yli oppilaat

Anonyymi-ap

eivät valmistu, vaan jatkavat opintoja, miksi annetaan virheelinen kuva valmistumisesta,

6

412

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tuo on totta. Mutta yksi oppimäärä täyttyy tuossa.

    • Anonyymi

      Valmistuvat ylioppilaiksi! Kai tuo valmistuminen on ymmärrettävä siltä pohjalta, että takana on monet kirjoitukset. Useimmat valmistuvat sen jälkeen vielä ties miksi.
      Niin, ennen päästiin tai kirjoitettiin ylioppilaaksi. Silloin piti kirjoittaa kaikki kokeet yhtenä ja samana keväänä eli yhdellä kertaa. Ei siinä mitään valmistumista ehtinyt olla.

      Nykyään valmistutaan peruskoulustakin. En tosin tiedä, miksi sieltä valmistutaan.

    • No, milloinka ihminen ylipäätään on valmis? Maasta hän on tullut ja maaksi hänen pitää jälleen tuleman.

      • Anonyymi

        Valmistuminen on sitä, että on valmis työelämään.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Valmistuminen on sitä, että on valmis työelämään.

        Näin minäkin ennen ajattelin. Mutta kun nykyään valmistutaan ylioppilaaksi, onko ylioppilas nykyään valmis työelämään? Kunhan valmistuu lääkäriksi tai maisteriksi, sitten voi olla.


    • Anonyymi

      Ei peruskoulusta valmistuta vaan se suoritetaan. Ylioppilaaksi valmistutaan kun suorittaa yo-kokeen niin, että pääsee läpi. Näin siis valmistutaan ylioppilaaksi. Luokionkin voi suorittaa ilman että valmistuu ylioppilaaksi.

      Kandiksikin valmistutaan vaikka suurin osa jatkaa maisteriopintoihin

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      201
      1631
    2. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      58
      1051
    3. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      140
      954
    4. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      85
      922
    5. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      61
      916
    6. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      11
      810
    7. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      268
      795
    8. Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?

      "Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol
      Maailman menoa
      75
      745
    9. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      61
      732
    10. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      342
      721
    Aihe