Vankilat Suomessa. Tilanne on katastrofi!

2 kuolemaa 1 viikossa vankilassa, nämä ovat nuoria ihmisiä!!! Vankilat ovat ahtaita, väkivallattomien rikosten vankeja pidetään suljetuissa vankiloissa vuosia (tutkinta ja muutoksenhaku), jopa 20-25-vuotiaita nuoria, jotka joutuivat sinne ensin vahingossa.
3345
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Olen järkyttynyt. Sitten toisen aseman poliisit tutkii. Luuletko että poliisit nousee toisiaan vastaan? Helposti? Ja kuinka hyvin he tutkii? Esitutkintakin aloitetaan vasta sitten kun epäillään rikoksesta. Mielestäni esitutkinta pitäisi aina aloittaa kun poliisivankilassa kuolee henkilö. Voi olla mahdollista että joku humalainen kuolee oksennukseen mutta onko hän vastustanut poliisia ja siitä syystä kaadettu voimakeinoin tajuttomaksi? Voisiko olla tarpeetonta voiman käyttöä? Sitten jos huumeiden käyttäjä kuolee niin eikö huumeiden yliannostukseen pitäis kuolla heti eikä esim vuorokauden päästä?

Äänestä

Kaksi ongelmatapausta vähemmän, hyvä alku!

Äänestä
  • Sääli näitä narkkareita, mutta ovat tiensä valinneet.

    Kumma ettei huumeita saada pois kaduilta, vai eikö niitä edes haluta, että päästään näistä loiseläjistä eroon

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Pasila30 kirjoitti:

2 kuolemaa 1 viikossa vankilassa, nämä ovat nuoria ihmisiä!!! Vankilat ovat ahtaita, väkivallattomien rikosten vankeja pidetään suljetuissa vankiloissa vuosia (tutkinta ja muutoksenhaku), jopa 20-25-vuotiaita nuoria, jotka joutuivat sinne ensin vahingossa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu