RUK, MPKK ja upseerin virka

Olen tässä pohtinut upseerin uraa ja minulla olisi muutama kysymys eri asioista.

1. Ilmeisesti MPKK voi hakea vaikka ei olisi käynyt RUKkia.
Mikä on ehdollinen haku sinne? Sivuilla sanotaan, että AUKin käyny voi hakea ehdollisesti sinne.

2. Auttaako hakuun jos on käynyt RUKin?

3. Missä aselajissa olisi parhaimmat mahdollisuudet päästä RUK kun se kuitenkin kiinnostaa?

Paljon kiitoksia kaikille jotka vastaavat!

5

911

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      1. AUK riittää. Silloin aloitat pari viikkoa ennen muita

    • Anonyymi

      Moktar.Gubta kirjoitti:

      Raukista se alkaa jokaisen sotilasjohtajakoulutuksen saaneen koulutus. No tietysti ensin on alokasaika, mutta se ei vielä ole johtajakoulutusta vaan siinä koulutetaan johdettavia.

      Sitten on tietysti RUK ja kertausharjoitukset lisäkoulutuksena reserviläissotilasjohtajille. Kaaderiupseerien koulutus alkaa kadettikoulussa, enkä nyt viitsi heidän kaikkia koulutusvaiheita teille selostaa.

      "Milloin olet muka..."
      70-lukua se oli. Silloin olikin toinen meininki kuin nykyiseen pullamössöaikaan. Alokasajan cooperissa joka ukon piti juosta kolme tonnia. Jos ei mennyt, niin sitten harjoiteltiin kaikki iltavapaat, kunnes kolme tonnia meni. Kyllä se lisäsi monen pojan motivaatio, kun toiset lähtivät sotkuun ja alikuntoiset lähtivät alikersantin johdolla juoksemaan.

      Ja ampumakoulutustakin annettiin joka vehkeellä, joka vain varastosta löytyi. Ensi Suomi kp:llä, sitten pystykorvalla, jatkoksi rk 62 ja konekiväärit ja singot vielä tämän päälle. Ja tietysti alokasparan piti osata purkaa ja koota kaikki koulutettavat vehkeet vaikka silmät ummessa. Näitä sitä sitten hierottiin kaikki illat ja viikonloputkin.

      Vaikka turhaanpa minä tässä teille selitän. Sivari ei näistä mitään tiedä, eikä hänellä ole edes edellytyksiä ymmärtää.

      Jospa me vain nauramme yhdessä. ;)

      Höpö höpö. Väitit käyneesi Kornetti RUK - kurssin ja se oli 1984.

      Moktar.Gubta
      2021-02-09 19:59:17

      Anonyymi kirjoitti:

      Höpö höpö. Väitit käyneesi Kornetti RUK - kurssin ja se oli 1984.

      Äläpä nyt taas soosaa siinä. Raukista tässä olikin puhe. ;)



      https://keskustelu.suomi24.fi/t/16774071/jussi-loi-jaatavat-kannattajaluvut-tiskiin-presidenttigallupissa#comment-106550327
      https://keskustelu.suomi24.fi/t/16774071/jussi-loi-jaatavat-kannattajaluvut-tiskiin-presidenttigallupissa#comment-106542552
      https://keskustelu.suomi24.fi/t/16774071/jussi-loi-jaatavat-kannattajaluvut-tiskiin-presidenttigallupissa#comment-106552845
      https://keskustelu.suomi24.fi/t/16774071/jussi-loi-jaatavat-kannattajaluvut-tiskiin-presidenttigallupissa#comment-106552778

      • Anonyymi

        Ai perkule täällähän on juttua tuosta Moktar-ihmemiehestä jo ennestään!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


    • Anonyymi

      AUK :n käyneen tulee läpäistä joukkueenjohtajakurssi ennen kandidaatin koulutuksen alkua.
      Maasotakoulu, ilmeisesti Lappeenrannassa siis kutsuu ryhmänjohtajaa leppoisaan sotilaskoulutukseen..

      JOUKKUEENJOHTAJAKURSSI
      Täydentävän kurssin (Joukkueenjohtajakurssin) on oltava suoritettuna hyväksytysti ennen
      opintojen alkamista. Maasotakoulu toimeenpanee joukkueenjohtajakurssin heinäkuussa
      2024. Kurssille ilmoittautumiseen hakija saa ohjeet Maanpuolustuskorkeakoululta
      tullessaan valituksi tai valituksi varasijalle. Hakija ilmoittautuu kurssille itse. Mikäli hakija
      on suorittanut täydentävän kurssin (esimerkiksi joukkueen johtajakurssi) aiemmin, tulee
      hänen merkitä tämä hakulomakkeeseen.

    • Anonyymi

      Kysy Moktar.Gubta (valuuttakauppiasmaaailmanmatti)- henkilöltä. Häntä ei Suomen väestörekisteri tunne, ei veroviranomainen kuin poliisikaan, eikä puolustusvoimatkaan ole kuullut henkilöstä koskaan. Löydät tämän itseään kehuvan kenraalitason hepun maahanmuuttopalstalta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla

      ”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset
      Maailman menoa
      246
      17324
    2. Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään

      Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"
      Maailman menoa
      178
      12323
    3. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      55
      6091
    4. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

      Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
      Maailman menoa
      68
      4930
    5. MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!

      Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny
      Henkirikokset
      19
      4910
    6. Orpon hallitus paskoi kaikki hommat

      ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.
      Maailman menoa
      26
      4042
    7. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      84
      3625
    8. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

      Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
      Maailman menoa
      13
      3545
    9. Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?

      PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html
      Maailman menoa
      139
      3076
    10. NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu

      narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun
      Maailman menoa
      29
      2141
    Aihe