Popmusiikki on hyvää ja arvokasta, sillä se tuo ihmisten elämiin arvoa ja kokemuksia. Kuitenkin on ikävää että ihmiset eivät ymmärrä laajentaa musiikillista älykkyyttään ja ymmärrystään. Klassinen musiikki on musiikin kuningaslaji.
Lennon rustasi 72 ja McCartney 70 biisiä Beatlesille. Voi olla että luvut ovat suuremmat, mutta tämä on kokoluokka. Franz Schubert sävelsi pelkästään yhtenä vuonna hyvin nuorena mm. 150 laulua, 9 kirkkoteosta ja sinfonian. Ja joukossa on historiallisesti mullistavia lauluja, kuten Erlkönig.
Klassisen musiikin säveltäjät olivat paljon syvällisempiä neroja kuin popmusiikin sävelmänikkarit. McCartney kirjoitti kauniita kappaleita, mutta ne ovat yleensä vain melodisia herkkiä iskelmiä. Schubertin ja Brahmsin lauluissa on ihmisyyden suurimmat ilot ja surut, luonto ja ihmisyyden kärsimys läsnä ihan eri tavalla. Ne ovat taidelauluja.
Haydn sävelsi 107 sinfoniaa. Let that sink in
Satisfaction, Paint It Black ja Let's Spend The Night Together ovat hyvää rokkia. Imagine, Let It Be ja Something ovat kauniita balladeja. Mutta klassisen musiikin nerous on täysin eri tasoa.
Beatles ja Stones eivät pärjää klasareille
4
447
Vastaukset 4
- Anonyymi
Neroutta on tosiaan monentasoista. McCartneya moni sanoo neroksi, ja ehkä hän onkin jonkin asteinen nero. Hän sävelsi todella kauniita ja musikaalisia kappaleita. Mutta Schubert oli aivan eri tason nero. Schubert sävelsi jo teini-ikäisenä sinfonioita ja jousikvartettoja ja aivan käsittämättömän upeita lauluja. Hän tunsi Haydnin ja Mozartin musiikkia ja teki harmonisia ratkaisuja, joita ei kukaan tehnyt siihen aikaan. Hän jo teininä uudisti musiikin kieltä. McCartney ei tehnyt sitä koskaan koko urallaan, vaikka olikin persoonallinen artisti. Schubert jatkoi säveltämistä ja kaksikymppisenä sävelsi kaikkien aikojen musiikkiteoksia. Kaikkein heikoimmat teoksensa hän loi viimeisten vuosiensa aikana, hädin tuskin kolmekymppisen miehen iässä. Hän sai aikaan sinfonioita joita voidaan verrata mihin tahansa Beethovenin tai Brahmsin sinfoniaan. Ja sävelsi laulusarjan Winterreisen, joka ylittää kaikki Beatlesin albumit musiikillisesti.
- Anonyymi
Ota sattunnaisotoksella 100 henkilöä ja pyydä heitä mainitsemaan kolme Schubertin teosta.
Ehkä yksi osaa vastata.
Pyydä mainitsemaan kolme The Beatles yhtyeen kappaletta.
99 osaa vastata. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ota sattunnaisotoksella 100 henkilöä ja pyydä heitä mainitsemaan kolme Schubertin teosta.
Ehkä yksi osaa vastata.
Pyydä mainitsemaan kolme The Beatles yhtyeen kappaletta.
99 osaa vastata.Kaikki ihmiset tietävät Ave Marian ja Ständchenin melodiat, ne ovat ikivihreitä. Schubertin musiikkiteokset ovat jo satoja vuosia vanhoja, silti erittäin suosittuja. Beatles puolestaan on vielä ihmisten akuuteissa muistoissa, moni todisti Beatlesia 60-luvulla. sanoit että melkein jokainen tietää Beatlesin biisejä mutta mitä nuorempaan ikäluokkaan tullaan, sitä vähemmän väitteesi pitää paikkaansa. Ei tiktok teinit tiedä.
Kyllähän varsin moni osaa mainita myös Robbie Williamsin ja Ed Sheeranin kappaleita sujuvammin kuin Schubertin. 200 vuoden päästä Schubert on edelleen kuuma juttu, mutta nuo pop tähdet on todellakin unohdettu. Beatles sentään teki kuolemattomia lauluja, halusin kuitenkin korostaa sitä että Schubertia ei Beatles suinkaan tavoita musiikillisesti. Schubert liikkuu korkeamman matematiikan maailmassa esim viimeisessä suuressa orkesteriteoksessaan.
- Anonyymi
Ai tää on hengissä ja jaksaa yhä
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Pyhäjärvi syvällä kusessa
Pyhäjärvi ei tule selviämään millään tästä alhosta. Ollaan aivan liian syvällä. https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/pyha1421620- 1481091
Miten voi sinun
tunteet yhtäkkiä kuolla kuin napista painamalla? Et enää vilkaisekaan minuun päin vaan jos vahingossa näet minut käännät70970Miksi naiset haluavat itseään vanhemman kumppanin? Vai haluavatko?
Tuolla toisessa ketjussa tuli esille tämä kysymys ja se on mielestäni hyvä kysymys. Kiitos scrg:lle tämän kysymyksen esi326920- 68753
PYHÄJÄRVEN KAUPUNKI VALTIOVARAINMINESTERIÖN ARVIOINTIMENETTELYYN..TE
...siinä se nyt on, mitä tässä enää vikistään. Uutiset Yle, 14.8. Klo 20.30, ei tunnu mukavalta.56733- 69671
- 37639
Ernest Lawson rehellisenä vaikeasta TTK-tilanteesta: "Vain harvan ja valitun henkilön tiedossa"
Tanssii Tähtien Kanssa tulee syksyn iloksi ja tiedossa on suosikkisarjan 19. kausi. Tulevalla kaudella nähdään iso uudi7601Missä vaiheessa
Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et33581