moi

eikö kellään ole kokemusta raskaushepatogestoosista??? koska tullut, miten hoidettu, jouduitteko makaamaan pitkään sairaalassa tarkkailussa????
3362
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Raskaudenajan hepatoosista on kokemusta jonkun verran, mutta hepatogestoosi on uusi termi. Mitenkähän mahtaa erota hepatoosista, jossa maksa- ja sappiarvot ovat kohollaan?

Äänestä
  • niin no hepatoosi... millaisia kokemuksia sul on?

    Äänestä

  • ... kirjoitti:

    niin no hepatoosi... millaisia kokemuksia sul on?

    Sairaalassa on pitänyt käydä siitä asti kun asia havaittiin, muttei potilaaksi asti, onneksi arvot lähtivät laskuun aika pian. Mutta silloin kun oli akuutti vaihe keskiraskaudessa, kutina oli kova ja valvotti öisin. Jostain syystä neuvolassa oli vaikea ymmärtää, että minua kutitti joka puolelta kamalasti, luulivat ensin että puhun alapäästä ja suurin piirtein hiivasienestä, josta tämä vaiva on kaukana. Ei ole eka kerta tämän raskauden aikana, kun en mielestäni tule ymmärretyksi siten kuin haluan. Lekuri onneksi osasi epäillä muutakin kuin nokkosrokkoa ja pisti verikokeisiin, joissa ravasinkin sitten viikon välein niin kauan, kun ilmenneet maksa- ja sappiarvot olivat koholla.
    Eli pahinta sairaudessa oli lähinnä se kutina, jonka kanssa nippa nappa pärjäsin ilman lääkkeitä. Paitsi 0,5-1 Ataraxia jouduin kuitenkin ottamaan joinakin pahimpina öinä. Atarax on tarkoitettu kutinan ja ihon muiden allergiaoireiden lievitykseen, sekä levottomuuden, ahdistuneisuuden ja jännittyneisyyden hoitoon.
    Siitä ei ole todettu olevan haittaa sikiölle, eli taitaa olla niitä harvoja raskaana olevan "kutinalääkkeitä". Toinen paha asia oli tietenkin huoli vauvasta. Minä onneton kun kalusin koko netin läpi ja jostain viimein löysin tietoa asiasta, jossa kerrottiin että voi olla sikiölle vaarallinen tila kohonneiden sappiarvojen vuoksi ja siksi hoidettava seurannalla. Aivan kuin ei muutenkin pelkäisi keskenmenoja ja kaikkea mahdollista. Vaivaa kesti puolitoista kuukautta, mutta silti käyn edelleen polilla. Enää ei ainakaan tämän asian vuoksi käynnistettäisi synnytystä aikaisemmin jos (ja kun) tilanne pysyy hyvänä. Kalliiksi on tullut, mutta sainpahan lapsen sukupuolen ongittua selville, se oli mukava asia :)
    Entä itselläsi, vieläkö on akuutti vaihe menossa vai paranemaan päin? Onko mitään epäilyn aiheita mikä olisi laukaissut hepatoosin? Minulla epäiltiin syyksi ihan tavallista flunssa-aaltoa, joka aiheutti minulle flunssan sijaan tämän, jonka saa noin prosentti odottavista äideistä. Ja on muuten ihan pelkästään pohjoismaisissa geeneissä todettu vaiva - sekä jollakin intiaaniheimolla.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


??? kirjoitti:

eikö kellään ole kokemusta raskaushepatogestoosista??? koska tullut, miten hoidettu, jouduitteko makaamaan pitkään sairaalassa tarkkailussa????

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu