Edesmennyt näkijä Raimo Blomqvist Kuopiosta - onko kokemuksia

Anonyymi-ap

Raimo Blomqvist oli Kuopiossa näkijä, katsoi korteista (ainakin rekvisiittana)
Kävin hänelle parikymppisenä, moni asia on elämässä mennyt kuten hän sanoi, silloin asioita, jotka tuntuivat uskomattomilta, ujolle maalaistytölle. Vielä odotan paria konkreettista elämääni liittyvää asiaa, jotak hän mainitsi. Toinen ei niin positiivinen.

Useat tuttavani ovat hänen luonaan käyneet, varmaan 80 -luvulla. Monille nähnyt tarkat vuosiluvut, lapsien lukumäärät, jopa lasten ammatit (ennen kuin syntyivätkään) ym. ym.

Ylipäätään kiinnostaisi kuulla millaisia kokemuksia hänestä on. Onko mennyt pitkäkin aika, kun on asiat toteutuneet? Hän oli varmaan aikoinaan Kuopion "Aino Kassinen"

6

423

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Miksi kyselet täällä EDESMENNEESTÄ? häpeäisit!

      • Anonyymi

        Täällä on puhuttu kokemuksia Aino Kassisesta, Iiris Roineesta ja monesta muusta jo edesmenneestä näkijästä.


      • Anonyymi

        Mä en kanssa oikein ymmärrä. Aika vähän tuntuu olevan tekemistä jos ei muuta keksi kysellä.


    • Anonyymi

      Minä en näe tässä kysymyksessä mitään pahaa. Itsekin Raimon vastaanotolla käyneenä ja ajan kulueessa olen vakuuttunut siitä, että hän todella näki ihmisen elämän kokonaisuuden. Jopa oman eroni ennusti ja iän milloin se tapahtui. Kertoi nätisti, mutta tilanteen tapahtuessa hänen sanansa olivat aivan konkreettiset.

      Mielestäni näistä vanhoista näkijöistä on hyvä keskustella siinäkin mielessä, että onko näkeminen muuttunut, tai kaupallistunut - sillä nykyisin katsotaan hyvin lyhyelle ajalle. Vanhan ajan näkijät kertoivat asiat loppuelämäksi - siksi tässä ilmeisesti osa asaioista tapahtuu pitkällä aikavälillä.
      Nykyisin ei taida juuri olla tälläisisä näkijöistä, vaan aikoja pitää varata säännöllisen väliajoin, että saat pienen kurkistuksen tulevaan ja taas sitten uusi aika.

    • Anonyymi

      Juu nämäs ovat niitä oikeita kokemuksia. Kirjoittakaa vain vanhoista ja edesmenneistä näkijöistä niitä on kiva lukea sivusta.

    • Anonyymi

      Ainakaan ei voi kukaan sanoa, että mainostaa itseään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen Anna Koskela kaahasi 172 km/h

      Kuvasi samalla myös videota, jonka sitten myöhemmin poisti. Jotenkin tuntuu persuilta lähtevän nyt kaikki lapasesta, va
      Maailman menoa
      29
      6569
    2. Ratkaisujen tarjoamisen sijaan SDP on keskittynyt levittämään väärää tietoa

      Kokoomuksen kansanedustaja Martin Paasi on turhautunut eduskunnassa käytävään salikeskusteluun. Hän kertoo, miksi. – Ko
      Maailman menoa
      89
      5222
    3. Miksi media ei ole tutkinut Li Anderssonin antifa-yhteyksiä

      Antifa on väkivaltainen äärivasemmistolainen terrori-järjestö, joka USA:ssa on nyt kielletty. Andersson itse on äärivas
      Maailman menoa
      93
      4805
    4. Juuri nyt! Parturi bongattu Sannan seurassa!

      🌐 Breking News 📢 🗞️ 🆕 Kaksikko bongattu Suomen Helsingin Töölöstä. Kyllä. Sieltä samasta Töölöstä, josta kuppakin
      Maailman menoa
      6
      4629
    5. Keskisarja kiihotti persuja kansanryhmää vastaan

      Rikoksen vakavuutta lisää se, että Keskisarja toimii eduskuntapuolueen puheenjohtajana, jonka puheilla on enemmän painoa
      Maailman menoa
      69
      4478
    6. Kolmepäiväinen työviikko on kulman takana

      Zoomin toimitusjohtajan mukaan tekoäly alkaa olla monissa työtehtävissä niin tehokas, että ihmiset voivat pudottaa työpä
      Maailman menoa
      18
      4058
    7. Mercedes-Benzille riitti Suomen äärioikeistohallitus

      Tästä jo pari vuotta sitten varoiteltiin, että kaikki ulkomaalaiset investoijat poistuvat fasistipersujen myötä tukemast
      Maailman menoa
      54
      4027
    8. Aamun Riikka: sakset tiputtavat 31 000 lasta köyhyysrajan alle

      ✂️ STM:n tuoreen arvion mukaan Riikan leikkaukset pudottavat peräti 31 000 lasta köyhyysrajan alle, kun aikaisempi THL
      Maailman menoa
      131
      3920
    9. Miksi Marinin vasemmistohallitus ei tunnustanut Palestiinaa

      kun mahdollisuus oli? Nyt sitten vasemmisto-oppositio ulvoo yhtään ääneen, että Palestiina pitää tunnustaa - onpa tode
      Maailman menoa
      21
      3530
    10. Sebu Tynkkynen vaatii Ulkopoliittisen instituutin rahoituksen leikkaamista

      kun UPI:n tutkija kritisoi Tynkkystä, Mikä Trump tuo Tynkkynen oikein luulee olevansa? https://www.iltalehti.fi/politi
      Maailman menoa
      17
      3337
    Aihe