Tehdä oman patsaspuiston vaikkapa Neva-Lylyyn.
Parikkalassa on Veijo Rönkäisen perustama pstsaspuisto. Kannattaa muuten käydä.
Nevalyly olisi lähellä hyviä liikenneyhteyksiä. Kolmostie ja rautatieasema lähellä.
Nevalylyn miljööseen saisi vaikka maahisia, keijuja ja mikä estäisi viemästä Alpon savannilta eläimiä sinne.
Pitkospuita vain lisää puikkelehtimaan patsaiden välissä.
Karvia saisi jotain omaa eikä olisi siellä Kauhajoen puolella kuokkimassa.
Olisin ehdottanut facebookissa mutta ei ole profiilia siellä. Isovanhempani ovat asuneet Karviassa lähellä Nevalylyä. Silloin joskus se oli salainen uimapaikkamme josta ei saanut kertoa kenellekään. Silloin jo paikan salaperäisyys viehätti. (Kaatunut kelopuu oli krokotiili ja iltahämärässä puunkränkky muistutti kovasti maahista).
Nyt samalla kiitos siitä, että käsityöläisten kauppa sai jatkoa siellä kirkonkylässä.
Voisiko ITE-taideyhdistys
17
1282
Vastaukset
- Anonyymi
Venäläisten vankien hautuumaalle mahtuu viä Putinin kuvalla varustettu muistomerkki. Kannattaa laittaa nopiaa
- Anonyymi
Eihän sinne ole edes kunnon opastusta ja parkkipaikkaa.
- Anonyymi
Sellainen satumetsä. Onhan siellä jo Wilperttin koti. Varmasti olisi lapsiperheiden suosiossa.
- Anonyymi
Kuka sitä mettä hautuu maata ylläpitää?
- Anonyymi
Käykää kattomas kuinka naapuri vaalii suomalaisten siunattuja maita.
- Anonyymi
Jehovantodistajien keskitysleirin voisi rakentaa uudelleen museoksi. Tulisi ruoskintapaalut ja pimeät tyrmät ym.
- Anonyymi
Onko täällä ketään linjoilla joka osaisi kertoa sen karvian varavankilan historiaa? Mistä kaikki sai alkunsa.
Vahinko vain kun kunta ei aikanaan ole huomannut, että siitäkin voisi saada matkailukohteen. Onhan se osa Karvian historiaa.
Käykää joskus vilkaisemassa turvemuseota Kihniössä. Paikka keskellä ei mitään mutta mahtava paikka. Etenkin se historia koneista puhumattakaan. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Onko täällä ketään linjoilla joka osaisi kertoa sen karvian varavankilan historiaa? Mistä kaikki sai alkunsa.
Vahinko vain kun kunta ei aikanaan ole huomannut, että siitäkin voisi saada matkailukohteen. Onhan se osa Karvian historiaa.
Käykää joskus vilkaisemassa turvemuseota Kihniössä. Paikka keskellä ei mitään mutta mahtava paikka. Etenkin se historia koneista puhumattakaan.On tehty useampikin kirja ja jopa tutkintotyö ko. asiasta . Kirjastosta löytyy kysymällä ellei muuten löydy.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
On tehty useampikin kirja ja jopa tutkintotyö ko. asiasta . Kirjastosta löytyy kysymällä ellei muuten löydy.
Kiitos.
- Anonyymi
Elementtien tekijät elelivät kauan niillä tiluksilla. Ja ne työlaitoksen vaietut sorretut.
- Anonyymi
Mitä toimintaa suinä oli ennen sitä elementtitehdasta? Se työlaitos?
Eli ketä siellä työlaitoksessa oli...uskonnon vuoksi joutuneita? Aseista kieltäytyneitä?
Oliko siellä koskaan sotakarkureita tms? - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mitä toimintaa suinä oli ennen sitä elementtitehdasta? Se työlaitos?
Eli ketä siellä työlaitoksessa oli...uskonnon vuoksi joutuneita? Aseista kieltäytyneitä?
Oliko siellä koskaan sotakarkureita tms?Googleta, " karvian työlaitos " " karvian varavankila ". Saatat yllättyä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Googleta, " karvian työlaitos " " karvian varavankila ". Saatat yllättyä.
Kiitos.
Olipa yllättävää Jarvian historiaa joka halutaan "lakaista maton alle". - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mitä toimintaa suinä oli ennen sitä elementtitehdasta? Se työlaitos?
Eli ketä siellä työlaitoksessa oli...uskonnon vuoksi joutuneita? Aseista kieltäytyneitä?
Oliko siellä koskaan sotakarkureita tms?Jehovan todistajia.....
Alkujaan Neuvostoliiton sotavankeja, heidän hautausmaansa siinä lähellä metsässä, kylläkin Parkanon puolella. Heille kuuluu myös sen hoito
- Anonyymi
Ei.
- Anonyymi
Hirveän pelottavia ne nukkepation nuket. Lapsille tuli pakokauhu.
Ja ne lepakot siinä aidassa sopii halloweeeniin. - Anonyymi
No sen pation vois ajaa kierrätyslaitokselle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti
Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää362141Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!
Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten601965Helsingin yllä valopalloja
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön1211910HÄLYYTYS!!
Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a363771622Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?
Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.1031621Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja
Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah1241444Millainen on naisellinen nainen
Nyt kun taas mennään keikkuen kesään, niin millainen nainen on naisellinen? Pukeutuminen, olemus, puhetapa, jne. Vilma n1821072Raamatullinen kaste
Seurakunnassamme kastettiin mm eräs muslimi, joka oli tullut uskoon. Hän oli ollut Suomessa viitisen vuotta. Hän oli lu53957- 73875
- 27869