SPDIF-piuha ei lukitu tv:n SPDIF-liittimeen

Anonyymi-ap

Minulla on n. 20 vuotta vanha hyvin palvellut SPDIF-kaapeli, joka ei jostain syystä lukitu uuden Samsungin television SPDIF-liittimeen. Se kyllä pysyy paikallaan ja äänet toimivat, mutta piuha lähtee kevyesti vetämällä pois.

Sonyn laitteisiin ja vanhaan digiboksiin sama piuha napsahti hyvin kiinni.

Onko SPDIF-liittimissä tapahtunut joku muutos vuosien saatossa vai onko piuhan tai Samsungin television SPDIF-liittimessä jotain häikkää?

3

376

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kysy ensisijaisesti Samsungin asiakaspalvelusta.

      Jos ei auta:

      Soita Jimm's:lle - sitten selviää, onko Jimm's:n mainoslauseella "sinä hyödyt siitä, mitä Jimm's tietää" mitään katetta käytännössä vai eikö ole.

      Ja molemmilla tietenkin valtakunnallinen tilaajanumero, johon soittaminen maksaa epänormaalin matkapuhelumaksun.

      Eduskuntahan (Sanna Marinin ollessa vielä pääministerinä) sääti lain, jonka mukaan noihin soittaminen saa maksaa enintään "normaalin matkapuhelumaksun".

      Operaattorit tulkitsevat tuota täysin mielivaltaisesti siten, että operaattorien mielestä noista saa periä epänormaalin matkapuhelumaksun, eikä oikeistohallitus ole mitenkään puuttunut asiaan.

      Millä perusteella epänormaalin matkapuhelumaksun periminen olisi laillista, kun laissa lukee että enintään normaali matkapuhelumaksu ?

      Tuo normaali matkapuhelumaksuhan on monessa liittymässä 0,00 €/Min (koska normaalipuhelut sisältyvät liittymän kuukausimaksuun).

      Ja esim. Globetel perus -liittymässä normaali matkapuhelumaksu on 5,9 snt/min, mutta EPÄnormaali matkapuhelumaksu on silti 13,9 snt/min.

      Mitään perusteita operaattorien riistoveloitukselle ei ole.

      JA esim. Telian liittymissä tuo EPÄnormaali matkapuhelumaksu on 17 snt/min.

      Kummallista: eduskunta säätää lain, mutta sitä ei käytännössä tarvitse noudattaa.
      Ainakaan en ole tietoinen, että sen paremmin Traficom kuin Kilpailu- ja kuluttajavirasto olisi mitenkään puuttunut asiaan !

      • Anonyymi

        Ei se ole tyhmä joka pyytää.

        Ja tuohan koskee vain niitä, joilla ei syystä tai toisesta ole työsuhdepuhelinta.


    • Anonyymi

      Kokeilin Samsungiin toista about saman ikäistä eli tosi vanhaa SPDIF-kaapelia ja sehän lukittui myös Samsungiin. Asia siis kunnossa, mutta jokin vika ensimmäisessä kaapelissa on, kun se ei lukitu jokaiseen laitteeseen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      151
      10934
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      52
      5220
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      45
      2433
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      30
      2133
    5. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1701
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      42
      1544
    7. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      30
      1241
    8. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      35
      1166
    9. Daniel Nummelan linjapuhe 2025

      Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo
      Luterilaisuus
      92
      935
    10. TÄSTÄ TAITAA TULLA SUOMEN HISTORIAN SUURIN USKONNONVAPAUDEN OIKEUDENKÄYNTI.

      Sinun täytyy hyväksyä se että jos sinä vetoat uskonnonvapauteen, silloin sinun tulee antaa myös muille vastaava vapaus o
      Hindulaisuus
      317
      892
    Aihe