Oli huippua, olin Espanjassa matkalla ja yhtäkkiä tuli viesti puhelimeen ja poikaystäväni kosi minua. Ajattelin, että pelleilee vaan. Mentiin sitten laivalla Afrikkaan ja hän tuli sinne lentokoneella ja minua satamaan vastaan. Siellä hän odotti minua sormuksen kanssa polvillaan ja tosissaan oli. Minä vastasin myöntävästi. Rakkaus on ihanaa. Luulin, että minulla on vain onnettomia rakkaustarinoita, mutta tästä tulikin onnellinen rakkauselämämme.
Espanjassa matkalla ja...
kosittu:)
2220
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
sen tuli mitta täyteen. Ei kestänyt enää ajatusta että sä reissaat ympäriinsä, vaan ajatteli tehdä vedoista suurimman ja lähti samantien kosimaan. Nyt sä olet sidottu, ja luvannut olla uskollinen. Loppureissun saat mennä miten menet,mutta enää ei tarvi pelätä,että löytäisit paremman. Tai ainakaan luvallisesti. Ja rakkauttako.. niinpä tietysti.
Niinpä tietysti. Aina on jollain negatiivista sanottavaa. Nimimerkkisi oli mustasukkainen. Höpöttelet vain omia juttujasi. Tuolle matkalle pyysin nykyistä kihlattuani mukaan, mutta koska hän kävi samaan aikaan omalla matkallaan eri maassa ystäviensä kanssa, hän päätti tulla minua vastaan Pohjois-Afrikan rannalle, koska minun matkani kesti viikon pitempään. Hän tosin oli lähtenyt Suomesta jo viikkoa aikaisemmin kuin minä. Kyse ei todellakaan ole mistään sidottuna olemisesta. Me luotamme toisiimme ja voimme edelleenkin matkustaa mihin haluamme ja pakko ei ole olla koko ajan toisen mukana. Meidän välillä toimii luottamus ja aito rakkaus. Kateellisten ihmisten on todella vaikea sitä uskoa, kuten sinunkin viestistäsi sen näkee. Siinä ei todellakaan ole mitään pahaa, että jos toista kiinnostaa esim. urheilutapahtumamatkat ja toista oopperat ja kulttuuri jne, matkustamme eri teitä ja sitten, kun on jotain yhteistä kiinnostuksen aihetta, menemme yhdessä. Juuri viime viikolla varasimme yhteisen Italian matkan, josta itse jatkan sitten viikonlopun oleskelun jälkeen matkaa Ranskaan ja mieheni palaa Suomeen töihin. Serkkuni asuu Ranskassa ja käyn hänen luonaan ja kummilastani samalla katsomassa. Sekös mustasukkaista nimimerkkiä harmittaa. Eikö sinunkin olisi aika hankkia toimiva parisuhde ja luottamusta kumppaniisi ja lopettaa se lapsellinen mustasukkaisena oleminen. Mustasukkaisuus on muuten sairautta.