Perinteinen selkäsauna

Annetaanko vielä Suomessa perinteisiä selkäsauna paljaille pakaroille sylissä tai sängyllä maaten? Vai onko selkäsaunat jäänyt jo historiaan?
122705
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Tarkoitin selkäsaunoja*

Äänestä

Kiellettiin lailla jo 1980-luvulla, joten tuskin on kovin yleistä.

Äänestä
  • Ainakin 10% saa edelleen jonkinlaista kuritusta.

    Äänestä

En usko, että on kovin yleistä. Jonkin verran kuitenkin, sillä kuulin sivusta kun kaksi yläasteikäistä tyttöä jutteli siitä ja toinen sanoi saanensa piiskaa.

Äänestä
  • Niin oliko saanut edellispäivänä vai kymmenen vuotta sitten

    Äänestä

Kyllä vieläkin osa lapsista saa piiskaa perinteiseen tyyliin. Kun katselee nykynuorten perseilyä niin koulussa kuin kylilläkin niin voitaneen todeta että piiskalle olisi edelleenkin käyttöä laajemmassakin piirissä. Ennen oli niin että jos ei sanaa uskonut niin sai vitsaa. Jos perseili uudestaan niin tuli remmiä. Joissain perheissä tietysti hakattiin kakarat henkihieveriin ja sen takia piiskaus kiellettiin kun ei ymmärretty kohtuutta. Kohtuullista piiskan käyttöä on tietysti vaikea määritellä mutta punainen peppu ei ole maailman loppu. Länsimaistakin löytyy vielä valtioita joissa piiskaus on sallittua. Jopa kouluja löytyy joissa kuritus on sallittua. Kun lukee eri lähteistä miten kurittomia nykynuoret ovat esim. koulussa niin herää kysymys pitäisikö kuritus sallia täälläkin? Jos jani-ursulalla on adhd niin antaako se oikeuden käyttäytyä väkivaltaisesti opettajaa tai luokkatovereita kohtaan?

Äänestä

Uskon , että lasten piiskaaminen on paljon yleisempää kuin luullaan. Nykypäivänä siitä ei vain puhuta ääneen kuten takavuosina.

Äänestä
  • Niin uskon minäkin. Viime vuonna ammattikoulussa yksi poika kertoi koulussa saaneensa remmiä. Lisäksi kuulin kun eräs tyttö puhui kavereilleen saaneensa isältään tukkapöllyä. Minä en julkisesti voisi puhua omista lapsuuden selkäsaunoistani joten voisi olettaa että heitäkin jotka eivät asiasta huutele löytyy enemmänkin vaikka varmasti onkin harvinaisempaa nykyisin.

    Äänestä

  • Anonyymi00008 kirjoitti:

    Niin uskon minäkin. Viime vuonna ammattikoulussa yksi poika kertoi koulussa saaneensa remmiä. Lisäksi kuulin kun eräs tyttö puhui kavereilleen saaneensa isältään tukkapöllyä. Minä en julkisesti voisi puhua omista lapsuuden selkäsaunoistani joten voisi olettaa että heitäkin jotka eivät asiasta huutele löytyy enemmänkin vaikka varmasti onkin harvinaisempaa nykyisin.

    kyllä

    Äänestä

No kävin kylässä ja huomasin oven päällä koivunoksan. Kun kysyin 7 vuotiaalta miksi tuolla tommonen on, vastaus oli punastellen mutistu, äiti anto pyllyn päälle.
Tästä päätellen Rissanen todellakin käytetään edelleen.

Äänestä
  • Jaahas

    Äänestä

Fyysinen väkivalta - voimallinen kurittaminen
on lastensuojeluilmoituksen arvoinen,
ei lasta saa lyödä.

1Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Annetaanko vielä Suomessa perinteisiä selkäsauna paljaille pakaroille sylissä tai sängyllä maaten? Vai onko selkäsaunat jäänyt jo historiaan?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu