Minähän sanoinjo vuosia sitten, kun nelostien siltoja ainakin Viitasaarella uusittiin ja tietä oikaistiin Jyväskylän pohjoispuolella ja 8-tietäkin parannettiin, ainakin Raahen liittymän seudulla, tehtiin muutama kunnollinen ohituskaista ja levennettiin plus vahvistettiin Limingassa rautatien ylikäytävän siltaa sekä tehtiin leveämmät ja kestävämmät sillat 4-tiellä Oulujoen yli, että Naton panssareita varten ne parannetaan. Nyt luin kirjastossa Kalevasta, että Merikosken sillat tehdään uusiksi: leveämmät ja raskaammalle liikenteelle suunnitellut. Naton panssareille nekin! Ja oheisen iltapökäleen uutisen https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/aaf220cb-77db-4716-9f05-77b2c2cfcca3 mukaan Lapissa odottaa samat työt vuoroaan ja Naton takia nekin. Ja suomaalainen maksaa, ei edes kysele NATOn halukkuutta osallistua kustannuksiin. Leikataan köyhiltä ja sairailta ja koulutuksesta, vaan ei Eliitiltä eikä Matuilta, että saadaan rahat.
Sanoin minä muutama vuosi sitten, että viime kesän sato tulee keskimääräistä huonompi ja niin tulikin. Ja että tästä kesästä on suunniteltu maailmanlaajuista katoa liikaväestön takia. Ja sanonpa senkin, että Putler posauttaa atomipommin v 2025 vaan en sano missä, Euroopassa kuitenkin.
Nämähän on jo suunniteltuja ja päätettyjä tekoja kaikki. HAARPilla saadaan mulkattua yläilmakehää ja sitä kautta säätä, mistä on jo kokemusta.
Sanoin minä muutama vuosi sitten, että viime kesän sato tulee keskimääräistä huonompi ja niin tulikin. Ja että tästä kesästä on suunniteltu maailmanlaajuista katoa liikaväestön takia. Ja sanonpa senkin, että Putler posauttaa atomipommin v 2025 vaan en sano missä, Euroopassa kuitenkin.
Nämähän on jo suunniteltuja ja päätettyjä tekoja kaikki. HAARPilla saadaan mulkattua yläilmakehää ja sitä kautta säätä, mistä on jo kokemusta.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Suomen liikenneinfra ja mediapooli ovat jo isäntämaasopimuksella alistettu nato-cia käskyläiseksi.
Minähän jo toissa vuonna ennustin viime vuodesta keskimääräistä huonompaa satovuotta ja että tänä kesänä tehdään (HAARP ja kemikaalivanat) kansainvälinen katovuosi. Ja vuonna 2025 Putler viimeinkin räjäyttää sen atomipommin jossakin Euroopassa. Jatkoa en tiedä.
Tässä https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/d4747fea-4613-484f-b566-5866c009628e alkua...
Hyvähän se vain on että hoidetaan puolustus kuntoon ja tällä viittaan aloittajan mainitsemaan uutiseen Ruotsin ja Suomen välisten siltojen vahvistamisesta. Tietysti nyt kun Suomi ja Ruotsi on NATO:ssa niin yhteistoimintaa tutkitaan ja parannetaan. Tietysti nämä tieliikenteen parannukset hyödyttävät myös sotilasajoneuvoja.
Teitä tietysti parannetaan muutenkin. Esim. Oulussa on ollut ja taitaa olla vieläkin joitakin tosi lyhyitä kiihdytysramppeja moottoritielle liityttäessä. Siinä sai jäisellä kelillä olla tarkkana kun samaan aikaan kaartaa tiukasti oikealle ja kiihdyttää sataseen. Ohituskaistoja on parannettu lukuisien onnettomuuksien takia ja lisäksi lisätty välikaiteita. Salaliittoihin uskon vasta siinä tapauksessa jos Venäjä ja Suomi saadaan sotilaalliseen konfliktiin. Jos on hyvä pelaamaan shakkia, voi ymmärtää että mahdollisuus erilaisiin salaliittoihin on olemassa. Ja koska salaliittoja on ennenkin ollut, on niitä varmaan nytkin, mutta ketkä ovat salaliitossa ja mitä tavoitteita varten, ei ole tiedossa. Albert Pike on joskus jotain maailmansodista kirjoittanut...
Olen kuitenkin samaa mieltä siitä että Iltalehdet ovat 100% roskalehtiä.
Se että Albert Pike olisi "ennustanut" 3 maailmansotaa ja miten ne alkavat on huijausta. Tässä analyysi tuosta kuuluisasta salaliittoteoriasta :
https://peakd.com/history/@corbettreport/no-albert-pike-did-not-predict-wwiii
Jatkoa seuraa katoennusteelle: https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/2ee30625-a0c7-44b5-80ab-2927e6dc9c26
Tosin näyttää, että luonto kostaa Putlerille. Toivotaan, ettei katovuosi koskisi Suomea, vaan Putler saisi pitää sen hyvänään. Ja pomminhan se räjäyttää ensi vuonna, vaan missä?
Putlergradiinkos se ennusteeni kohdistui eikä Suomaahan?
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/9fc738f1-fd92-4e9b-bb54-cf55737b0d94
Ei ole vielä sanottu, etteikö meillekin. Kesä on vasta alussa, toivotaan parasta loppukesäksikin...
Ei hätää, koska tämä on kaikki vain mielikuvituksen tuotetta.
Ei niitä siltoja korjattu NATOA varten,vaan jotta Emmanuel Macroonin panssarijoukot voivat hyökätä nelostietä pitkin Rovaniemelle.
Hyvä virka macronilla, toivottavasti ei menetä virkaansa, saattaa rantautua joskus suomeenkin, autot kik nostavat häntäkin toki, mutta tuskin diktatuuria tuo tullessaan vaikka bisnestä oikealla kädellä saattaa hieroa.
Kerrankos sitä, macronkin varmaan ajattelee yhtäsun toista:D
Ja luonnon kosto Putlerille jatkuu: https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/d4c3bfd6-c3a5-4d41-affb-45184453274b