Titokoneeseen, jossa on win 98 pitäisi vaihtaa verkkokortti. Vanha on kuulemma viallinen sano Elisan laajakaistan asentaja, joka ei saanut verkkokorttia pelaamaan yhteen modeemin kanssa. Elikkä mitenkä se vaihtaminen tapahtuu? Onko siinä mitään muuta kuin ottaa vanhan irti ja laittaa uuden tilalle? Ja mistä tiedän varmasti, että verkkokortti on irti eikä jokin muu?
Sitten olisi vielä toinen ongelma. Kun asensin Elisan tietoturvapaketin koneelle niin sen käynnistyminen on todella hidas, tosin konekkin on vanha, mutta järjen mukaan käynnistyminen ei pitäisi niin kauaa kestää. Mistähän tämä johtuu?
Sitten olisi vielä toinen ongelma. Kun asensin Elisan tietoturvapaketin koneelle niin sen käynnistyminen on todella hidas, tosin konekkin on vanha, mutta järjen mukaan käynnistyminen ei pitäisi niin kauaa kestää. Mistähän tämä johtuu?
Vastaukset 8
Vanhimmat
Osta uusi kone, niin kaikki ongelmasi ratkeaa.
.. itse konekauppias, tai hänen lähipiiriläinen.
Luultavasti ratkeavat, jos se uusi kone on Apple. Xp tietää taas uusia ongelmia jos vanhoista pääsee. Suosittelen uusimman Tekniikan Maailman lukemista ennen koneen ostoa niin ei tarvitse mennä metsään ellei välttämättä halua.
Apple kauppias.
Vai on Teknikan Maailmasta tullut Apple-kauppias. Apple ja Apple-kauppiaat eivät osta edes mainostilaa TM:stä. Lue lehti ja jätä tyhmyys taaksesi.
tuon näköisiä ovat.
http://images.google.fi/images?biw=&q=verkkokortti&hl=fi&btnG=Etsi kuvia
Otat vanhan pois ja uusi tilalle.
Hidastelu voi johtua tietoturvapaketista. Elisalla on muistaakseni F-Secure, joka joskus hidastaa konetta. Eheytys vikasietotilassa voisi olla paikallaan.
Verkkokortti voi olla myös integroitu emolevylle. Silloin sitä ei fyysisesti voi poistaa. Toki sen saa pois käytöstä biosin asetuksia muuttamalla, jonka jälkeen asennat erillisen uuden verkkokortin ja ajurin sille.
Helpoin keino tunnistaa verkkokortti on tuo johtoliitäntä kortissa, johon koneen takaa liitetään se modeemin piuha. Jos koneesi on vahahko, verkkokortti tuskin on intergroituna.
ASENNUS:
Ensin koneen koppa auki, koneen takaa verkkokortin 1 kpl ruuvi irti, irroita johto, vedä kortti koneen sisältä poijes. Uusi sisään, päinvastaiset toimet. Poista vanhat ajurit ja asenna kortin mukana tulleet uudet ajurit. Käynnistä uudelleen, kiroile, Käynnistä uudelleen, kiroile, Käynnistä uudelleen, kiroile.....
Muista kysyä liikkeessä, onko kortin paketissa ajurit mukana. Aina PITÄISI olla, jouduin itse ajelemaan turhaan tuon takia.
Itsekkin otin juuri äskettäin Elisan liittymän, kone on "vasta" vuoden vanha tehopakkaus, mutta minustakin tuo tietoturva asentui kohtuuttoman hitaasti. Johtuu ihan ohjelmasta itsestään.