Kaikkia sähköpotkulautoja ei tarvitse vakuuttaa, mutta mikäli jompi kumpi kriteereistä täyttyy, on vakuutus pakko hankkia:
- jos sähköpotkulauta painaa yli 25 kg
- jos sähköpotkulaudalla pystyy ajamaan nopeampaa kuin 25 km/h
Hintavertailu näyy sitten tällä sivulla: https://dawn.fi/uutiset/2024/05/29/sahkopotkulauta-liikennevakuutus-hintavertailu
Yli 25 km/h kulkevat sähköpotkulaudat ovat olleet tähän saakka laittomia liikenteessä ja tähän ei ole tulossa muutosta. Eli vaikka vakuuttaisi yli 25 km/h kulkevan skuutin, sillä ei edelleenkään saa ajaa liikenteessä vaan ainoastaan suljetuilla alueilla.
Sähköpotkulautojen vakuutusten hinnat vertailussa
Anonyymi-ap
2
656
Vastaukset 2
- Anonyymi
Tässä uutista vakuutuksista:
https://yle.fi/a/74-20093310- Anonyymi
Jutun otsikossa lukee seuraavaa: "Sähköpotkulaudoille pitää ottaa jatkossa kallis vakuutus, jota kenenkään ei tarvitse valvoa"
Miksi ei muka tarvitsisi valvoa? Kyllä liikenteessä pitää valvoa kaikkia liikkujia. Ei jalankulkijoilla, eikä pyöräilijöilläkään ole rekisterikilpiä ja kyllä heidänkin tekemisiä pitää valvoa ja valvotaankin. Onhan heitäkin myös sakotettu. Jutun otsikko tuntuu kovin oudolta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 901328
- 45677
- 20629
- 50578
- 46569
Sinisilmäiselle tutulle miehelle
Iltaisin ikävä pahenee ja olet usein mielessä. Toivon merkitseväni sinulle paljon. On ihan hirveän vaikeaa miettiä, mit38549- 70531
Nainen ... ala olemaan miehille täysin hyödytön
Otsikossa on paras neuvo jokaiselle naiselle, jonka hän voi koskaan saada. Moni mieshän ajattelee jo nyt, että naiset o132528- 41512
Ylen typerät rinnastukset.
Näin YLE…..Saksassa ei ole äärioikeisto ollut vallassa sitten Hitlerin . YLEn toimittajille tiedoksi . Hitler oli Saksan176478