kelassa lasketaan tahallaan väärin toimeentulotuesss jos saat vähäistä osa päivä palkan esim. parisataa kk.
he laskevat ensin arvion ja lisäävät oikean tulon siihen päälle kuukaudessa eli heidän mukaan olet saanut kaksi palkkaa eli oikean palkan ja tuulesta temmatun arvion vaikka työtulo rekisterikin sen kertoo että ei ole mitään arviota maksettu.
käsittämätöntä taisteluu eikä mene kaaliin vaikka kuinka yrittää kertoa että lasket väärin 90% ei ymmärrä ja onneks muutama virkailija ymmärtää että lasketaan väärin mutta sitä pitkittymistä ja taistelua ja vänkäämistä kun sellainen jälleen ketä ei myönnä ja osaa laskee vänkää.
miten voi olla töissä kelalla kun ei edes käsittellä osaa tai sit tehdään tahallaan kun saa tehdä vääriä päätöksiä eikä joudu vastuuseen että tehdään nyt tuollekin köyhälle vähän näin kun tukis hakee niin kiusataan kun on itsellä köyhiä ihmisiä vastaan
kelassa lasketaan väärin
6
335
Vastaukset
- Anonyymi
Mene käymään Kelan toimistossa tai lähetä Kelaan vaadittavat paperit sähköisesti toimeentulotukeasi varten. Tarkentaisitko missä mättää?
- Anonyymi
Myös Kelan itsensä maksamia tukia on laskettu kahteen kertaan saman kuukauden aikana. Epäilen, ettei kyse ollut ymmärtämättömyydestä. Karsitaan ilmeisesti tukien saajia keinolla millä hyvänsä!
- Anonyymi
Minulla oli aikoinaan ongelmana se, että kela otti minulta pois brutto tulon netto saatavista. Eli rahansaannissa ei otettu huomioon veroja, ja minulta sakoitettiin liikaa. Meni kolme kuukautta asian korjaamisen kanssa kun piti vääntää heille ongelmaa rautalangasta useilla valituksilla.
Olen aivan varma heidän tehneen sen tahallaan. - Anonyymi
Nuo hommat pitäisi ulkoistaa kusiliisoilta keinoälylle.
- Anonyymi
Äitisi tekee kuitenkin parhaansa sinun huoltamiseksi. Keinoäly ei pysty samaan.
- Anonyymi
kela laskee arvioidun seuraavan kuun tulon oikean tulon päälle.......mitä tolloja siis ei se ole tuloa vaan pelkkä sana eli ilmaa. käsittämätöntä yhteenlaskua opetetaanko ylioppilail näin vai merkonomeille vai mitö porukkaa nää virkailijat ovat
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus
Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki2073576Mies, näen sinua hetken
ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen133306Riikka Purra on ihana, jämpti
Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä652519Antti Lindtman kiitti valtiovarainministeri Purraa
Ministeri Purra kertoi ottavasa vastuun EU:n alijäämämenettelyyn joutumisesta. Hän myös sanoi tietävänsä, että Lindtman92165Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!
Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling452006Suomalaisten enemmistö on (ateisteja / fiksuja / sosialisteja)
Tai jokin noiden yhdistelmä, koska S-ryhmän markkinaosuus päivittäistavarakaupasta on yli 50 prosenttia.61888Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki
Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue401708- 901581
- 721143
- 741130