Raamatussa on kehotus: Tänä päivänä minä laitan eteesi elämän ja kuoleman, siunauksen ja kirouksen. Valitse elämä. Meidän pitäisi ihmisinä käydä kymmenen käskyä eli opetusta läpi ajatuksella mitä niiden noudattaminen olisi ja mitä niiden rikkominen vaikuttaa.
Yksi Jumala on ehdoton, ei mitään apulaisia. Yksin Hänelle kuuluu olla alamainen ja kuuliainen. Hän sitten hoitaa omian hyvän tahtonsa mukaan. Koska Jumalaa emme ole nähneet, emme saa kuvailla Häntä sanoilla tai työkaluilla. Emme saa yrittää ymmärtää luonnollisella ymmärryksellä, siihen se ei riitä eikä ole tarkoitettu. Uskomme vain sen mitä Hän itsestään on ilmoittanut Raamatussa. Emme käytä Hänen nimeään omia ajatuksiamme edistämään emmekä puhu omiamme Jumalan nimessä. Pidämme lepopäivän ja pyhitämme sen Hänen läsnäolossaan viipymiseen. Emme tee työtä omaksi hyväksemme, mutta lähimmäisen palvelemista hänen tarpeissaan se ei rajoita. Kunnioitamme vanhempiamme ja esivaltaa kaikissa muodoissaan kotona, koulussa ja työelämässä.
Uskomme, että Jumala antaessaan Adamille Eevan avuksi ja kumppaniksi, Antoi hyvän esimerkin avioliiton solmimisesta ja siihen liittyvästä siunauksesta hyvänä ja kestävänä ihmissuhteena. Emme koske ilman lupaa edes lainaamistarkoituksessa asioihin ja tavaroihin, joihin meillä ei ole käyttö-eikä omistusoikeutta. Emme puhu perättömiä asioita lähimmäisestämme emmekä todista vahingollisesti toista ihmistä vastaan. Emmekä kerro kolmannelle kenenkään asioita, jotka syvän ystävyyden vaiheissa olemme saaneet tietoomme. Emme pakonomaisesti halua itsellemme mitään hyvää mitä lähimmäisellämme on. Emmekä ala kavaluudella sitä itsellemme hankkimaan. Tämä koskee puolisoa omaisuutta ja työntekijöitä.
Jos nämä hyvät arvot olisivat jokapäiväisessä käytössä, niin maailma olisi parempi paikka elää. Ei olisi epärehellisyyttä ja petollisuutta esimerkiksi kaupanteossa. Ei olisi niin paljon haluja, jotka muuttuvat ajan kanssa himoitsemiseksi ja himo vaatii täyttymystä tavalla ja toisella.
Valitse elämä.
Anonyymi-ap
4
277
Vastaukset
Miksi väärä valinta on useasti niin paljon helpompaa kuin oikea? Onko Pyhä Henki uskovassakin voimaton? Vai onko kyse antautumisesta?
- Anonyymi
Kun sen sanoit, sain jotenkin vähän ajatuksesta kiinni.
Ei ole helppoja nämä asiat ja kuitenkin joillekin niin todella helppoja, yksinkertaisia, vain usko riittää. Mutta mihin se usko pitää kiinnittää?
- Anonyymi
Miten tuo liittyy esikoislestadiolaisuuteen?
P.S. Pakonomaisuudet ja himot, ne vaivaavat meitä niin epätasa-arvoisesti?
Omavanhurskaus on ainakin monesti mainittu?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1522075
Stubb kävi pelaamassa golfia Trumpin kanssa Floridassa
Presidentit tapasivat aamiaisella, pelasivat kierroksen golfia ja lounastivat yhdessä. Vierailu oli luonteeltaan epävir3301274Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?
Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.911166- 1491055
- 35928
- 67919
Minkä kultakimpaleen
Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik31859Ikävä on häntä
Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos59797Joustoasuminen , kyykyttämistä vai ihan vaan mielenvikaisuutta?
https://yle.fi/a/74-20149669 Kun asumistukia leikataan joittenkin sääntöjen mukaan,olis pakko muuttaa halvempaan. Mutta23796Onko kaivattusi
Työelämässä vai ei? Jo on niin mitä ajattelet hänen ammatistaan? Jos ei ole niin haittaako se sinua?46759