sain kutsun eurajoen kristilliseen opistoo kympille, ja haluaisin tietää onko muita menijöitä muualta kuin eurajoelta.. olisi kiva tutustua hieman etukäteen, ku ei olisi kiva mennä sinne kun ei tunne ketän ja muutan sinne myös kaiketi..
Eurajoen kristillinen opisto
mal-lu
81338
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
En ole menossa, mutta on kyllä pakko mainita et aika järkyttävän tylsältä paikalta kuulostaa...
arvostella.se voi olla hyvinkin mielenkiintoinen ja mukava paikka.
itse olen menossa vastaavanlaiseen sisäoppilaitokseen vuodeksi ja sieltä en ole kuullut koskaan muuta kuin hyvää.
mielipiteitä on monia.
mihin sä sitten olet menossa? mulla olis paikka loimaallakin mutta tuo eurajoki kiinnostaa enemmän..
Hei!
Olen Eurajoelta kotoisin ja tiedän jonkin verran kristillisestä opistosta (tai oikeastaan aika paljon). Jos haluat kysyä jotain liittyen Eurajokeen ja toimintaan siellä niin kysy ihmeessä. Mä osaan vastata aikas moneen kysymykseen.
Hei! Olisi todella mukava tietää paikasta enemmän millainen paikka se loppujen lopuksi on. Esitteissä jotka sain koululta postissa kerrottiin aika laajasta harrastus mahdollisuuksista. Millaiset asunnot siellä mahtaa olla, kun tuossa esitteessä ei niistä ollut oikein mitään. Entä onko siellä koulussa jotain "kotiintuloaikoja" tai muita rajoitteita?
Elikkäs Eurajoen kristillisen opiston rakennukset on remontoitu tässä parin vuoden aikana. Huoneet on kahden hengen huoneita (suurin osa). Osassa huoneissa on oma wc ja suihku, mutta toisissa on yhteinen käytävällä. Asuntolassa on yhteiset keittiö ja tv:n katselutilat. Ja sitten vapaa-aikaa vietellään huoneissa tai muiden kanssa. Iltaisin voi pelata pingistä ja surffailla netissä atk-luokassa. Se opistohan ei ole missään perämettässä niinkun ne joskus tuuppaa olemaan. Elikkä lähimpään kauppaan on vähän yli kilometri ja kauimpaan kauppaan on pari kilometriä. Kristillinen opisto on yläasteen ja lukion vieressä, joten siinä on yläasteen kuntosali ja pururata vieressä. Urheilukenttä on kanssa kivenheiton päässä. Jäähalliin on pari sataa metriä ja siellä on kivasti yleisövuoroja. Maksulliseen ja vähän parempilaatuiseen kuntosaliin on pari kilometriä matkaa. Linja-autopysäkki on aivan opiston vieressä josta pääsee Raumalle 14 kertaa päivässä hintaan 4,0€ ja aika on 20min. Poriin pääsee yhtä monta kertaa. Aika on 35min ja hinta 5,5€. Kuukausilippu, jolla saa matkustaa niin paljon kun sielu sietää, maksaa muistaakseni 40€ kuukaudessa. Eli jos tekee kuussa yli 5 edestakaista matkaa Raumalle niin sellainen kannattaa hankkia ehdottomasti. Raumalla on sitten todella paljon harrastusmahdollisuuksia. Eurajoella toimii nuorisosoittokunta (jos osaa jotain soittaa) sekä siellä on varsin vireä keilahalli. Lisäksi on joogaa ja jumppaa ja aerobicia.
Kotiintuloaikoja ei taida oikeastaan olla, mutta tottakai jos menet kahden hengen huoneeseen niin on huomioitava huonekaveri. Mutta toisaalta pitää huomioida ettei Raumalta pääse kovin myöhään enää Eurajoella eikä Eurajoella myöskään tapahdu oikeastaan kovinkaan paljon syksyisin talvisin ja keväisin kello 9 jälkeen.
kun kerroit.. toi valaisi asiaa aikast paljon mulle, ku ulkopaikkakuntalaisena kerran mahdollisesti oon tulossa..
Hei! Tunnetko opiston opetustakin? Kuinka laadukasta ja arvostettua opetus mahtaaa olla esim. avoimen yliopiston opinnoissa ja muilla aikuisopiskelijalinjoilla? Kannattaako opinnoista maksaa?