Asunto tuulettuvalla ontelolaattapohjalla on rakennettu loivalle rinnetontille. Kaadot kunnossa. Sadevesien ohjaus kunnossa. Salaoja on laitettu vain sille talon puolelle, jossa rinnetontti laskee taloon päin sekä sivustoille. Voiko olla joku järkevä syy, miksi salaojaa ei ole tehty sille talon puolelle, missä rinne laskee talosta poispäin? Alapohjan pohjassa sepeliä ja on kuiva.
Salaojan puuttumisen syy
Anonyymi-ap
16261
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Sori unohdin sanoa, että talo on rakennettu 1999. Mietin itse, että voiko olla, että salaoja on talosta poispäin laskevassa rinteessä katsottu tarpeettomaksi. ap
Todennäköisesti budjetissa säästetty. Huolestuttava tilanne joka tapauksessa.
Osoitaa vain että on ymmärretty miten luonnonlait toimivat.
Täsmennä vastaustasi.
Tuohon aikaan taisi olla jo ohjeistukset salaojista tarkemmat. Siksi ihmettelen, että miksi muuten hyvin tehty talo ja yksi salaoja puuttuu. Mitä tarkoitat luonnonlaeilla? Ap.
Pihalla kaivo, vesi 6 m syvällä. Tarvitsemmeko salaojitusta? Jos, niin mihin ja miksi?
Joo yritän selvittää onko pohjavesi millä korkeudella, jos se selittäisi tämän.
Ei salaojia saa kaivaa niin syvälle että pohjavesi häviää. Se olisi ympäristörikos.
Niin, jos naapureiden kaivot kuivuvat joutuu maksamaan suuret korvaukset.
Teetä posittainen maaperätutkimus, josta selviää pohjaveden taso. Ei ole iso, eikä kallis homma,
Kiitos vinkistä! ap
Todella ikävä tilanne talosi kannalta.
Joo, voi muuttua nykyaikaan tuo vesien kulkureitti ja juoksee ylämaahan kivasti.
Ota tuulettuvasta pohjasta kosteusmittaus ja ellei suhteellinen kosteus nouse yli 70 % niin etsi itsellesi uusi ihmettelyn aihe.
Pitää mitata, kiitos! ap
En jaksanutkaan mitata. ap
Olipas hauska juttu!