Etuustasoa leikkaamalla työkyvyttömät menevät töihin – siihen hallitus luottaa.
Kuka ottaa työkyvyttömän töihin?
Työkyvyttömåt pakotetaan töihin
7
218
Vastaukset
Alipalkalla, nälkä ei siihen verukkeita tarvita.
Satosen toiveet täyttyy ulkomaalaisten avulla jos jos ja jos.
Hallituksella mahdollisuus saada työttömäksi jääneet töihin, hallituksen tehokkuus aiheuttaa irtisanomisia, lomautuksia myös hoitohenkilöt kuuluu ryhmään.
Taantuma vaikuttanut EU alueella, mutta siellä työllisyys pysynyt vakiona hyvänä, Suomi poikkeus, mitähän tästäkin tulee. Hallitus aikoo pitämällä kansalaiset tyytyväisenä alkoholi pitoisuuden prosenteilla, ensi vuonna aikomus iloon, kaupan virvokkeiden pitoisuus väännetään 15 %.- Anonyymi
työvoimatoimisto samalla tavoin kuin TTSK ukrainassa tulevat ja voimin työntävät työttömyys autoon ja vievät töihin
- Anonyymi
Miten työkyvytön voi tehdä töitä?
Hallituksen mukaan voi. Työnantajien mukaan ei. Yrittäjät eivät työllistä vajaatyökykyisiä tai työkyvyttömiä. Vaikka kuinka etuuksista ja tuista leikattaisiin pakkokeinot eivät tuo työkykyä.
- Anonyymi
Ei kukaan, ei ainakaan yksityissektori , ellei sitten ole jotain erityisosaamista esim. koodaajahan voi olla osatyöykyinen kun vain osaa koodata.
JOssain vaiheessa, fiksujen hallitusten aikoina, pyrittiin osatyökykyisten työkykyä kartoittamaan ja räätälöimään yleishyödyllisiä työtehtäviä heille. Samoin tuettiin järjestöjä ja yhdistyksiä palkkaamaan osatyökykyisiä. Nyt meininki on juuri päinvastainen eli tulee olemaan tiukat paikat monella osatyökykyisellä ja tämä rasittaa sosiaali- terveyssektoria muun muuassa kun ihmiset pyrkivät sairaslomille , hakevat (turhaan) eläkettä ymv. On tutkittu, että osatyökykyinen työssä säilyttää toimintakykynsä paljon pidempään kuin sellainen, joka ei ole työelämässä mukana.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1271984
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi1001740Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä
Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy611414Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?801397Multa sulle
Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M311038Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?
Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s47946Nainen, olen tutkinut sinua paljon
Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm51943Onko sulla empatiakykyä?
Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet44892- 73876
- 109873