huomaamattasi.
Meikläiseltä katosi täällä aivan äskettäin rivitaloasunnon pihasta polkupyörä ja ulkovajasta jokunen työkalu.. Tämä. tapahtui aamuyön tunteina vähäistä melua aiheuttaen.
Omistaja toivoo vilpittömästi, että kadonneet tavarat palautetaan viipymättä ja enintään 2 (kirjaimin: kahden) vuorokauden sisällä tämän viestin alussa mainitusta ajankohdasta kyseiseen pihaan sinne mistä , ne on otettu.
Mikä)i tekijä vielä ilmoittaa kyseisenä aikana henkilo- ja yhteystietonsa, mennään yhdessä kahveille.
Muille neuvoisin: pitäkää omaisuutenne lukittuina tai/ ja lukkojen takana.
Kaikillahan ei ole valvontakameroita!
Meikläiseltä katosi täällä aivan äskettäin rivitaloasunnon pihasta polkupyörä ja ulkovajasta jokunen työkalu.. Tämä. tapahtui aamuyön tunteina vähäistä melua aiheuttaen.
Omistaja toivoo vilpittömästi, että kadonneet tavarat palautetaan viipymättä ja enintään 2 (kirjaimin: kahden) vuorokauden sisällä tämän viestin alussa mainitusta ajankohdasta kyseiseen pihaan sinne mistä , ne on otettu.
Mikä)i tekijä vielä ilmoittaa kyseisenä aikana henkilo- ja yhteystietonsa, mennään yhdessä kahveille.
Muille neuvoisin: pitäkää omaisuutenne lukittuina tai/ ja lukkojen takana.
Kaikillahan ei ole valvontakameroita!
Vastaukset 25
Vanhimmat
Joku pyysi kuvaamaan pyörää.
- Perinteinen miesten pyörä, maalattu harmaaksi.
Aikaa vielä reilut 12 tuntia
Onneksi meillä on paikallinen supersankari, joka laittaa konnat kuriin ja lällärit lakoon. Riittää, kun supersankari vilauttaa muhkeaa haukataan varkaalle, niin juttu ratkeaa välittömästi. Luojan lykky kyseinen mies.
Mahtaakohan supersankarikaan ruveta pyydstämään tuollaista surkimusta, joka vie tunntemaltaan vanhukselta tämän kotipihasta omistajaansa vuosikymmeniä palvelleen polkupyörän.?
Omistaja oli tottunut luottamaan siihen, että kylällä ei tarvitse pyörää lukita. Ajat ovat
näköjään muuttuneet, Mäntyharjullakin.
Elias Lönnrot kirjoitti patikoinneistaan kuvauksia. Ensimmäisen matkansa alkupuolen kuvauksen on SKS julkaissut pienessä kirjasessa. Siinä Lönnrot kertoo saapumisestaan Mäntyharjun kuuluun murhapitäjään. Jos siellä ovat murhat väkentyneet ja nykyään varastetaan vain pyörävanhus, niin ovathan siellä sitten ajat muuttuneet.
Muutoin otan osaa pyörän menetyksen johdosta; minultakin on koko pyörä varastettu, ja lisäksi muutamaan otteeseen osia pyörästä, todella INHOTTAVAA.
Tapaus on selvinnyt, pyörä on jälleen omistajallaan...
Opetus: Jos omaisuutta katosa siksi, ettei se ole vartioituna, lukittuna tai lukitussa tilassa, katoaminen katsotaan omaksi mokaksi, jopa Mäntyharjulla.
Oliko riettailla teillä ollut kännikala lainannut, jotta on päässyt aamuyöllä kotiinsa? Tuskin ikivanhoja pyöriä varastetaan rahan takia?
Korjaus edelliseen.
Tuskin oli ottanut käyttöä varten. Löytyinoin 300 metrin päästä ei asuinkäytössä olevan rakennuksen takaa hieman rilottuna mutta nyt korjattuna..
Mahdollisesti hänellä on tilillään jo ennestwään tämänkaltaisia tekoja.
Tekijlä on selvästikin häiriytynyt..
Ei ole kasvot paljastavaa valvontakakrtsn kuvaa.
Korjaus: valvontakamera kuvaa.
Tudkin oli ottanut käyttöä .
Tärkeää oli, että sai sitä siirtää.
Mitään en oo ottanu 😆
Eihn sinustsa sellaista voi kuvitellakaam
Mäntyharjulla kaikki tuntevat toisensa. Varmana tiedetty että viattoman vanhuksen pyörä, mutta silti piti aiheuttaa harmia omistajalle. Ketaleet. Voi olla joku nuori tai nuorisoporukka, jolla ei parempaakaan tekemistä kuin rikkoa ja sotkea?
Ainakin toistaiseksi ei ole näky yt merkkejä siitä, että tekoon olisi syyllistnyt usea.pi henki
Missä tekijä, siellã näkijä.
JUU, .........NIIN SE TAHTOO OLLA, ETTÄ TOISTEN TAVAROITA KANNELLAAN.
Varkaalla on hattu tulessa.
Yksi ja sama. ressukka.
Siirsin sen polkurattaan suojaan ettei kukaan varasta kun oli huolimattomasti jätetty lukitsematta. Työkalutkin on tallessa. Yhdeltä aarimaalta siirsin perunat meidän kellariin kun niitä ei ollu lukittu. Munalukko perunaan niin kukaan ei vie. Tuntomerkkejä vastaan luovutan omistajalle. Rannoilla kulkiessa työnnän aina lukitsemattomat veneet vesille, vaikea niitä on sieltä rosvon ottaa.
Hyväntekijä
Alkuviikostahan sinut havaittiin S,-marketin edessä..
Sakkoja tai ehdollinen tuomio.
Pian tulee kotiin ruskea nirjejuori
Och samma på svenska, jag har "kakka" i byxorna.
Det ka vi alla föreställa oss.. Du har nu dåligt samvete. Låt det vara sista gången.