Kanin poikaset

Anonyymi-ap

Mulla on uros ja naaras kani. Ollaan pidetty erillään mutta Uros on hypänny aidan yli ja nylkyttänyt naarasta. Mitä mun pitäis tehä? Entä jos se on tiineenä? Kaikki apu otetaan vastaan❤️

5

393

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kohta sulla on kanitarha. Onnea vaan. Siinä menee koko elämä pilalle.

      • Anonyymi

        Empä usko et koko elämä...


    • Anonyymi

      Odota ja katso, jos naaras on tullut tiineeksi. Jos on, niin pidä huoli, että sillä on heinän ja veden lisäksi myös pellettejä koko ajan. Siis tiineyden loppuvaiheessa ja kun se imettää.

      Poikasten hoidossa sinun ei oikeastaan tarvitse tehdä paljoa, mutta olisi hyvä, jos joka päivä katsoisit, onko pesässä kuolleita poikasia. Muista aina ennen tarkistusta pestä kädet ja hieroa emon karvoja käsiisi, muuten emo hylkää poikaset. Varmista, että emo ei stressaannu. Se saattaa aiheuttaa poikasten hylkäämisen tai jopa sen, että emo syö poikasensa. Älä huolestu, jos et näe emoa ikinä imettämässä. Se tekee sen vain 1-2 kertaa päivässä, usein niin, ettei ihminen ole näkyvillä. Jos emo kuitenkin hylkää poikaset, sinulla on kaksi vaihtoehtoa: Joko lopettaa poikaset tai hoitaa ne itse. Jos päädyt hoitamaan ne itse, tee samoin kuin emo tekisi. Ruoki kaksi kertaa päivässä, jostain pipetistä, maidonkorviketta. Googleta mikä sopii kaneille. Erota urokset ja naaraat viimeistään silloin, kun ne ovat 12vk ikäisiä. Poikaset ovat luovutusiässä kahdeksan viikon ikäisinä. Käsittelyn voit kunnolla aloittaa kun ne tulevat itse pesästä pois.

      • Anonyymi

        Kiitos tästä oli paljon apua!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kiitos tästä oli paljon apua!

        Tuliko poikasia?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät

      Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain
      Maailman menoa
      82
      7671
    2. Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava

      valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak
      Maailman menoa
      129
      3059
    3. Minkälaisen viestin

      Laittaisit ikävöinnin kohteelle, jos rohkenisit?
      Ikävä
      156
      1923
    4. Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous

      saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha
      Maailman menoa
      74
      1731
    5. Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi

      Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim
      Maailman menoa
      131
      1579
    6. Miten voit olla niin tyhmä

      että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle
      Tunteet
      173
      1511
    7. Missä vaiheessa

      Päätit irl luovuttaa minun suhteeni?
      Ikävä
      132
      1212
    8. Millaisena uskot

      Kaivattusi kokevan tunteensa?
      Ikävä
      80
      904
    9. Kyriake=Kirkko

      Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko
      Kaste
      50
      834
    10. Mitä haluat eniten

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      53
      784
    Aihe