Golf 4 helppo vaihtaa käsijarruvaijeri. Totea jääkö päälle

Anonyymi-ap

Käsijarruvaijeri on yleinen syy jarrujen jäämiseen päälle, vetää päälle ja löysää. Jos rengas ei rullaa ilmassa monta kierrosta niin vaijeri ruostunut.

Vipu ei palaudu jos vaijeri on viallinen, kuoret kuluu rikki. Vaijeri pois satulan vivusta ja testaa silloinkin. Vääntää vipua laskee irti

Pieni päällä olo lisää merkittävästi polttoaineenkulutusta, jarruosat lämpenee ja ruostuu enemmän kuumuuden takia. Päälle jäävää ei huomata tai kerrota katsastuksen aikana. Koska jarrut toimii norm.


Vaijerin vaihtaa pihalla 15 minuuttiin, ensikertalainen.

Tunkkaa puolen ylös, kunnon pukit tai muuta varmaa alla. Ei tarvitse mennä auton alle.

Satulan hahlosta ja 2 muuta kannetta. Yksi on jousilanka, toinen rst peltinen. Kumpikin jää ehjänä paikalleen.

Metallinen putki keskemmällä joka sisään Vaijeri menee kuoren muoviseen kaulukseen asti.

Sisältä kannellinen takalokero pois, taivutetaan muovisia lukituksia nostetaan pois. Näkyy suoraan putket, vaijerit menee metalliosan hahloon, sormella pois ja vaijeri pois. Mitään ei tarvitse ruuvata tai löysyttää.

Jos siellä matto hankaa siihen metalli osaan niin leikkaa mattoa pois, joissakin on ollut matto, eriste toispuoleinen ja ottanut kiinni siihen metalliosaan. Uutena huolimattomasti laitettu.

Uusi vaijeri ensin putkeen ja sisällä hahloon, kahteen kannakkeeseen ja satulan vipuun.


7-8€ kpl maksoi vaijerit aeromotorsilta, joku jo group dk, osat. Samanlaiset kuin alkuperäiset. Kannattaa ostaa verkkokaupasta jossa kuvassa samanlaiset päät satulan puolelle, jos pyöreä pallo niin sellaiset.

20 vuotiaat jarrusatulat niillä on ajeltu pätkäajoja 315 000km, oikean puolen vaijeri ollut ollut kivistä rikki muutaman vuoden Katsastuksen jälkeen viime kerralla nylon vasaralla napautin katsastusaseman pihassa leiman jälkeen vivun pois päältä ettei jarru ole päällä.

2

232

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Hihii, ja vielä ylpeästi poju kertoo perusasioita.

    • Anonyymi

      Jp group vaijerin paksuus olikin 2.6mm ja alkuperäisen hieman yli 3mm. Toimii, ei eroa jarruissa kun testasin dynossa itse. Vaijerit olisi hyvä olla samaa paksuutta.

      Uusi kytkinlevy meni tänään paikalleen, Edellisestä itse tehdystä vaihdosta omaan autoon olikin yli 15v vuotta, muille pariin vaihtanut.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 133
      3688
    2. Putin lähti takki auki sotaan....

      Luuli, että kolmessa päivässä hoidetaan, nyt on mennyt 3,5 vuotta eikä voitosta tietoakaan. Kaiken lisäksi putin luuli,
      Maailman menoa
      81
      3193
    3. SDP ylivoimainen ykkönen

      En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.
      Maailman menoa
      85
      2614
    4. Suomalainen lähti ilman takkia sotaan

      Malli oli "kajander", johon kuului pelkästään kokardi, ja sotilaan itse metsästä katkoma puukeppi ryssien huitomiseen.
      Maailman menoa
      7
      2406
    5. Polttomoottoriauto on köyhän merkki

      Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.
      Maailman menoa
      241
      2320
    6. Patteriauton ovia ei saatu auki - kuljettaja koki hirvittävän kuoleman!

      ”Oviongelma johti kuskin kuolemaan kolarissa – tämä ratkaisu saatetaan kieltää kokonaan Sivulliset pyrkivät tempomaan a
      Maailman menoa
      39
      2196
    7. Mies älä

      Odota enää vaan toimi. Pieni vinkkivitonen 🫰💥
      Ikävä
      42
      949
    8. Harmittaa ettei paluuta entiseen enää ole

      Paluuta entiseen ei ole koska pilasit kaiken.
      Ikävä
      95
      938
    9. Mä tiedän

      Että sä tiedät, että mä tiedän, että sä tiedät. Me molemmat tiedetään. Onko näin?
      Ikävä
      53
      829
    10. Haapaveille jotain uutta!

      Huoltoasema Haapavein keskustaan tulossa. Semmoista Jeppasissa jaappasevat.
      Haapavesi
      16
      800
    Aihe