Pelien ikärajoituksista

Kertokaa kokemuksia: onko teillä kenelläkään jäänyt peli saamatta siksi, että myyjä on kieltäytynyt myymästä liian nuorelle ostajalle? tai tuntuuko, ettei myyjät kiinnitä pelaajan ikään mitään huomiota vaikka kyseessä olisi k-18-peli?

(kertokaa vaan, miten on kaupan kassalla käynyt, ei tehdä tästä taas yhtä "minun mielestäni ikärajat ovat" -keskustelua!)
9736
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Olin Oulun Anttilassa ostamassa GTA 2 peliä mutta kun menin kassalle se sano et oon alaikänen et saa ostaa!! gta2 oli K18 leima!! Lähin paskaanttilasta toiseen pelkauppaan ja siellä oli GTA2 ja ne myi sen mulle JIPPII!!!

Äänestä
  • Ei ikinä. Vaikka ostin resident evil 2 12-vuotiaana.
    Ja många muutakin pelia ali ikärajan vuosien mittaan.
    Tiedän miksi: Vaikka se olisikin moraalisesti oikein
    niin se on huonoa bisnestä jättää myymättä tuotetta
    asiakkaalle. ;)

    Äänestä

no olin silloin ku täytin 18v en saanu ostaa 7v pelii se myyjä oli ihan pask

Äänestä
  • MUKA EI MYYNY 18VEELLE 7K PELIÄ ISO LOL

    Äänestä

mulla kerran myllyn pelikauaps ei myyny gta vice cityy ku koitin ostaa pari vuotta sit

Äänestä

Prismasta kipaisin Vice cityn ja katoin kassoja missä ois mukavan näkösii myyjiä. (Aattelin että ei kannata mennä semmosiin kassoihin joissa on vanhoja myyjiä, ne on yleensä olleet kauan töissä ja tietää nää asiat.) Sitte vaan ostin ja kaikki meni hyvin.

Seuraavana päivänä menin kamun kaa samaan kauppaan ku se oli myös ostamassa vice cityä. Noh se meni siihen kassalle ja ne pyys henkkareita, mutku ei sillä ollut ja se oli muutenkin alaikäinen nii peli jäi hyllyyn :D
Sitten oli minun vuoro kokeilla joten hain pelin ja valitsin eri kassan ja ihme kyllä mulle ne myi vaikka oon vähän nuorempi sitä kamua.

Ja nyt lähiaikoina kun san andreas pc tuli kauppoihin niin silloin kyllä oli aikuinen mukana ostamassa. En jaksanut ottaa enään riskiä.

Ja kaikenlaisista pelikaupoista tai pelihalleista ei ees kannata yrittää ostaa mitään k18 peliä. Siellä ne on tarkkoja.

Voihan olla että se vaikuttaa missä se k18 leima on siinä pelin kotelossa. Nykyään uusimmissa pc peleissä näyttäisi olevan siinä etukannen alareunassa joka on aika helppo huomata.

Äänestä

mulla vaan kävi sillai et ostin gta double packin k18 kun mun äiti oli mukana ja myyjä ei sanonu mittään

Äänestä

mä olin menos ostaa san anreasta ku mä menin kassalle siel oli joku vanha haahka se alko saarnaamaan mitä siinä pelissä oli vaikka ei tiennykkään mitään muuta siitä pelistä ku sen k-18 mä sanoin et mä en tullu ihan turhaa ostaa tota pelii ja vaihdoin kassaa ja siel oliki kiva täti :)

Äänestä
  • mä oon vasta 8v mulla on gta san andreas

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


djjx kirjoitti:

Kertokaa kokemuksia: onko teillä kenelläkään jäänyt peli saamatta siksi, että myyjä on kieltäytynyt myymästä liian nuorelle ostajalle? tai tuntuuko, ettei myyjät kiinnitä pelaajan ikään mitään huomiota vaikka kyseessä olisi k-18-peli?

(kertokaa vaan, miten on kaupan kassalla käynyt, ei tehdä tästä taas yhtä "minun mielestäni ikärajat ovat" -keskustelua!)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu