Puoli vuotta alfailleena alan olla ihan tyytyväinen Alfan "laatuun". Ja kyseessä on huterassa maineessa oleva 33. Ostohinta oli aivan naurettavan halpa, varaosat olleet mielestäni ok hintaisia. Tottakai pientä jäynää se on aiheuttanut mutta mikä 10 vuotta vanha auto ei sitä tekisi? Jos noin herkästi tuomitsee, niin kaikki vanhat autot ovat pommeja.
Pointtina on, että onko millään muulla merkillä yhtä oudossa suhteessa ominaisuudet/hinta? Alfojen huonosta maineesta pääsee nauttimaan vain Alfistit :) Ehkä uuden Alfan ostajat ovat sitten hieman kärsijöinä. Tottakai jollain "corollaopel"-elämäntyylillä pääsee eteenpäin hitusen halvemmalla, mutta sen erotuksen maksan MIELELLÄNI.
Ajattelin ehkä kesän lopussa vaihtaa nopeampaan, taitaa seuraavakin olla Alfa. Varmaan 155.
Pointtina on, että onko millään muulla merkillä yhtä oudossa suhteessa ominaisuudet/hinta? Alfojen huonosta maineesta pääsee nauttimaan vain Alfistit :) Ehkä uuden Alfan ostajat ovat sitten hieman kärsijöinä. Tottakai jollain "corollaopel"-elämäntyylillä pääsee eteenpäin hitusen halvemmalla, mutta sen erotuksen maksan MIELELLÄNI.
Ajattelin ehkä kesän lopussa vaihtaa nopeampaan, taitaa seuraavakin olla Alfa. Varmaan 155.
Vastaukset 19
Vanhimmat
.. Kerro sitten kun myyt autoasi, jos sattuisi olemaan vaikka rahaa.
TimoJ
Kaippa sitten ilmoan, kun myyntiin päästän. Toivottavasti menee hyvään kotiin!
Termos!
Mulla olisi myös yksi kpl ylimääräistä 33:ea luovutettavaksi hyvään kotiin nimellistä korvausta vastaan. Siinä on se ihan ehjä ja alkuperäinen takakontin lattiakin =)
Itselläni on ollut 155 Super jonka hankin uutena kesäkuussa -97. Enkä koe joutuneeni kärsimään tippaakaan, silkaa nautintoa tämä on ollut! Hämmästyttävän vähillä vioilla on tähän saakka selvitty, laatu on vähintään yhtä hyvä tai parempi kuin niissä saksalaisissa, joiden kanssa olen joutunut tekemisiin. Tosin joillakin on kuulemma ollut toisenlaisiakin kokemuksia, saattaa laatu vaihdella yksilöittäin, mikä tietysti käytettyä hankkivalle tarkoittaa sitä, että pitää olla tavallista tarkempi ja selvittää auton historia kunnolla.
oletko kenties joskus myymässä autoasi ?
En toistaiseksi. Mulla on tapana kiintyä näihin italialaisiin taideteoksiin, vanha Lanciakin on vielä tallella.
Sanoit maksavasi hintaeron "corollaopel" elämäntyyliin verrattuna mielelläsi. Onko sellaista hintaeroa lopultakaan?
Edellinen autoni oli Lancia Prisma 1.6 i.e. ja siinä kyllä pientä laittoa esiintyi. Kun hankin sen aikanaan reilut 10 v sitten, olisivat vahtoehdot saman kokoluokan autoissa olleet Opel Kadett tai VW Jetta. Kun Lanciassa oli 50 % enemmän tehoa, oleellisesti parempi varustelu, ja 10. - 15.000 mk halvempi hinta, niin ei sitä kauaa mietitty. Niin ja onhan se sentään Giugiaron taideteos noihin harmaavarpusiin verrattuna. Hintaerolla teki remonttia jo melkoisesti, ja tuskin VW ja Opelkaan kauan pelkän bensan ja raskaan jalan avulla toimivat, huoltoa ja korjauksia joutuu tekemään niidenkin kanssa.
Kun sitä hintaeroakaan ei lopulta juurikaan ole, niin ei voi kuin ihmetellä ihmisten mielikuvituksettomuutta ja ennakkoluuloisuutta.
taitaa suomalaiset luottaa liikaa ns saksalaiseen ja japanilaiseen laatuun ja maksavat sitten mielellään liikaa laadukkaasta merkistä .
tosi on että italialaiset ovat todella edullisia hankkia kun vertaa muihin merkkeihin ,tuo vertauksesi oli aika osuva.taitaa sama päteä nykyäänkin ainakin väh käytetyissä siis tuo
hinta ero.
perheessä on -91 mallinen thema 16 V kohta 390 tkm ajettu ja toimii edelleen kuin kello eli todella hyvin ja on ollut meillä lähes uudesta asti,ostettu-92.ainoa isompi remontti oli kun jakopään remmi pääsi hyppäämään jaa muutama venttiili meni mutkalle syystä että nokkapyörien hampaat oli päässyt pyöristymään .
Näin on niinkuin sanot.
Silloin kun 155:n hommasin, oli aika tarkkaan samoissa hinnoissa Audi A4 ja BMW 300 -sarjojen perusmallit, mutta molemmat 1,6 litraisilla 100 hevosvoimaisilla "mopomoottoreilla"! Eipä ollut taaskaan vaikea valita, kun samalla rahalla sai paljon tyylikkäämmän auton, kaksilitraisen (joka siihen aikaan oli tekniikaltaan ja ominaisuuksiltaan hienoimpia sarjavalmisteisia kaksilitraisia nelosia) moottorin ja 50 lisähevosvoimaa kaupan päälle.
Kun laatu on osoittautunut yhtä hyväksi kuin saksalaisissa, en voi muuta kuin onnitella itseäni ja nauttia mm. suikutusmoottorille harvinaisista korvia hivelevistä "tuplaweber" -imuäänistä, nopeasta ja tunnokkaasta ohjauksesta, vain 2,2 kierrosta laidasta laitaan. Ei tarvitse kadunkulmissakaan otetta ratista irroittaa vaan mennään lähes formulatyyliin aivan tiukimpia 90 asteen kulmia lukuunottamatta! ;o)
yksilöllisyyttä alfasta nimenomaan löytyy ja autona siinä on sitä jotain joka jaksaa kiehtoa.
eikä yleensä satu viittä samanlaista liikennevaloihin yhtä aikaa.
Käyntiäänet ovat onneksi säilyneet alfassa malli uudistuksienkin myötä.Miten lie tuon uuden 156 JTS:n myötä,joka korvaa 2litr TS:n, kuultavaksi jää jahka joskus pääsee kokeilemaan.
Muistelen jostakin lukeneeni, että JTS ei enää päästelisi niin hyviä tuplaweber -soundeja, toivottavasti tieto on väärä. Vaikka saahan sitä vonguttaa tätä nykyistäkin, vanhassa usein vara parempi.
Itse menin ostamaan ihan täksi kesäksi -91 33 1.7ie kutsutun keksinnön, pikkusen kitutti kun talvi tuli nopeasti! Mutta ei siinä mitään, ajoimpahan sitten koko talven. Ihan hyvin lähti käyntiin.
TUOSTA HINTAEROSTA! Aivan, vertaa saman vuoden saksalaisiin, ostohintaa on öbaut puolet, joten niihin verrattaessa ns. "italialainen paskuus" aiheuttaa pelkästään "ilmaiset" huollot ja kaljat jopa vuosiksi eteenpäin. Tuosta yksilöllisyydestä, kai ne italialaiset kokoaa ne aina kännissä tai krapulassa joten maanantaiyksilöt ovat sitten koottu törkeässä darrassa. Mutta siinäkin on luonnetta :)
Kyllä se kevyesti hörähtää käyntiin sataviisvitonenkin, muistaakseni parhaimmillaan (pahimmillaan) 16..17 asteen pakkasessa, ei siinä mitään. Sitä temppua tehdessä vaan sydän itkee verta, kun jäykät öljyt - vaikka kuinka synteettiset - ei kierrä ja sieluni silmin näen, miten männänrengas höylää kierteistä metallilastua sylinterinseinämästä... ;o)
Tarkoitus oli alunperin, että en käynnistäisi Alfaa koskaan moottorin lämmön ollessa alle veden jäätymispisteen, mutta tästä on joskus jouduttu tinkimään. Lämmin hyvin tuuletettu talli jossa auto sulaa ja kuivuu parissa tunnissa, on paras paikka Alfalle (ja muillekin) talvella, sitä vaan ei aina ole, eikä autoa piuhan päähänkään joka paikassa saa. Pitäisi kai hommata joku ulkopuolisesta virtalähteestä riippumaton bensalämmitin.
Krapulasta en tiedä, onko italialaisilla sellaista koskaan? Nehän juovat kuulemma oluttakin kuin meikäläiset viiniä, kevyesti harvakseltaan siemaillen... Omasta yksilöstäni sanottakoon, vaikka laatu onkin ollut hyvä, että kai siinä joku Luigi oli kokoonpanolinjan vieressä aivastanut niin että linja heilahtaa. Etupuskuri oli alunperin nimittäin vähän vinossa, toiselle puolelle puskurin ja ajovalon väliin mahtui sormet, toiselle ei. Mutta sehän oli helposti suoristettavissa se. Sen sijaan paljon vaikeampaa on suoristaa jonkun japanilaisauton korin linjoja, kun ne on piirretty väärin jo suunnitteluvaiheessa!
Ei ole mullakaan oikein mahdollisuutta aina käyttää lohkolämppäriä, asun keskustassa enkä rupea piuhaa vetelemään pitkin töölöä. Kyllä se sattu varmaan enemmän muhun kuin alfaan kun pistin boxerin pärisemään -17 aseisena.
jääkö twin spark-moottorit ajan myötä kokonaan pois tuotannosta,pahasti viittaa siihen,ei sen puoleen hyvältä se vaikutti JTS:kin.taisi olola TM:ssa juttu siitä.
...mahtuu mahtuu! Kipeää kyllä tekee, kun auto on kylmiltään lojunut pitkän päivän roikan tavoittamattomissa ja lämpötila on jossain -40 tienoilla. Onneksi tuollaisia kelejä ei Rovaniemellä ole kuin 4 kuukautta vuodessa:)
Samaa mieltä, mutta mielestäni on ehkä ihan hyvä, että alffoja ei tule joka kadun kulmassa vastaan, varsinkaan vanhempia. En todellakaan haluaisi tämänkin palstan olevan vastaavaa tasoa, kuin esim. MB palsta on!
'
kirjoitin Fiat- palstalle. Copy- pastesin sen tännekin, kun aihe meni niin läheltä.
Jälleenmyyntiarvo on sitä korkeampi, mitä suurempi kyseisen auton kysyntä on. Sitten vaan pitää miettiä, miksi niitä kyseisiä autoja halutaan ostaa juuri Suomessa? Yksi syy italialaisten ja saksalaisten autojen "arvostuksen" eroavuuksissa on ruostuneisuus (ainakin takavuosina). Suomessa suolataan teitä ja muutenkin olosuhteet ovat autoille huonot. Italialaiset saivat 60- luvulla teräksensä Venäjältä ja sen laadunhan me kaikki tiedämme. Samoihin aikoihin Suomeen toimitettiin saapasmaasta b- laatuluokan autoja. Ajattelivat ilmeisesti Suomen olevan kehitysmaa.
Saksalaiset (kuten suomalaisetkin) ovat "insinöörikansaa". Toimivuus, yksinkertaisuus ja toimintavarmuus ovat kaikessa etusijalla. Tuntuu, että suomalainen aina perustelee hankintojaan järkisyillä. Sen pitää olla edullinen, tilava ja taloudellinen. Suomalainen ajattelee muitakin kuin itseään. Auto valinnalla ei yleensä haluta ärsyttää, vaatimattomuus nimittäin kaunistaa. Italialaiset ovat valloittajakansaa ja he rakentavat autonsa itsekäästi itselleen. Heillä ei juurikaan ole ruostumisongelmaa ja sähkölaitteetkin toimivat sikäläisessä ilmastossa moitteetta, eli he keskittyvät aivan toisiin asioihin kuin saksalaiset. Italialaisille muotoilu ja muutkin esteettiset seikat ovat tärkeämpiä kuin saksalaisille. Hedonistisesti ajatellen, kunhan kuskilla on mukavaa, se riittää.
Eikö ole hienoa, että meillä on mistä valita? Auto voi olla mainio juhta, jolla liikutaan paikasta toiseen, tai sitten se ostetaan puhtaasta ajamisen ilosta ja se voi viestittää arvoja? "Perheeni turvallisuus on minulle tärkeää, siksi valitsin Volvon", "Osien helppo saatavuus ja kohtalainen jälleenmyyntiarvo sen tekivät, ostin Corollan, naapurillanikin on samanlainen", "Minulla on kohtalaisesti rahaa ja sivistynyt tapa näyttää se on ostaa iso diesel Mersu". "Minulla on aivan liikaa rahaa ja oikea tapa näyttää se, on ostaa täysin "järjetön" Lamborghini. Itse ajan Alfalla ja olen tyytyväinen, etteivät suomalaiset sitä uskalla kovin yleisesti hankkia, sillä sen takia käytetyt yksilöt ovat ominaisuuksiinsa nähden aivan mielettömän edullisia. Tässä 14 vuotta vanhassa vehkeessä on vielä hyvät pellit, temppuilevat sähköt ja kurja lämmityslaite, mutta ajo-ominaisuudet ovat mannaa. Takapenkille ei tahdo ihminen sopia, mutta autoahan ajetaan etupenkiltä, se riittää minulle.