Jos ravintolan tarjoilija tuo ruokailtuani minulle maksupäätteen, johon on jo valmiiksi listattu tippilista valittavaksi, 10, 8, ja 6%, maksan toki ateriani, mutta en tule enää sen jälkeen siihen kuppilaan. Kuitenkin hän on tehnyt vain palkkatyönsä, ei esim. laulanut minulle, tai hieronut niskaani.
Tarjoilija tarjoilee, minä syön
Anonyymi-ap
9343
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Tuokin tapahtui vain unelmissas onneton
Kierrän kaukaa valmistippiä käyttävät luukut
Eipä sulla ole varaakaan kela pummi
juuri siksi olen upporikas
Kannattaa nostaa seinästä seteleitä ja kertoa maksavansa rahalla. Tarjoilija tuo mahdolliset vaihtorahat tietenkin sopivan kokoisina tippiä ajatellen, mutta ne voi hänen poistuttuaan kaapaista omaan taskuun ja lähteä kalppimaan.
Tippi on perinteisesti tarkoitettu huomionosoitukseksi poikkeavan hyvästä palvelusta tarjoilijalle maissa joissa kyseinen työ on hyvin huonosti palkattu. Se panee yrittämään.
Suomessa, jossa ay-mafia on kiukutellut tarjoilijatkin ihan ok palkoille ja harvoin syntyy erikoisen hyviä palvelukokemuksia, tippikulttuuri tuntuu lähinnä vitsiltä.
Ravintoloiden ruokien hinnatkin ovat meillä jo vitsi. Sitten pitäisi vielä ylimääräistä maksaa.
Uusavuton käy raflassa
Juu, ja kaivelee American Expressin Vutonin laukusta. Ihan uudesta.