia. Kolmipäiväinen foorumi järjestetään tällä viikolla ja sen ensimmäinen päivä oli tiistaina.

CEP vaati verkkosivuillaan julkaistussa tiedotteessa yrityksiä peruuttamaan osallistumisensa foorumiin Qatarin Hamas-yhteyksien takia.

CEP kirjoittaa, että osallistumalla foorumiin yritykset osallistuvat suoraan ”Qatarin pitkäaikaisiin pyrkimyksiin valkopestä Hamasille antamaansa tukea”.

Tavion mukaan vienninedistämisen rinnalla Qatarissa on tarkoitus käydä myös laajempaa vuoropuhelua, jossa Suomi edistää omia ”oikeus- ja arvopohjansa mukaisia tavoitteita”.

Tarkemmin Tavio ei tätä vuoropuhelua avaa. Sitä Tavio kuitenkin korostaa, että viennin kasvattamiselle Qatariin on hyvää potentiaalia.

Hänen mukaansa on ”kansallinen etumme hyödyntää mahdollisuudet, jotta saamme Suomen hyvinvointivaltion ylläpitämiseen tarvittavia tuloja”.

”Suomalaisyritysten kiinnostus Qataria kohtaan on nousussa. Tällä hetkellä Qatarissa toimii parisenkymmentä suomalaisyritystä, joiden myynti vuositasolla on satoja miljoonia euroja”, Tavio kirjoittaa sähköpostivastauksessaan."

Näin sitä persuministeri edistää vientiä Hamasin ystävien kanssa. Näkyy olevan Purrallekin ihan ok, kun ei ole sanallakaan asiasta hiiskunut. Eihän tuosta ole kuin noin puolitoista vuotta, kun Tavio oli yhdessä Hurun kanssa viimeksi Qatarissa ja oli kuulemma "kehittävä reissu" :)))))

https://www.hs.fi/politiikka/art-2000009179090.html

10

600

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      PS onkin Hamasin ystävä?

    • Anonyymi

      Ottiko mukaan helmitaulunsa?

      • Anonyymi

        Mahtaa olla ihan erilaiset puheet rättipäiden edessä kuin koto-Suomessa. Vai uskaltaisiko ihan pikkiriikkisen tirauttaa muslimiterroristeista ja väestönvaihdosta.....


    • Anonyymi

      Sinne se meni jutskaan kehitysmaamuslimien kanssa. Qatar islamisoituu tätä menoa todella nopeasti ja väestönvaihto on totta. Kohta Qatarissa on moskeija joka nurkalla ja viis kertaa päivässä kuuluu rukouskutsu. Äänestetään Israel voittoon ,niin kyllä sitten vassaria oikeen harmittaa.

    • Anonyymi

      Jopa persujen trolliosasto meni täysin mykäksi.

      • Anonyymi

        Hiljaisuus laskeutui ketjuun.


      • Anonyymi

        venäläisten pääsy palstalle on blokattu?


    • Anonyymi

      Paras matkustella,kun hallitus vielä pystyssä!

    • Anonyymi

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin kaivattusi

      Ja sinun juttusi kaatui?
      Ikävä
      184
      8505
    2. En löydä sinua

      En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k
      Ikävä
      26
      4608
    3. Ketä julkkista

      kaivattunne muistuttaa?
      Ikävä
      50
      4168
    4. Tunniste

      Jonka vain sinä ja kaivattusi tietää. ⬇️
      Ikävä
      59
      3692
    5. Opettelen sun jokaisen virheen

      ja rakastan sua.
      Ikävä
      51
      3166
    6. Miten, milloin

      Se onnistuisi sun luona
      Ikävä
      50
      2930
    7. Ne oli ne hymyt

      Mitä vaihdettiin. Siksi mulla on taas niin järjetön ikävä. Jos haluat musta eroon päästä niin älä huomioi mua. Muuten kä
      Ikävä
      26
      2636
    8. Haluan huomiota sulta

      nainen…tiedoksi. 😥❤️ -M-
      Ikävä
      38
      2404
    9. Anteeksi kun käyttäydyn

      niin ristiriitaisesti. Mä en usko että haluaisit minusta mitään, hyvässä tapauksessa olet unohtanut minut. Ja silti toiv
      Ikävä
      38
      2103
    10. Mitä haluat oikeasti

      Mun ymmärtävän? Sitäkö ettet rakasta ja ole valmis mihinkään?
      Ikävä
      29
      2076
    Aihe