kyse jostain häirinnästä. Eikö sinne saada rotia häh!?
Puolanka otsikoissa aina kun on
Anonyymi-ap
8865
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Toimintakulttuurikysymys. Kuten jo muutamaan otteeseen keskusteluissa on tullut ilmi, puolankalaisilta puuttuu peruskäytöstavat, käsitys oikeasta ja väärästä on vääristynyt, lisäksi paikkakunnalla on kasautunut/jäänyt poikkeuksellisen paljon persoonallisuudeltaan haastavia hankalia ihmisiä sekä mielenterveysongelmaisia naisia ja miehiä. Hävyttömästi käyttäytyvät vanhemmat kasvattavat huonosti käyttäytyviä, toisten rajoja rikkovia hemmoteltuja kakaroita.
Kepulaiset ymmärtäneet nyt vaaleihin tulevan valitsijayhdistyksen listan ehdokkaat.
Hätä on suuri näillä tuttisuu-kepuilla. Kepuit haukkuneet kaikki kuntalaiset täällä, jotka eivät ole suostuneet kepuiksi. Kun haukkuminen ei auta, nyt keput ryhtyi marttyyreiksi. Ammattiloukkaantujiksi.
Toisekseen kun kunnantalosta tehty kepulaisten loppusijoituspaikka, kepuille ei sovi kun kuntalainen vaatii palvelua. Keput on itseään varten, ei kuntalaisia varten. Kunnanviraston vuosittain ilmoitettu suurin sairaspoissaolojen syy on mielenterveydelliset syyt. Poissaoloja 1600 päivää/ vuosi.
Kommenttisi perusteella on hyvä esimerkki siitä miten hankala ihminen voi olla. Puolangalle kasaantunut muutamia äänekkäitä hörhöjä.
Kyllä kepu on kuntalaisia varten. Eihän teille vasireille ole mikään mieliksi.
Yksi vassari valittajien joukossa, muut tuulen heiluttamia hörhöjä.
Lumen järjetön määrä, pitkä synkeä talvikausi ja pessimismi muuttaa ihmistä. Ja seura, joka on negatiivinen ja ahdaskatseinen. Rannikon asujien ilo ja uteliaisuus puuttuu, ehkä yritteliäisyyskin.
Mielipiteet
Lukijan mielipide: Puolankalaisille kuuluu sananvapaus, mutta asiatonta käytöstä ei tarvita
Kainuun Sanomat
Kainuun Sanomien digilehdessä (7.6) on ollut uutisointia Puolangan kunnanvaltuuston 3.6. tekemästä kannanotosta koskien häiriköintiä ja asiatonta käytöstä.
Kyseisestä uutisoinnista ovat useammat kuntalaiset pahastuneet, koska oheishaastattelusta on saanut sellaisen käsityksen, että heidät on leimattu häiriköiksi.
Puolangan vasemmiston valtuustoryhmä irtisanoutuu kaikesta Kainuun Sanomien jutussa esiintyneestä tausta-aineistosta. Varsinaisen kannanoton allekirjoitamme edelleen.
Ei ole ollut tarkoituskaan paheksua kuntalaisten sananvapautta ja vapaata mielipiteen ilmaisua, vaikka se ei aina olisikaan korulausein esitetty.
Ja koska myös kesäpuolankalaiset ovat kuntalaisia, heilläkin on lain suomat oikeudet arvioida kriittisestikin kunnan viranhaltijoiden ja luottamushenkilöiden tekemisiä ja tekemättä jättämisiä. Niinkuin työnantajalla aina.
Kuntalaisethan ovat meidän työnantajiamme ja viimekädessä maksumiehinä kaikissa tehdyissä päätöksissä.
Myös kaikkien kuntalaisen oikeutta tiedonsaantiin ja tarvittaessa päätösten kyseenalaistamiseen on kunnioitettava ja siihen on suhtauduttava lain edellyttämällä tavalla asiallisesti ja turhia viivyttelemättä.
Asiatonta käytöstä ei tarvita asioiden hoidossa, päätöksenteossa ja niihin vaikuttamisessa, ja se on kannanoton ainoa tarkoitus.
Mia Moilanen
Toivo Moilanen
Anja Peura
Eeva Väyrynen
Puolangan vasemmiston valtuustoryhmä
Entä ESA RÄIHÄ ?