Täysin tunteeton

Anonyymi-ap

Onko täysin tunteettomia ja tunnottomia?joita ei edes huolet paina.ja tuoko alkoholi tunteet takas?ja tuoko alkoholi euforiaa oloon?voisitte vastata.

1

126

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Suurimmalla osalla ihmisistä on tunteet.
      Joillain ne voi olla jossain piilossa, eikä ole välttämättä taitoa käyttää ja tuntea niitä.
      Jotkut välttelevät tunteita oma-aloitteisesti, joillain voi olla tunnelukkoja, jotkut saattavat tukahduttaa tunteensa.

      Tunteiden tukahduttamisen kohdalla voisi ottaa puheeksi myös alkoholin, tai yleisemminkin päihteet.
      Jotkut ihmiset pakenevat omia vaikeita tunteitaan päihteiden avulla, ettei sekavassa tilassa tarvitsisi miettiä vaikeita asioita, tuntea vaikeita tunteita.
      Ikävä kyllä se ei auta, kuin hetkeksi. Kun pää selviää, kaikki ne ikävätkin asiat palaavat tuntumaan, ehkä jopa tuplaten päihteiden käytön seurauksena.

      Tunnoton-sanan voi liittää ennemmin fyysiseen tuntemiseen, kipu, ym. tuntuu, silloin ihmisellä on tunto, tuntoaisti. Jos ei tunne mitään fyysistä, esim. kipua, silloin on tunnoton.
      Tunteet liittyy psyykkiseen olemiseen, mieleen, aivoihin, miltä mikäkin tuntuu, mitä reaktioita tunteet voivat saada aikaiseksi. Voimakkaat tunteet voivat kyllä saada aikaan myös fyysistä tunnetta, eli voimakas ahdistus saattaa ehkä aiheuttaa kiputuntemuksia, pahoinvointia, tms.

      Ja aloittajan kysymys alkoholista, tuoko euforiaa ? Ehkäpä humalatilaa voisi sanoa euforiseksikin kokemukseksi, päässä alkaa tuntua, ehkä rennommalta, voi tulla eräänlaista huimauksen tunnetta ( jos nyt johonkin voi viitata ), yleisesti ehkä kevyempi olo alkoholista voi tulla hetkeksi.
      Nousuhumala on ehkä se " miellyttävin " vaihe, mutta menee nopeasti ohi lisää juodessa.
      Jos tunteita ei ole, ei alkoholi niitä palauta. Alkoholi voi toki saada erilaisia tunteita aikaiseksi, tuoda niitä voimakkaammin esiin. Se voi joillekin aiheuttaa aggressiivisuutta, joillekin iloisuutta, joillekin ahdistusta, masennusta, ym., mitä ei välttämättä niin voimakkaana tule esiin selvin päin ollessa.

      Jos ihmisellä on tunteet, on ajoittain myös huolia. Huolet voivat aiheuttaa erilaisia tunteita, ihmiset reagoivat huoliin eri tavoin ihmisestä riippuen.
      Täysin tunteettomia taitavat olla ainoastaan psykopaatit ja sosiopaatit. Toisaalta kuka heidänkään päänsä sisään todellisuudessa pystyisi näkemään.

      Tuli turhan pitkää tekstiä, ja ainoastaan omia maallikon ajatuksiani, ei mitään lääketieteellistä.
      Loppuväittämä on kuitenkin se, että alkoholia ei kannata missään nimessä ruveta käyttämään lääkkeenä, jos on mielen ongelmia, tai ongelmia tunteiden säätelyssä. Siitä ei ole pitkässä juoksussa kuin ainoastaan haittaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      132
      2973
    2. Ruumis ojassa

      Kukahan lie ollu, mistä lie löydetty. No ikävä tataus.
      Oulainen
      7
      1376
    3. Mies pyysi rahaa

      Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?
      Ikävä
      220
      1316
    4. Jos tapaisimme uudelleen?

      niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J
      Ikävä
      70
      1181
    5. Mitä piirteitä rakastat

      Eniten kaivatussasi?
      Ikävä
      44
      1140
    6. 37
      1011
    7. Mites nyt suu pannaan

      Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va
      Sysmä
      38
      1001
    8. Taas Lieksassa tyritty

      Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke
      Lieksa
      133
      957
    9. Hän on niin

      Hyvännäköinen. Vaikea vastustaa
      Ikävä
      47
      944
    10. Nähdäänkö ensi viikolla

      paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.
      Ikävä
      36
      877
    Aihe