Eli siis tuli tosta edellisestä otsikosta mieleen! Joskus 5vuotta sitten kun käytin autoa takuuhuollossa niin juttelin erään asentajan kanssa, kun hän teki huoltoa toiseen autoon ja otti auton takaluukusta öljypänikän jossa todellakin oli merkki "bioloogisestihajoava"ja viskositeetti, muuta siitä ei sit saanukkaan selvää kunse oli Saksaksi, mutta keskustelin asiasta asentajan kanssa niin hän sanoi, että auto on jonkun tutkijan ja se on jo aikaisemmissa autoissa käyttänyt samaa öljyä ja vakuuttanut, että sitä voi vaikka juoda ja silti se on toimivä moottori-öljy ja kuulemma enempikin käytössä Saksassa. Nyt kysynkin teiltä ketkä tämän luette, että ootteko kuullu tämmöisestä mitään se oli siis Saksalainen öljy ja jos en itse olis nähny niin vähän epäilisin, vaikka käytetäänhän nykyään rypsiöljyä hydrauliikassa.
Bioligisesti
hajoava moottoriöljy
121084
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
No enpähän oo moista kuullu.
...mutta onko se silti puppua, Make? Ei välttämättä. Ei mekään kaikkea tiedetä.
itsekin epäilisin, jos en olis sitä öljykannua nähny!
En usko tuollasia ennen kun nään. Kyllähän jotain asioita voi uskoa näkemättäkin, mutta että tällasta...
Joiko se äijä sitä öljyä vai väittikö vaan pystyvänsä?
ei se mikään uskonasia ole, mutta totta kuitenkin!
"En usko tuollasia ennen kun nään."
Mitä uskomista siinä enää siinä vaiheessa on? Uskotko Tallinnan olemassaoloon, vaikka et näekään sitä Helsingin rannasta?
paikkansa pitävä! Onhan perämoottoreiden hydrauliikka/trimmi öljyäkin ollut jo varmaan 10v.myynnissä joka hajoa veteen, lisäksi monien kaupunkien kuorma-autoissa on käytetty rypsiöljyä hydrauliikassa.
Sitähän minä sanoinkin että jotain uskon jotain en...
totta!
http://www.fuchs-oil.fi/tuotteet2.htm#planto
löysit tämän linkin. Olen alkuperäisen kirjoittaja ja arvasin kirjoittaessani, että kukaan ei usko vaikka itse olen kyseisen öljypurkin nähnyt ja todennut vielä itsekin, asentajalla, että et kai vedätä mua 100/0.