Muutimme unelmiemme paritaloon jokunen vuosi sitten. Naapurissa asunut jo useamman vuoden ennen meitä keski-ikäinen pariskunta ja heidän lapsensa vaikuttivat aluksi mukavilta, mutta montaa viikkoa ei mennyt kun häirintä alkoi. Naapuri on jatkuvasti tulossa juttelemaan kun olemme pihassamme omassa rauhassa, keksii aina kyllä jonkin asian mistä aloittaa keskustelu. Naapuri on kaikenlisäksi ärsyttävä, sellainen kenen kanssa en viettäisi muutenkaan ikipäivänä aikaa ja nyt kuuntelen hänen juttujaan päivät pitkät. Myös lapset ovat outoja, vaikuttavat paljon ikäisiään nuoremmilta. Toinen puolisko pariskunnasta on kaikki päivät sisällä (ilmeisesti työtön) ja keksii valittamista asuinyhtiömme asioista jatkuvasti. Lisäksi heillä romua täynnä heidän puoli pihasta jota joudun katselemaan joka päivä. Olen alkanut välttelemään ulos menemistä koska en vaan enään jaksa, verenpaineet nousee kattoon jos näen vilaustakaan naapureista.
Kumpa olisin tiennyt
Anonyymi-ap
2305
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
"Verenpaineet nousee kattoon jos näen vilaustakaan näin turhasta aloituksesta !"
> keksii valittamista asuinyhtiömme asioista jatkuvasti
Eli kyseessä on useammasta paritalosta koostuva as oy? Silloin asiat ovat vielä hyvin ja voit olla piittaamatta naapuristasi.
Mikäli kyseessä olisi se asumistarvehirarkian kamalin vaihtoehto, paritalo hallinnanjakosopimuksella, olisi käytännössä naimisissa naapurisi kanssa!