tulevaisuuden klassikkoja?

Kuka elossa oleva kirjailija tullaan muistamaan vielä 50 vuotta kuolemansa jälkeen ja mistä kirjoista? ENINTÄÄN 2 nimeä saapi mainita!
111023
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Tylsä ehdotus todellakin, mutta veikkaisinpa, että J.K. Rowling tullaan muistamaan. Ja lähinnä siis Harry Potter-sarjasta.

Äänestä
  • Suomesta nimeäisin viime vuosisadalta Pentti Saarikosken, joka muistetaan kyllä vielä sadankin vuoden kuluttua.

    Tältä vuosisadalta ja -tuhannelta en uskaltaisi mennä sanomaan mitään - viisi vuotta on liian lyhyt jakso kirjallisuudessa.

    Ehkä joku meistä netti"kirjailijoista", jee-jee!

    Äänestä

suosionsa puolesta. ehkä myös paulo coelho samalla periaatteella.

Äänestä
  • Juha Vuorinen klassikoksi...

    Äänestä

  • repesin kirjoitti:

    Juha Vuorinen klassikoksi...

    sellaiseksi jota paljon luetaan, on varmasti eroa klassikolla ja klassikolla, jos ymmärtänet. tuskin bukowskia ja burroughsiakaan aina on klassikkoehdokkaina pidetty.

    Äänestä

kaksi on aika pieni luku, mutta mutta...

Paulo Coelho voisi kyllä olla yksi, mutta toinen.... todennäköisesti Dan Brown tuon Da Vinci- koodin kohun vuoksi...

Ja tottakai: J.K.Rowling (kirjoitettiinkohan se näin, suokaa anteeksi jos ei...)

Äänestä

Suomesta Kalle Päätalo Iijoki-sarjansa vuoksi. Jo sarjan volyymi tekee siitä ohittamattoman.

Äänestä
  • Christer Kihlman tullaan muistamaan ainakin romaaneista Kallis prinssi ja Gerdt Bladhin tuho. Piti olla elossaolevia, mutta mainitsen kuitenkin Eeva-Liisa Mannerin runokokoelman Kuolleet vedet. Onhan täällä muitakin vainaita muisteltu, heppoisempiakin.

    Äänestä

Loistava historian tutkija ja mielenkiintoisesti esittävä kirjailija. Muistetaan vielä kauan!

Äänestä
  • Ei ole Kaari taiteilija eikä kirjailija, vaikka haluja olisi, eivät lahjat riitä.

    Äänestä

JK Rowling Harry Potter-sarjastaan ja Stephen King koko tuotannostaan tullaan muistamaan vielä pitkään kuolemansa jälkeen.

Nuorten lukuinnostus nousi Potter-kirjojen takia räjähdysmäisesti kaikkialla maailmassa ja Stephen King on nykykauhun kuningas. Nämä on arvoja, jotka kasvavat vielä ajan kanssa maineeseen mittaamattomaan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


skfb-osaf kirjoitti:

Kuka elossa oleva kirjailija tullaan muistamaan vielä 50 vuotta kuolemansa jälkeen ja mistä kirjoista? ENINTÄÄN 2 nimeä saapi mainita!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu