Mitähän tämä meinaa?

blue

Annoin tuossa äskettäin kaloille aamiaisen ja jäin siinä samalla sitten niitä katselemaan, kun huomasin, että yksi neontetra seuraa kokoajan toista neontetraa ja aina kun tämä toinen pysähtyy, niin se seuraaja joko tökkää sitä kylkeen tai yrittää mennä ihan kiinni kylki kylkeä vasten. Toiset neontetrat ei tätä omituista seuraajaa näytä kiinnostavan. Enkä tuollaista seuraamisepisodia tuossa akvassa ole muutenkaan koskaan aikaisemmin havainnut. Mitähän tuo oikein tarkoittaa?

Ja onko muuten neontetroilla yleistäkin tai tetroilla yleensäkin yleistä, että lähes jokaisella on vähintään yksi evä repaleinen?

5

900

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • blue

      Vilkasin akvaani ja nyt siellä on toinenkin neontetrapari, jossa toinen seuraa samalla tavalla toista ja yrittää päästä kylkeen kiinni! Mitä ihmettä akvaariossani oikein tapahtuu?

      • patu

        Ehkä ovat soitimella? Lisääntymisen alkeita kait opiskellaan? Kukkia ja mehiläisiä ;p!

        Harvemmin on ko.kutu onnistunut mutta onhan tuota kiva seurailla mielen kiinnolla kun ukoilla on se yks vaan mielessä... toivottavasti saavat jotain konkreettista aikaseksi?


    • sttl

      "Ja onko muuten neontetroilla yleistäkin tai tetroilla yleensäkin yleistä, että lähes jokaisella on vähintään yksi evä repaleinen"

      voipi olla että suurin osa parvestasi on koiraita. Tuosta mitä akvaariossasi tapahtuu,joko kalat kutuintoisia tai sitten vain koiraat tappelevat keskenään,koirailla on yleensä juuri repaleiset evät tappeluiden jälkeen,tappeluissa voivat olla kyljikkäin,mutta kummatkin näyttävät huojuvan,huitovan toisiaan pyrstöllä, tai sitten vain yksi koiras voi tulla toisen viereen uhkailemaan,tökkimään,repimään sitä. Naaras tetrat selvästi koiraita isompia,ja pulleampia.

      Jos haluat varman merkin että kaloilla kutuintoa,sijoita akvaarioon pieni jaavansammalpöheikkö,jos sinulla innokas kutupari, jahtaa tämä häirikkö sinne kalan,ja jos väriset siellä kyljikkäin,uivat sen läpi niin kutevat.

      • Jupashapa

        Esimerkiksi minun kahdeksan tetran parvessani on näillänäkymin yksi naaras ja loput koiraita, lapsitetrasta en ole varma, mutta ruumiinmuodoltaan muistuttaa enemmän naarasta (toiveikkaasti :D).
        Koirailla on aina evät rikki ja lähes päivittäin on uhittelut menossa. Tänään juuri huomasin pientä säpinää, saas nähdä miten käy.
        Yksi oma poikanen on kaksisenttiseksi selvinnyt. Siitä kiitän omaa laiskaa kasvinharvennustani. Kalat olen noin kaksi kuukautta omistanut.


      • Timppa
        Jupashapa kirjoitti:

        Esimerkiksi minun kahdeksan tetran parvessani on näillänäkymin yksi naaras ja loput koiraita, lapsitetrasta en ole varma, mutta ruumiinmuodoltaan muistuttaa enemmän naarasta (toiveikkaasti :D).
        Koirailla on aina evät rikki ja lähes päivittäin on uhittelut menossa. Tänään juuri huomasin pientä säpinää, saas nähdä miten käy.
        Yksi oma poikanen on kaksisenttiseksi selvinnyt. Siitä kiitän omaa laiskaa kasvinharvennustani. Kalat olen noin kaksi kuukautta omistanut.

        Höh, meidän 10 kardinaalin parvi on ollut kasassa nyt 8 kuukautta eikä kellään ole repaleisia eviä. Muodoista ja koosta päätellen meillä on hallituksen suosittelema sukupuolijakauma 5 5.

        Tosin ne uivat suurimman osan aikaa 1-3 kalan nipuissa pitkin akvaa ja vain pelottelu (lapset meuhkaa tai siivous (asunto tai akva)) tai ruoka saavat ne parveutumaan takaisin.

        Pikkuisia saisi tulla, mutta pitänee järkätä se jaavansammal-pöheikkö tms kutupaikaksi...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa

      sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT
      Maailman menoa
      356
      4135
    2. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      130
      3652
    3. Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla

      Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku
      Maailman menoa
      9
      2381
    4. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      9
      2213
    5. Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!

      Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit
      Maailman menoa
      147
      1845
    6. Onko kaivattusi spesiaali?

      Millä tavalla ja miten?
      Ikävä
      118
      1769
    7. Huono päivä

      Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja
      Ikävä
      18
      1748
    8. Typeryyttä

      Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik
      Ikävä
      124
      1389
    9. Martina mukana erikoisjoukossa

      Huippurankka Erikoisjoukot-ohjelma jatkuu, Martina mukana. Kerrankin Martinalle hyvä ohjelma, hänellä on voimaa, sisua j
      Kotimaiset julkkisjuorut
      151
      1038
    10. Häneen rakastuminen oli sellaista

      että aina uskoi ja luotti että kyllä tästä vielä edetään jotenkin. Se olikin vain rakastuneen toiveajattelua kaikki. Ta
      Ikävä
      79
      915
    Aihe