Kokoomuksen kerrotaan hyväksyneen puoluekokouksessaan linjakseen sen, että sunnuntailisät eivät olisi enää turvattu lakisääteisesti
https://demokraatti.fi/sdpsta-varoitus-kokoomukselle-olisi-painajaismainen-palkanalennus
Yli 1875 euroa kuussa tienaavien eläkeläisten verotusta kiristetään:
https://www.is.fi/politiikka/art-2000010364109.html
https://demokraatti.fi/sdpsta-varoitus-kokoomukselle-olisi-painajaismainen-palkanalennus
Yli 1875 euroa kuussa tienaavien eläkeläisten verotusta kiristetään:
https://www.is.fi/politiikka/art-2000010364109.html
Vastaukset 60
Vanhimmat
Vasemmistohan veroja halusi lisää. Jos nyt saavat niin itkevät onnesta.
Kokoomus sen sijaan helpotti ainoastaan 150.000 euroa vuodessa ansaitsevien verotusta. Sinäkö kuulut siihen ryhmään?
Ja yli viiden tuhannen euron kuukausieläkettä saavien verotusta ei kiristetä. Sinäkö saat sellaista?
Lääkäreillä on.
Itsepähän ovat eläkkeensä tienanneet.
Insinööreillä on kovat tulot ja vastaavasti korkea eläke.
Ansiosidonnaista porrastetaan. Kokoomus on aina työläisen ja eläkeläisen asialla. Johtavana työväenpuolueena sillä on vastuu siitä että duunari saa jatkossakin edes jotakin, vaikka joutuukin tinkimään kerskakulutuksestaan.
Juuri ja juuri toimeentuleva duunari on aina ollut uskollisin ja nöyrin duunari. Liikaa siimaa ei työhenkilölle saa antaa, se sotkee yhteiskunnan järjestyksen.
Kun polttaa kukkaa se kasvattaa tukkaa ja rahapussia yeah
Poltatko aasiäitisi kanssa?
Väitteesi ei pidä nykypäivänä paikkaansa ja duunari nimitys osoittaa halveksuntaasi.
Lakkoilevat duunarit
Perseet penkkiin menttaliteetti loppui !
Joo kokoomuksella pitkäkyntisen vikaa suhteessa työtättekeviin ja eläkkelläisiin. Elävä kuplassa jossa luulevat omistavansa Suomen valtion rahat.
Niinhän ne omistavatkin ja EK on takaajana. Noin vähänkö tiedät taloudesta? Taidat olla matu.
Suomi ei ole kuulemma kaikkein Suomessa asuvien Suomi vaan ainoastaa kokoomuslaisten.
Kepu ja demarit aina toisten taskuilla
koti, uskonto ja isänmaa...
Eläkeläiset on monet kokkareita. Käyvät vaaliuurnilla.
Pienten eläkkeiden verotusta Kokoomus päätti kiristää, muttaa yli 5000 euron eläkkeisiin ei koskettu.
Eihän 5000 e/ kuukausieläke oli kovin suuri, kun vertaa mitä sai palkkaa. Mutta tuohon on tyytyminen . Onneksi verokorotus ei koskenut minun eläkettä.
Suomessa et ole ihminen jos et äänestä Kokoomusta! Kertoo nykyisestä hallituksesta paljon.
Eihän se hallituksesta mitään kerro. Miksi nolaat itsesi julkisesti?
K Citymarket kauppias kiittää ja kumartaa!
Cittari hoitaa...siis rahat pois!
Kokoomuslaiset voisi polttaa roviolla... sellainen oma pikku Juhannuskokko heille veronmaksajien piikkiin toisi lopulta säästöjä ja mielenrauhaa. Hyvää Juhannusta!
Mistä kela korvaukset demareille, mistä tukiaiset kepulle, ellei kokoomus luo työpaikkoja?
Urpo uuniin ja Purra Pakastimeen!!
Kokoomus yrittäjien työpaikat ei valtion taloutta pelasta,kun palkkaavat työntekijöiksi ainoastaan perheenjäseniä tai muita tuttaviaan. Hyvä esimerkki eräs Jyväskyläläinen tunnettu kiinteistönvälitys firma..
Kuka teille kokon polton jälkeen sitten leivän pöytään toisi ja maksaisi kepulaisten tukiaiset.
Kokoomus antaa yritysten kautta työtä ja näin sitten verotuloja. Ei tarvi lusmuilla kuten demarit ja kepu aina.
Eikös se ole ihan sama keitä ne työllistävät, pääasia että työllistävät
Nimen ommaan, sehän kuuluu kokkareiden ideologiaan: yrittäjille, sijoittajille ja pohatoille ei saisi veromaksuja laisinkaan laittaa, koska heidän kävisi sangen köpelösti jos ja kun eivät pystyisi lisää omaisuutta itselleen haalimaan
Sulla lienee ymmärryksessä vikaa. Ellei ole yrityksiä, jotka antavat työpaikkoja, ei ole demareille ja kepulaisille työpaikkoja eikä verotuloja.. mutta eihän demarit ja kepu haluakaan töitä, vaan loisia toisten rahoilla.
yritykset loisivat asiakkaittensa rahoilla
Pitäähän ne suurituloisten ja ökyeläkeläisten verohelpotukset jotenkin maksaa ja paskaoikeisto ei osaa asiaa muuten hoitaa kun ottaa niiltä joilla on vähiten. Hyvä Purra ja Petteri the tunnin 100 miljardin junailija.
Ei ole vähätuloisia tai vähäosaisia, vaan laiskoja.
Ei pidä paikkansa. Ei sinne kokoomuksen kädet enää mahdu. Kun kepude.arit on jo siellä.
Kokoomus, etsi köyhä ja tapa!!
Köyhyys johtuu laiskuudesta.
Tai siitä, että käyt Suvimäen Klubitalolla...
https://yle.fi/a/74-20093920 Tässä taas yksi esimerkki Kokoomuksen verorahojen tuhlauksesta yksityisen terveydenhuollon hyväveli sijoittajille ja lääkäreille.
Onhan se hyvä, että pääsee yksityiseen lääkäriin. Kun kepun ja demareiden soteterveydenhuolto yskii ja pahasti. Vain kepusote johtoporras elää kuin kuninkaat
Pienituloisia ja sairaampia tuo yksityisten lääkäriasemien 30€ Kela korvaus ei auta yhtään mitään,kun kuulemma nostivat pelkästään toimistomaksun jo tuohon summaan. Varakkaat taas käyttävät yksityistä oli Kela korvausta tai ei. Siksi valtionrahojen tuhlausta.
Vallassaoleva valitsee toiminnan ja kansa valitsee vallassa olevan. Joku aina kärsii.
Jo aiemmin mainitut kepu ja demarit ovat nykyisen julkisen sairaanhoidon viallisuuden takana. Saarikko uhosi Marinille kepun lähtevän hallituksesta, jos ei keskeneräistä Sotea ajeta läpi ja marin kiukuissaan myöntyi, vaikka tiesi että rahoitus on perseellään.
Marin tiesi jo häipyvänsä eikä välittänyt enää tuon taivaallista koko asiasta, muut kolme konnaa päättivät pakenemisestaan hieman myöhemmin. Vastuu kun ei joissakin puolueissa paljon paina.
Oikeistohan on mahdollistanut palkkatyön yhteiskunnassa . Yhteiskunnan duunarihan on tuottamaton ratas .
Ilman duunaria oikeistolla ei olisi millä mällätä, ja osinkoja nostella, duunari tuotot oikeistolle tuottaa.
Se on duunarin keino pysyä leivässä.
Orpo jakaa yrityksille tuke, että ne voivat jakaa tuen osinkoina ulos.
MOT voisi tutkia nämä osingonjaot.
Miljardeja yritystukeen, jotka leikataan pienituloisilta palkansaajilta.
Se on oikein ja Suomi nousuun...vaan eipä se niistä tuista nouse!
45 prosenttia kyselyn vastaajista ilmoittaa olevansa tyytymättömiä Orpon hallitukseen. Tyytymättömien osuus on kasvanut puoli vuotta sitten tehdystä edellisestä kyselystä kymmenen prosenttiyksikköä.
Hallitukseen tyytyväisten osuus on pysynyt noin kolmasosassa. Muutosta selittää se, että hallitukseen neutraalisti suhtautuvien osuus on tuoreessa kyselyssä pienentynyt.
Viläkö sinä äänestäisit valehtelijoita?
Orpon tunnin junaan 4,8 miljardia, että pääsee kotiin turkuun nopeasti, mutta sairaat kuolkoon korpeen huonokuntoisten teiden taakse. Talviöinä pakkasissa ja tuiskussa huonoluntoisilla teillä ei ehditä avun piiriin.
Sairaat saavatkin sitten talviyönä huokuntoisilla teillä yrittää ehtiä satojen kilometrien päähän hoitoon kun päivystykset puuttuvat.
Vieläkö sinä aiot äänestää valehtelijoita? Kysyn vaan?
Kyllä niille äänestäjiä löytyy Lutakosta jatkossakin.
On hyvä että on taskuja joilla voi käydä ja siirtää varoja Marinin ottamien velkojen maksuun. Nykyhallituksella ei ole varaa jakaa rahaa Italian ja Espanjan asuntoremontteihin.