Ohjelmoitava rele / minilogiikka

Anonyymi-ap

Opiskeluaikoina labrassa oli käytössä Siemensin Logo malliset minilogiikat. Ohjelmointi tapahtui kytkemällä perinteisiä portteja, laskureita ja ajastimia toisiinsa. Eli ohjelmointi oli hyvin visuaalista.
Ostin pörssisähköohjaukseen Shellyn ja ajattelin tehdä sillä myös muita kiinteiston ohjauksiin liittyviä ”juttuja”. Olin tietoinen, että Shellyn ohjelmointi on tekstipohjainen ja ajattelin sen opetella. Pörssisähköohjauksen ja erilaisia ajastustoimintoja sain Shellyllä tehtyä, mutta kärsivällisyys ja aika ei ole kuitenkaan riittänyt tekstipohjaisen ohjelmoinnin opetteluun, että saisin jotakin vaativampia toimintoja tehtyä.

Katselin, että noita mainitsemiani Logoja olisi edelleen myynnissä. Nyt kysymys kuuluukin, että onko tuo Logo vielä suositeltava vai olisiko markkinoilla jokin vastaava, mutta jollain tapaa edistyksellisempi minilogiikka

5

355

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Logo on ihan hyvä tuollaiseen on/off -kytkentään ja hinnallaan nopeasti pesee relelogiikan. Logon sai ainakin joskus puolijohdelähdöillä. Arduinollakin voi tehdä kun laittaa perään relekortin. Ihan mitä nyt on itse tottunut käyttämään tai haluaa opiskella. Konekieleksi se kuittenkin käännetään kun kirjoitetaan prommiin.

    • Anonyymi

      Logo on siitä hyvä että ohjelmoiti tehdään logiikkapiirien symboleilla tekemällä niistä tarvittava kytkentä, ei tarvitse mitenkään sekaantua ohjelmointikieliin. Tarvittaessa oljelmointia (harjoittelua) voi tehdä myös logon näytöllä sen omilla näppäimillä. Siinä on tosin ajatuksen pysyttävä hyvin kasassa, koska pikku näytöllä ei paljoa kerrallaan näy.
      Netistä löytyi aikoinaan myös Logo-simulaattori jolla ohjelmien teko ja koekäyttö sujui tietsikalla ilman varsinaista Logoakin.

    • Anonyymi

      Kuinka olisi Arduino PLC IDE? Ei ainakaan hinnalla pilattu. Arduinon perään vain relekortti ja poweri ja siinä se......

    • Anonyymi

      Shelly tuntuu olevan suosituin - mutta se ei välttämättä ole paras ratkaisu.

      Entäpä Raspberry Pi + Ultibo ( https://ultibo.org/ ).

      Raspberryssä tosin on vain GPIO ohjausten tekemiseen (3,3V logiikkaltasoilla).

      Mutta ohjaahan tuolla 3,3 V:llä vastuksen kautta NPN -transistoria, ja sillä voi ohjata releen käämiä.

      esim. Finnparttiasta löytyy 12 tai 24V käämillä olevia releitä joilla voi ohjata verkkovirtaa.

      Suoraan käy noista DC -käämillä oleva malli (joka tosin maksaa enemmän kuin AC -käämillä oleva malli).

      Mutta tässä idea, miten halvempaa AC -käämillistä mallia voi käyttää DC:llä:

      Esimerkki: 12 V AC -käämillä oleva rele:

      1. Kytke releen käämi 12 V AC -jännitteeseen, ja mittaa releen käämin kautta kulkeva virta (mA).

      2. Irroita releen käämi 12 V AC -jännitteestä.

      3. Kytke releen käämille X V DC, missä X valitaan siten, että käämin kautta kulkevan virran suuruus on sama kuin se olisi 12 V AC -jännitteellä.

      Todennäköisesti X < 12 V.

      Tämä johtuu siitä tosiasiasta, että:

      1. Tasavirralla releen käämin virtaa rajoittaa vain releen käämin resistanssi.

      mutta

      2. Vaihtovirralla releen käämin virtaa rajoittaa sekä releen käämin resistanssi, että myös releen käämin induktanssi.

      Tästä syystä:
      12 V AC -kelalla varustetulle releen käämille 12 V DC on liikaa, ja johtaa ylivirtatilanteeseen, käämin ylikuumenemiseen ja lopulta hajoamiseen. Huonolla onnella myös tulipalo on mahdollinen seuraus.

      Mutta jos tuollaiselle käämille syötetään sen verran pienempi jännite DC -jännitettä, että virta jää samaksi kuin se olisi 12V AC -jännitteellä, niin luultavasti toimii aivan hyvin.

      Lisäksi:

      Releen käämin yli pitää DC -kytkennässä kytkeä vähintäänkin diodi, joka estää ohjaustransistorin hajoamisen kelan induktiivisesta piikistä, kun ohjaus halutaan katkaista.

      MUTTA:

      asiantuntijat itseasiassa suosittelevat pelkän diodin sijasta diodin ja zenerdiodin sarjaankytkentää, siten, että:

      1. diodi estää vääränsuuntaisen virran kulun kokonaan

      2. diodin johtaessa, zenerdiodi on teoriassa estosuunnassa, mutta zenerpurkauksen takia tosiasiassa sekin johtaa, mutta sen yli jää zenerjännitteen verran - tällöin kelan magneettinen energia purkautuu nopeammin - tämä auttaa siihen, että pelkällä diodilla releen kestoikä uhkaa jäädä lyhyeksi.

      OMRON -dokumentoinnista voit lukea lisää tästä aiheesta - eli miksi pelkkä diodi ei yksinään ole suositeltava.

      Itse pidän Ultiboa mainiona ratkaisuna Raspberry Pi:n ohjelmointiin.

      Jos saa SSL/TLS:n toimimaan, niin sillä voisi vaikka suoraan hakea pörssisähkön hintatiedot entsoe:n palvelimelta (vaatii ns. API keyn, jonka saa luotua, kun ensin pyytää sähköpostilla käyttäjätunnukset ko. sivustolle).

      Ultibon ohjelmointikieli on Delphistä ja FreePascalista tuttu Objectpascal.

      Lisäksi Ultibo kykenee linkittämään esim. C -kielellä koodattuja OBJ -tiedostoja.

      Näille pitää toki olla Objectpascalilla kirjoitetut funktiomääritykset, että ne saadaan käyttöön.

      • Anonyymi

        Vielä:

        siinä, missä moni muu ratkaisu kirjoittaa ohjelmakoodin PROMmiin, niin Raspberryssä on jo melko pitkään voinut buutata MicroSD -kortilta (ihan ensimmäinen versio ei tainnut tuota vielä osata).


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Missä kokoomuksen naiset?

      Hähmäistä ukkotarinaa kuultu koko viikonloppu. Kukaan ei ole kokoomuksessa edes yrittänyt pitää naisten puolta. Jopa
      Maailman menoa
      39
      3389
    2. Finland is now Petter place

      Audin B-ryhmän ralliautolla saatiin kansa voimaan hyvin. Kiitos kokoomus huumoripläjäyksestä.
      Maailman menoa
      20
      2292
    3. Ilman Stadia Suomessa ei olisi kunnon lihajalosteita

      HK, Helsingin makkaratehdas, Votkin, mitä näitä nyt onkaan. Böndellä ei ole kunnollisia jalostajia.
      Maailman menoa
      133
      1913
    4. Huomasitko? Tidjan Ban tyttöystävä paljastui - Tuttu kohutusta rakkausrealitystä

      Ban tyttöystävä on Kolmiodraama-realityn Heidi Kytö. Ba ja Kytö kertoivat maaliskuussa 2026 somessa, että he ovat seurus
      Suomalaiset julkkikset
      13
      1406
    5. Alkuperäinen Jeesuksen antama kastekäsky on Matteuksen evankeliumissa

      Matt.28:16-20 16 Ja ne yksitoista opetuslasta vaelsivat Galileaan sille vuorelle, jonne Jeesus oli käskenyt heidän menn
      Kaste
      163
      1177
    6. Vilpitön totuudenetsiä löytää totuuden kasteesta.

      Nykyaikana on niin paljon tietoa saatavilla että vilpitön totuudenetsiä löytää totuuden myös kristillisestä kasteesta. R
      Kaste
      450
      1042
    7. Pistä joku tunniste vuosien takaa

      Meidän välillä. Naiselta pyydän.
      Ikävä
      48
      1022
    8. Pidätkö vielä elämäsi

      Rakkautena minua
      Ikävä
      55
      841
    9. Mietin tässä yhtä kysymystä

      Pysyisitkö minun kävelytahdissa mukana?
      Ikävä
      72
      787
    10. Toivon että kuulut elämääni

      Mutta aika näyttää miten läheisesti. Lupaan kertoa jossain sivulauseessa, kun muutan paikkaa.
      Ikävä
      33
      783
    Aihe