Velkojan ulosottohakemus

Olen velkojana asiassa johon tehty velka järjestely. Velallinen ei ole maksanut yhtään mulle 12kk aikana eli ei ole noudattanut maksusuunnitelmaa

Nyt olen laittamassa sitä asiaa ulosottoon niin hänen eläkkeestään aletaan ulosmittamaan . Sen tiedän et tietenkin laitan normaalin ulosoton mutta sitten pitää valita että haluanko laittaa myös passiivirekisteripyynnön niin kannattaako mun se laittakaa tuon normaalin ulosoton lisäksi?
12700
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Toki passiivi päälle niin uo hoitaa hommat jos velalliselle tuleekin yhtäkkii tuloja. Muuten joudut sitä itse selvittelemään ja tarvittaessa uusimaan ulosoton. Mutta tuo kai maksaa hieman, en tiedä ?

Äänestä

Kyllähän hän sitä eläkettä saa niin kauan kuin henki pihisee mutta tosiaan tietysti jos hän saa yhtäkkiä muita tuloja.

Tuohan käsittääkseni tarkottaa sitä kun laitan normaalin ulosoton ja sen passiivirekisteripyynnön niin se ei mene suoraan passiivirekisteriin koska hän saa eläkettä vaan
häneltä ulosmitataan normaalisti eläkkeestä ja jos joskus tulis tilanne että jostain syystä ei eläkettä saisi jos sellaista tilannetta edes voisi tulla niin vasta sitten menee passiivirekisteriin koska jos ei saa eläkettä niin hänellä ei ole tuloja.

Äänestä

Suora lainaus hakemuksesta : Voit pyytää, että mahdollisen varattomuus- tai varattomuus- ja tuntemattomuusesteen jälkeen saatavasi merkitään passiivirekisteriin.

Eli nimenomaan tarkoittaa et.JOS joskus ei eläkettä enään saisi niin vasta sen jälkeen menee sinne passiivi rekisteriin.

Äänestä

Voihan sen hakemuksen nyt lähettää sellaisenaan kun on ja sitten soitella vaikka huomenna jos jokin asia hakemusta koskien vaivaa mieltä ja kysyä sieltä.

Kyllä ne sen varmaan siellä kirjaamossa tms. missä käsitellään niin sitä sitten muokkaavat tarvittaessa ja muutenkin ottavat kyllä yhteyttä jos siinä hakemuksessa on jotain epäselvää.

Äänestä

Siksi tässä nyt hätiköin tämän asian kanssa kun tänään selvisi et hänen olisi pitänyt maksaa mulle jo 12kk ajan velkaa ja mulle sanottiin että mun kannattaa pian laittaa se hakemus ulosottoon koska jos olen ensimmäinen joka sen hakemuksen tekee (hänellä on paljon muitakin velkojia) niin kaikki mitä ulosotto voi hänen eläkkeestään ottaa tulee mun hyväksi.

Mulla on itselläni aika vähän ulosotossa velkoja niin mietin et hätiköinkö nyt liikaa kun helpoin tapa ois soittaa suoraan aamulla mun omalle ulosottomiehelle ja lähettää tarvittavat liitteet suoraan hänelle ja hän tekisi sitten sen hakemuksen.

Äänestä
  • "kaikki mitä ulosotto voi hänen eläkkeestään ottaa tulee mun hyväksi. "


    Ei mene noin vaan UO:n pitää jakaa velat kaikkien kesken, mitään velkojaa ei saa suosia..paitsi elarivelkaa

    Äänestä

Mikä sellainen tilanne voisi olla ihan käytännössä, jossa eläkkeensaaja ei saisikaan enää eläkettä? Työkyvyttömyyden tajuan, mutta vanhuuseläke ei lopu ennen kuin velallinen makaa ruumishuoneella. Vaikka velallinen menisi uusiin naimisiin miljonäärin kanssa, hänen omaa eläkettään ei lakkauteta.
Leskeneläke on kait sekin loppuelämän raha nykyään, vai muuttuiko se määräaikaiseksi? Työkyvyttömyyseläke voi olla kuntoutustuen tapaan katkaistavissa, jos paranee tai menee töihin vajaakuntoisten duuniin.

Olen itse vanhuuseläkkeellä ja uo-merkinnällä varaton. Aktiivisessa perinnässä on tullut uudelleen muutama velka, mutta periaatteessa ovat passiiviperinnässä. Jotkut velkojat ovat vetäneet vaateensa kokonaan jo pois, koska eivät ole uusineet asiaa.

Äänestä

Velallinen oli ulosotossa ennen velkajärjestelyä ja maksuvaraa oli eläkkeestä päälle 500€ ja on varmasti edelleen. No kohta on taas ulosotossa uudestaan ja uo mies ottaa ne rahat kun ei suostu itse niitä maksamaan vapaaehtoisesti

Äänestä
  • Päätin että soitan aamulla omalle ulosottomiehelle enne kuin lähetän hakemuksen että varmasti olen kaikki laittanut siihen oikein.

    Äänestä

Aika soppa. Tuossa kun sipulia kuorisi.. Vaikka menisi kaikki putkeen, niin voi mennä hyvän aikaa tuossa. Liikaa päätöksiä päätöksien päällä.. ja velallinen vilikortti että mitä tekee. Vuosi niin jos vielä elossa lullisi että taas homma pyörii.,tai ei

Äänestä

Hyvin homma etenee. Hänen eläkkeestä ulosmitataan ja veronpalautukset ulosmitataan..

Äänestä
  • "Hyvin homma etenee. Hänen eläkkeestä ulosmitataan ja veronpalautukset ulosmitataan." T: Aloittaja

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Olen velkojana asiassa johon tehty velka järjestely. Velallinen ei ole maksanut yhtään mulle 12kk aikana eli ei ole noudattanut maksusuunnitelmaa

Nyt olen laittamassa sitä asiaa ulosottoon niin hänen eläkkeestään aletaan ulosmittamaan . Sen tiedän et tietenkin laitan normaalin ulosoton mutta sitten pitää valita että haluanko laittaa myös passiivirekisteripyynnön niin kannattaako mun se laittakaa tuon normaalin ulosoton lisäksi?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu