Rottia löytyy pihapiirin rakennuksista, paitsi talosta, onneksi. Sijainti taajaman ulkopuolella, maaseudulla. Tilalla maanviljelyä, ei enää vuosiin eläimiä.
Tiedetään, että rotta tarvitsee elääkseen suojaa, ruokaa ja vettä. Maaseudulta ikävä kyllä taitaa kaikkia löytyä. Joten, mikä avuksi?
On kokeiltu loukkuja, ansoja (kaupasta ja itse tehtynä), erilaisia myrkkyjä, yms. Näköhavaintoja harvoin, tuhoista ja jäljistä havaintoja kyllä. Myrkkyjä on syöty ja loukkuihin silloin tällöin muutama mennyt, mutta aika harvoin. Tuntuu, että myrkkykään ei määränsä enempää niille maistu. Muiden eläinten vuoksi täytyy tarkasti myrkkyjen paikat katsoa. Koloja näkyy ja löytyy välillä sieltä täältä. Yleensä rakennuksen kivijalan läheisyydestä. Laitettu osaan myrkkyä, syöty tai vieneet mukanaan. Osaa peitetty, ei kauaa mene, kun uusi tulee viereen tai kaivettu uudelleen auki.
Olen myös yrittänyt netistä lueskella rotasta tietoa, jotta rottajahti kääntyisi meidän voittoon. Elää yhdyskunnissa, joissa “omia perheitä”. Viisas, varovainen ja epäileväinen eläin. Tästäkö syystä vain muutama menee loukkuun tai osa onkin syömättä myrkkyä? Vai eikö myrkky tehoa?
Osaako joku tarkemmin kertoa rotasta ja niiden elämästä? Mitä nämä muutamat yksilöt on ollu, jotka on loukkuun jääneet? Käykö joku etsimässä ruuan, jättää hajujäljen, muut tulee perässä? Jos onkin jäänyt loukkuun tai syönyt myrkkyä, ei enää sinne. Entä kuinka isoja yhdyskunta niitä voikaan olla? Tai kuinka pitkiä ja laajoja kulkureittejä niillä voi olla? Eikö se jotenkin niin mene, että täytyy tuntea vihollinen.
Tuntuu toivottomalta, vaikka mitä yrittää, niin aina ihminen alakynnessä. Koira löytyy, joka saa rotan napattua, kun vaan sen näkee. Koira ei vain millään pääse koloihin, onkaloihin, rakenteisiin. Kärppä myös nähty viime kesänä, mutta ei sekään mahdottomiin pysty. Ja rottien todellisesta lukumäärästä ei tietoa, pahoin pelkään, että paljon ja liikaa. Tarkoituksena alkaa siistimään pihapiiriä, kasvustoa pois ja mursketta tilalle. Olemme pari vuotta tässä asuneet, jotakin ulkorakennuksia purettu ja saatu siistittyä. Sitä hommaa tuntuu olevan loputtomiin.
Kaikki tiedot, neuvot, infot, vinkit rotista, myrkyistä, loukuista, muista pyydyksistä otetaan vastaan!
Rottaongelma
11
945
Vastaukset
- Anonyymi
Rottakoira, esimerkiksi maltankoira, pystyy osoittamaan rottien sijainnin melko tarkkaan. Onko kellään tutulla sellaista?
- Anonyymi
Vastasin aiemmin, en tiedä miksei se näy. Mutta siis ei ole tutuilla kyseistä rotua. Meillä on terrieri, joka on hyvä rottajahdissa, kun vaan saa kiinni.
Mutta vinkkejä siihen, kun rotan tekemä kolo on paikannettu. Mitäs sitten seuraavaksi?
-Ap
- Anonyymi
Moi.
Siellä samanlainen ongelma.Pääsääntöisesti jos näät yhden rotan niin populaatio on n 200 eli tässä vaiheessa itse otan yhteyttä ammattilaisiin.Yodin 280 € kerta käynnistä ei paljon innosta.Paikansin toisen populaation tallin maapohjaisen betonilastan alle ,mikä siis täynnä koloja mistä rotat kulkee.Vanhan betonin läpi totta pääsee mutta onko kellään tietoa jos teen uuden valun kyseisille reunoille niin jäävätkö sinne?- Anonyymi
Oho, jos tosiaan tuollaisia populaatio määriä. Inhottavaa.
Mielessä on myös ollut ammattilaisten palveluiden osto, mutta mihin summiin ne sitten käyntien jälkeen nouseekaan. Se on varmaan sitten se viimeinen vaihtoehto.
Kysymykseesi en osaa vastata. Heräsi kysymys, pystyvätkö ne kaivamaan sitten kauempaa?
-Ap
- Anonyymi
aloitus ihan hyvä kyselyikäisen turha vedätys kun netistä ohjeita ilman kyselemistä löytyy...
- Anonyymi
Laita ihmeessä linkkejä näihin ohjeisiin! Tai kerro sivustoja.
-Ap
- Anonyymi
Älkään nyt ainakaan myrkyttäkö, menevät piiloon kuolemaan ja kaivoon hukkumaan.
Haisevat mädäntyessään ja jos talvella kuolevat niin keväällä haju on hirveä.
Rotanloukkuja kissoille ja koirille turvallisesti vaikka laudasta tehtyihin suojiin ja niin pitkät ettei eläinten käpälät yllä loukkuun asti. Ja sitten selvitätte mistä saavat ruokaa. ja poistatte ruokalähteet. Roskikset ja kompostit on yleisiä pikaruokaloita usein rotille. Ilman ilmaista ruuan lähdettä ei ole rottapopulaatiota.- Anonyymi
Kiitos viestistä.
Joo, myrkkyjen kanssa pitää olla erittäin tarkkana. Toki loukkaiden myös, kuten kehotitkin.
Tällä hetkellä on muutama loukas pyytämässä, mutta ei ole tullut yhtään mitään. En tiedä onko huono paikka vai mikä. Vai osaako vaan niin hyvin väistää ja varoa.
Syöttejä olemme vaihdelleet ja kokeilleet erilaisia. Onko vinkkejä hyvästä syötistä?
Siistimistä täytyy tehdä lisää, se on tiedossa.
-AP
- Anonyymi
Sähköisiä rotanloukkuja näyttävät käyttävän ammattilaiset Helsingissä. Myrkyttömänä turvallinen paitsi rotille. Noita on mm. parkkihallien luiskilla aika yleisesti.
- Anonyymi
Okei! Kiitos vinkistä. Täytyy näihin kyllä tutustua lisää.
-Ap
- Anonyymi
Kuulin tällä viikolla, kun radiossa puhuttiin ohimennen jotain rotista. Yksi väittämä oli jotenkin näin: rotta on viisas, kun yksi rotta syö jotain (myrkkyä, ruokaa, tms), niin muut seuraavat mitä sille tapahtuu. Siksi rotasta on vaikea päästä eroon.
Jos tämä on totta, niin se kyllä selittäisi sen miksi rotanmyrkky ei aina toimi tai tehoa.
-AP
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita
Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko2723459Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.1221816Israel euroviisujen 2.
Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is2751548- 751457
- 771406
Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra2001130Odotettu tulos Taivalvaaran hiihtokeskuksen osalta
"MCS Finland Oy on ilmoittanut Taivalkosken kunnalle 30.4.2026, että se irtisanoo Taivalkosken kunnan ja MCS Finland Oy:531126- 631011
- 22977
IS viikonloppu 16.-17.5.2026
Tänä viikonloppuna on Kärkkäisen ja Skyttän yhteistyönä syntynyt 3.0 arvoinen sanaristikko ratkaistavana.35893